„A Junge Union igazgatótanácsának javaslata a nők és férfiak polgári és katonai szolgálatának bevezetésére Európa-szerte nem kapott kellő támogatást Oldenburgban” – írta a Bundeswehr Journal portál már 2017-ben is.
A Junge Union a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) ifjúsági szervezete.
A portál tudósítása szerint a Junge Union modern és jól felszerelt Bundeswehrt szeretne Németország hozzájárulásaként a NATO és az EU keretein belüli fokozott nemzetközi együttműködéshez. Erről beszéltek a Németországi Tanács 2017. március 11-i és 12-i csúcstalálkozóján Oldenburgban, Alsó-Szászországban, ahol mintegy hetven Junge Union küldött fogadta el állásfoglalását „Nemzetközi biztonságpolitika Európa következő generációja számára” címmel. Ebben többek között az Európai Védelmi Unió létrehozását szorgalmazzák.
Mondjanak le a nemzetállamok a nemzeti hatáskörről az unió javára
Mint arról a Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ) akkor beszámolt,
a dokumentum kifejezetten javasolja, hogy „minden fiatalnak legalább kilenc, de legfeljebb 24 hónapig katonai vagy polgári szolgálatot kellene teljesítenie egy európai országban”. Az Európai Védelmi Unió iránti elkötelezettség magában foglalja a nemzeti hatáskörök feladását az európai szint javára
– volt olvasható az elnökség határozattervezetében. A NOZ idézte Paul Ziemiakot, az akkor mintegy 110 ezer tagot számláló ifjúsági szervezet szövetségi elnökét is. Szerinte egy ilyen általános európai kötelező szolgálat „fontos lépés lehet ebbe az irányba”.
Ki Paul Ziemiak?
A német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa, aki a 2017-es szövetségi választások óta a német Bundestag tagja.
A Német Tanács a németországi Junge Union (JU) második legmagasabb döntéshozó testülete. Mintegy hetven résztvevőből áll, köztük a szövetségi elnökség tagjaiból és a JU regionális szövetségeinek elnökeiből – jegyzi meg a Bundeswehr Journal 2017-es írása.
2017-ben a fegyveres erőkért felelős német parlamenti biztos, Hans-Peter Bartels úgy vélte, hogy a férfiak és nők számára Európa-szerte kötelező szolgálat akkori jogi keretek közt lehetetlen lett volna. Azt azonban elismerte, hogy Európának túl kell lépnie védelempolitikai széttagoltságán, és hatékonyabbá kell válnia.
Ursula von der Leyen védelmi miniszterként vett részt a Junge Union rendezvényén.
Ott volt David McAllister, az Európai Parlament külügyi bizottságának akkori elnöke és a német Bundestag uniós frakciójának első parlamenti ügyvezető igazgatója, Michael Grosse-Brömer is – áll a lap beszámolójában.
Borítókép: A Bundeswehr katonái NBC védőruházatban vesznek részt a Quadriga 2024 NATO-gyakorlat utolsó napján (Fotó: dpa/Kay Nietfeld)