Dinamikusan fejlődik a turizmus, de mivel főként a fővárosra koncentrálódik a magyarországi idegenforgalom, ezért a vidéki régiókat mindinkább fejleszteni kell – fejtette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Kolber István regionális fejlesztésekért és felzárkózásért felelős tárca nélküli miniszter.
A miniszter közölte: 2002 és 2004 között a vendégek száma 7,1 százalékkal, a szállodai forgalom 12,6 százalékkal nőtt. A két év során a turisztikai célelőirányzatból 77, míg a regionális operatív programból 30 milliárd forintot fordítottak turisztikai fejlesztésekre. Niklai Ákos, a Magyar Turizmus Rt. igazgatóságának újonnan megválasztott elnöke szerint piacváltás történik a turizmus területén, s az eddigi német, osztrák és holland turistákat amerikai, brit és dán látogatók váltják fel. Az elnök struktúraváltást vélt felfedezni abban, hogy a Balaton körül egyre rövidebb időre, de magasabb színvonalú szolgáltatásokat vesznek igénybe az üdülők.
Kovács Miklós, a Magyar Turisztikai Hivatal elnökhelyettese felhívta a figyelmet arra, hogy a balatoni vendégforgalom első öt havi adatai növekedést mutatnak ugyan, de az ottani főszezon alakulása az igazi kérdés. A korábban a forgalom jelentős részét adó német turistákkal kapcsolatban megjegyezte: az ország gazdasági nehézségei miatt nem várható a forgalom jelentős felfutása, a kiesést reményeik szerint a dán és a belföldi vendégek pótolják az idén.
Álszent dolog, amikor Kolber István erősen fejlődő, dübörgő turizmusról beszél – áll Bánki Erik fideszes országgyűlési képviselő közleményében. A turisztikai célelőirányzatot a 2002. évi 30 milliárd forintról a kormány 12 milliárdra, több mint 50 százalékkal csökkentette, az áfakulcs emelésével tízmilliárd forintnyi többletterhet rótt a vállalkozásokra.
Volodimir Zelenszkij változásokat jelentett be
