Új tervvel toborozna 114 ezer önkéntest a Bundeswehrbe a német védelmi miniszter

Boris Pistorius német védelmi miniszter nagyszabású tervet dolgozott ki a Bundeswehr megerősítésére: 2029 végéig mintegy 114 000 önkéntes katonát szeretne bevonni a német hadseregbe. A Pistorius-terv részletei egy zárt körű parlamenti ülésről szivárogtak ki, melyen a Szociáldemokrata Párt (SPD) és a CDU/CSU képviselői vettek részt, számolt be róla a Der Spiegel.

Forrás: Merkur2025. 07. 05. 16:09
Egy német tartalékos katona egyenruháján az „Eskümet megerősítettem” feliratú és az „1. ​​tartalékos fogadalom 2025” kiegészítéssel ellátott kitűzőt visel Fotó: Hauke-Christian Dittrich Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cél: a hadsereg létszámának növelése a megváltozott európai biztonságpolitikai helyzetre való tekintettel. Pistorius új törvényt tervez a katonai szolgálatra vonatkozóan és a kötelező sorkatonaság visszaállítását is kilátásba helyezték – írja a Merkur.

Pistorius
Boris Pistorius német védelmi miniszter Thorsten Frei vezérkari főnökkel és különleges feladatokért felelős miniszterrel (Fotó: AFP/Tobias Schwarz)

Így indulna az új szolgálat – kötelező kérdőív a fiatal férfiaknak

A miniszter elképzelése szerint az indulás önkéntes alapon történne, de egy új, országos rendszerrel:

– Minden 18 év körüli fiatal férfi és nő postai úton kapna egy kérdőívet a szolgálattal kapcsolatban.

– A férfiak számára a kérdőív kitöltése kötelező lenne, míg a nők részvétele önkéntes.

– Az alkalmasság alapján kiválasztott személyeket ezután be is hívhatják orvosi és pszichológiai alkalmassági vizsgálatra.

Ha az önkéntes jelentkezők száma nem érné el a szükséges szintet, vagy tovább romlana a geopolitikai helyzet, a kormány akár újra bevezetné a kötelező sorkatonai szolgálatot, melyet 2011-ben függesztettek fel Németországban.

Politikai vita a háttérben

A terv érzékeny időszakban éri a szociáldemokratákat, az SPD népszerűsége mélypontjára süllyedt: az ARD-Deutschlandtrend felmérése szerint ha most vasárnap lennének a választások, a párt mindössze 13 százalékot kapna – ez öt éve a legalacsonyabb eredmény.

Pistorius pártján belül is kapott kritikát, többek között a Jusos (a párt ifjúsági szervezete) részéről. Sokan aggódnak, hogy az önkéntes szolgálat burkolt előszobája lehet egy jövőbeli kötelező sorkatonaságnak, ami szembemehet a szociáldemokrata értékekkel.

A Bundeswehr régóta küzd létszámhiánnyal, miközben a NATO-n belüli elvárások növekednek. Az orosz–ukrán háború, valamint az európai védelmi felelősségvállalás fokozódása miatt sürgetővé vált a német hadsereg gyorsabb és szélesebb körű megerősítése.

15 June 2025, Lower Saxony, Vechta: Numerous reservists stand in front of the arsenal in Vechta Citadel as part of National Veterans Day for a reservist roll call and swearing-in ceremony. Every year on this day, the service, commitment and achievements of Bundeswehr soldiers who are or have been deployed are honored. Photo: Hauke-Christian Dittrich/dpa (Photo by Hauke-Christian Dittrich / dpa Picture-Alliance via AFP)
Tartalékosok állnak a vechtai citadella fegyverraktára előtt a tartalékosok névsorolvasásán és eskütételén (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Hauke-Christian Dittrich)

Pistorius terve felmelegítve

Lapunk tavaly júniusban írt arról, hogy Boris Pistorius már többször is a 2011-ben felfüggesztett katonai szolgálat visszaállítása mellett érvelt. A védelmi miniszter már az előző Scholz-kabinet alatt bemutatta a terveit pártja elnökségének. Ezek azonban valószínűleg nem kizárólag az önkéntes szolgálatra épülnek, mint ahogyan arról az első hírek szóltak – írta akkor a Kreiszeitung.

Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke felvetette, hogy az Európai Unió állítson fel közös kötelező sorkatonai szolgálatot. Régtől fogva dédelgetett német terv az európai szintű sorkatonaság. Egy német–amerikai agytröszt már 2022-ben javasolta a kötelező európai sorkatonaságot, hogy ezáltal is erősödjön az európai öntudat.

A Weber-tervként elhíresült javaslat első ízben a Junge Union javaslataként a nők és férfiak katonai szolgálatának bevezetésére Európa-szerte 2017-ben jelent meg először. A Junge Union a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) ifjúsági szervezete.

A sorkötelezettség szó Németországban régóta lebegtetett terv, Boris Pistorius azonban egyértelművé tette:

Kötelező szolgálat nélkül nem fog működni.

Borítókép: Egy német tartalékos katona egyenruháján az „Eskümet megerősítettem” feliratú és az „1. ​​tartalékos fogadalom 2025” kiegészítéssel ellátott kitűzőt visel (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Hauke-Christian Dittrich)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.