Hét lépés jut az agráriumnak a kormány száz lépés programja keretében – jelentette be tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Gyöngyösön, azon az agrárfórumon, amelyen kötelező volt többek között a falugazdászok és a megyei hivatalvezetők megjelenése is. A közpénzen rendezett fórumra azon a főiskolán került sor, amelynek rektora Magda Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke. A miniszterelnök közölte: a kormány létrehozza a nemzeti agrárbiztosítási alapot. Folytatják a sertés- és
a baromfiágazat támogatását, amelynek során 3,5 millió sertés után 1800 forint, 420 ezer tonna baromfi után pedig kilónként 9,5 forintot fizetnek. Arról nem szólt a miniszterelnök, hogy ezekhez az összegekhez csak 2007-ben juthatnak hozzá a termelők.
*
A miniszterelnök mindemellett szót ejtett arról is, hogy támogatják az energetikai célú növénytermesztést, ösztönzik a bioüzemanyagok elterjedését, valamint mentesítik a termelőket a vízkészletjárulék megfizetése alól. Elindítják a földért életjáradék program negyedik ütemét. A regionális szaktanácsadáshoz tudásközpontokat hoznak létre, és rendezik a mezőgazdasági üzletrészek helyzetét. A rendezvényen részt vevő Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke kijelentette: jobban örült volna, ha ugyanezekre a bejelentésekre már három évvel ezelőtt sor került volna. Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkára rámutatott: már most el kellene kezdeni a 2007-től induló időszak agrárpolitikájának tervezését, hogy elképzeléseinket hatásosabban tudjuk Brüsszelben képviselni.
A Fidesz mezőgazdasági kabinetvezetője lapunknak elmondta: örömmel vette tudomásul, hogy a kormány elfogadta a Fidesz javaslatát, és kilátásba helyezte az üzletrészek ügyének rendezését. Ugyanakkor Lengyel Zoltán csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy a program csak ősszel indul be, és érdemben nem érinti az idei költségvetést. A hét agrárlépés végrehajtása az idén 3,2 milliárd forint költségvetési forrást igényel, míg jövőre 10,5 milliárd forintot – közölte Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón.
A legjobban támogatott. A főiskolák közül a legnagyobb uniós támogatást nyerte el tavasszal infrastruktúra-fejlesztésre a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola. Az iskola rektora Magda Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista elnöke. Összesen 12,2 milliárd forint uniós támogatást osztottak szét a felsőoktatási intézmények között, ebből 1,3 milliárdot, vagyis a pénz több mint tíz százalékát a szocialista képviselő által vezetett főiskola kapta. (F. M.)
Orosz diplomata: A Nyugat szándékosan démonizálja Oroszországot, hogy előkészítse a háborút
