Napi sajtószemle

2005. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

BBC
Ken Livingstone londoni főpolgármester frappánsan összegezte mondanivalóját a brit közszolgálat négyes csatornájának a városa elleni terrortámadásokkal kapcsolatban. Eszerint a „legaktuálisabb problémánk az, hogy a nyolcvanas években az amerikaiak felbérelték és kiképezték Oszama bin Ladent, megtanították, hogyan gyilkoljon, miként készítsen bombákat és elküldték, hogy oroszokat öljön, amivel kiűzheti őket Afganisztánból. Azzal a gondolattal senki sem foglalkozott, hogy ha végzett ezzel a feladatával, mesterei ellen fordulhat.”


The Observer
A Guardian hétvégi kiadásának egyik szerzője kommentárjában kijelenti, hogy a robbantásos merénylők elleni harc kulcsa a hírszerzés és a közmegegyezéses rendvédelem, nem pedig az amerikaiak által preferált „háború a terror ellen”. Az illetékes szervek hidegvérű fellépése mintha azt sugallná, hogy „ne ess pánikba, meg fogjuk oldani a problémát, van tervünk”. Bár kérdéses, hogy ez a tradicionálisan brit flegmaság megállná-e a helyét egy 9/11 volumenű támadás esetén is, az bizonyos, hogy sokkal inkább hozzájárul egy, a jövő kockázatait csökkentő stratégia megalkotásához mint a terror elleni háború extravagáns retorikája, amelyet mostanában ismét hallatnak az óceán túlsó partjáról – írja. Biztonsági tisztségviselők elismerik ugyanakkor, hogy az iszlám szélsőségesség elleni hírszerzés kezdetleges állapotban van, körülbelül olyan szinten, mint az IRA-val kapcsolatos, a 70-es években, amikor köztársasági hadsereg ott sújtott csak le, ahol akart.


The New York Times
Az amerikai nagyváros liberális lapja szerint Irakban polgárháború törhet ki annak nyomán, hogy a gerillák erőszakhulláma esetleg elsodorja az amerikaiak által támogatott demokratizálódási folyamatot. Míg a hivatalos híradások hónapok óta arról szóltak, hogy a gerillák erői napról napra apadnak, addig a folyamat pont fordítva zajlik. Egyre erőszakosabb, rugalmasabb és kifinomultabb eszközöket vetnek be az Amerika által támogatott bagdadi „vállalkozás” ellen. A legutóbbi öngyilkos támadások, a mérsékelt szunnita vezetők kivégzése és a külföldi diplomaták elrablása az iraki nép előtt is világossá teszi: az a demokratizálódási folyamat, amely az iraki szuverenitás 2004. júniusi helyreállítása óta tart, nem volt képes elszigetelni a felkelőket. A lázadók két és fél éven át azért harcoltak, hogy elérjék a mintegy 140 ezer fős amerikai haderő kivonását. Most már az ország politikai és vallási alapú megosztására törekednek, nem utolsósorban a polgárháború kirobbantásának szándékával. Egy név nélkül nyilatkozó amerikai hírszerző tiszt elmondta, a legmegdöbbentőbb az, hogy akármennyi felkelőt ölnek meg, minden elesett támadó helyére újabb lép – írja a lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.