Naptárhatás

Pósa Tibor
2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország a huszonötök Európájának legnépesebb állama. Persze nem manapság, hanem majd 2030 után számíthat erre a kitüntető címre. Ez a májusi, tudományos felmérésekre alapozott adat vagy egy hétig lelkesedést és még nagyobb tartást adott az amúgy sem magukba boruló franciáknak. De nézzük az Insednek, a Nemzeti Demográfiai Tanulmányok Intézetének adatait: tavaly január 1-jén Franciaországnak mintegy 62 millió lakója volt, ebből a tengerentúli területeken 1,8 millióan éltek. Ez a szám 2 millióval több, mint az 1999-es népszámlálás mutatói. Ez a halálozási adatok számának további mérséklődésével arra enged következtetni, hogy 2050-ben 75 millió franciaországi lakossal kell számolni.
Ha a jelenlegi irányzatok fennmaradnak, akkor ezzel a számmal valóban a Hexagon lesz a jelenlegi Európai Unió legnagyobb állama. Ugyanis már napjainkban is többen halnak meg Németországban, Olaszországban, mint amennyien születnek: 2050-ben a németek alig 71 millióan, az olaszok 43 millióan (!), a britek 59 millióan lesznek, a spanyolok talán meg tudják őrizni a jelenlegi lakosságukat.
De minek köszönhető ez a francia előretörés a demográfiai mutatókban? Hat évvel ezelőtt ugyanis egy másik intézet még csak 64 milliónyira becsülte a francia lakosság számát 2050-re. A bevándorlásnak – vághatnák rá egyesek azonnal. A francia kutatók azonban határozottan állítják, hogy nem, vagy esetleg csak részben. Megnőtt ugyanis a francia nők gyermekvállalási kedve: a népességnövekedés (a szülések számából kivonják az elhalálozásokat) háromnegyede éppen ennek tudható be, és a maradék egynegyedet valóban az évi százezer fős létszámban érkező bevándorlók teszik ki. A francia lakosság növekedése az elmúlt hat évben meghaladta a 0,50 százalékos szintet, míg 2004-ben 0,68 százalékos volt, amellyel Franciaország viszszatért a több mint harminc éve rögzített adatokhoz. Hatalmas szakadék tátong Franciaország és a többi európai állam között: 2003-ban az Európai Unió későbbi 25 tagállamának együttes népszaporulata pontosan 216 000 volt, ebből 211 000 jutott Franciaországra. Az elmúlt években egyedül
Írországban volt tapasztalható a franciánál is dinamikusabb lélekszám-növekedés.
Az okokat kutatva első helyen kell említeni a halálozási mutatók csökkenését. Japán után Franciaország a második a nők születéskor várható élettartamával, amely közelít a 84 év felé. A férfiaknál Japán, Svédország és Izland után következik a 77 éves várható élettartammal, Kanadával, Svájccal, Ausztráliával és Olaszországgal fej fej mellett haladva. Ez nyilvánvalóan nem következett volna be az egyébként itt is sokat szidott egészségügy és a különböző egészségvédő programok sikeres lebonyolítása nélkül.
A másik, nem elhanyagolható szempont Franciaország családtámogatási rendszere. Itt ugyanis létezik a családi pótlék, a különböző szociális ellátások, ha valaki gyermeket nevel, de sokan hivatkoznak a „kedvező kulturális környezetre” is, magyarán: szeretik a gyerekeket. Franciaországban, ha valaki gyerek mellett dolgozik, az pluszjuttatást kap, míg Németországban, ha valaki kisgyermekkel vállal munkát, azonnal rásütik, hogy rossz anya.
Az 1999-es előrejelzéseket meghaladóan nőtt a születések száma. A 29 évnél fiatalabb nők szülési kedve a jelek szerint stabilizálódott, míg a harminc év fölöttieké nőtt. Az egy szülőképes nőre jutó gyermekarány az említett hat év alatt 1,78-ról 1,98-ra kúszott fel. Úgy látszik, hogy igazuk lesz azoknak a demográfusoknak, akik „naptárhatásról” beszéltek már a korábbi, kedvezőtlen adatokat mutató években is, azaz a nők Franciaországban nem vállalnak kevesebb gyermeket, hanem egyszerűen később szülnek. A szakértők további, immár csekély növekedésre számítanak: szerintük 2,1 gyermek körül fog stabilizálódni a gyermekvállalási kedv.
A májusban nyilvánosságra hozott adatok még azt a feltételezést sem erősítik meg, hogy csak a bevándorlók szülnek Franciaországban. Éppen az ellenkező folyamatra vannak tapasztalatok – állítják a francia kutatók. A bevándorlók szülési hajlandóságára az évek folyamán igen erős hatást gyakorolt a társadalom, amelyben élnek, és ők is egyre inkább a „francia anyák” szülési számához közelítenek. Tehát az afrikai, ázsiai szülők kevesebb gyermeket, míg az európai gyökerekkel rendelkezők többet vállalnak. Külön érdekesség, hogy a portugálok, akik igen nagy számban élnek Franciaországban, itt több gyermeket szülnek, mint hajdani hazájukban.
Mindenkit megleptek a vidékről közölt adatok. Harminc éve sokan azt mondták, hogy elenyészően kevesen fognak lakni a nagyvárosokon kívül, Franciaországban kialakulnak majd a „sivatagok”, az elnéptelenedett részek. Ehhez képest a vidék, köszöni, jól van. A kétezer főnél kisebb lakosú településeken a legnagyobb népszaporulatot jelezték. A tíz-húsz ezer fős kisvárosokban sem csökkent a népesség. Az ilyen helyeken nyilván kellemesebb és nyugodtabb élni, és az életmódváltozással, a közlekedési lehetőségek javulásával majd mindenhez hozzá lehet jutni, amit egy nagyváros kínál. Franciaországban, ahol nagyon nagy divat volt eddig is a „második ház”, az üdülő birtoklása, most valószínűleg ez a hétvégi lak, természetesen átalakítva, kibővítve, vette át az elsőrendű lakás szerepét. Kialakulóban van egy TGV-nemzedék, amely a francia gyorsvasútról kapta nevét. A 36 órás munkahét adta előnyöket úgy használja ki, hogy hétfőn reggel vonattal felérkezik Párizsba, ahol kis lakást bérel, majd csütörtök este ismét visszatér a családjához – akár a fővárostól több száz kilométerre lévő – vidéki otthonába.
Érdekes megfigyelni a francia népességnövekedés földrajzi elhelyezkedését is. Északról és keletről, valamint a párizsi medencéből egyre többen nyugatra és délre költöznek át, és ezeken a területeken jelentősen többen születnek. A legnépszerűbb helyek továbbra is a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán partvidékei. A demográfiai mutatókat, igaz, ma még nem jelentősen, de már kimutatható mértékben módosítja az a „mini népvándorlás”, amelynek során az északi államokból, valamint Nagy-Britanniából egyre többen érkeznek letelepedési szándékkal Dél-Franciaországba.
Az Európai Unió legnagyobb országává válni egyértelműen politikai súlynövekedéssel jár. A francia politikusok a kedvező népszaporulati adatokat igen bizakodóan fogadták, fel is állítottak azonnal egy bizottságot, amely a következmények komoly feltérképezésére hivatott. Sokan a gazdasági húzóerőt, a kevésbé derűlátók pedig a munkanélküliség növekedését látják a számok mögött. Az biztos, hogy a jelenlegi 360 ezres éves lakásépítési ütemet növelni kell, pedig már ez a szám is rekord volt az ötvenes évek óta. Óvodák és iskolák is kellenek a megnövekedett létszámú gyermekseregnek. Kellenek még utak, vasutak, vonat, gépjárművek és különböző szolgáltatások, amelyekről talán ma még nem is hallottunk. Mindehhez hitel is szükséges, amely beindíthatja a pezsgést a bankszektorban. Csak húsz évet kell kibírni ahhoz, hogy végleg elháruljon a francia társadalom feje fölül a veszély, amelyet a nyugdíjrendszer esetleges összeomlása jelenthet. A régen várt francia növekedés képe ott dereng a horizonton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.