Nevén nevezve

Horvátországban a hegyek között bújik meg ©opron, a leghűségesebb várostól kétszázhetven kilométernyire délre. Felderítésére a magyar város horvát kisebbségi önkormányzatának tagjai vállalkoztak nemrégiben Payrits Ferenc vezetésével. Egyszersmind megtörtént a hivatalos kapcsolatfelvétel is a két azonos nevű település között. A küldöttség sokszor mesebelinek tetsző útját idézzük.

Frang Gizella
2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A névazonosság szinte egy időben derült ki itt is, ott is: a magyar Sopronban két speditőr bukkant a horvát településre a világhálón, míg a Németországban dolgozó Kovacic Bozidar csomagját küldte volna haza ©opronba. Ám az a posta útvesztőiben elkallódott, s a „Magyar Posta Sopron” bélyegzővel ellátva tért vissza feladójához…
A kíváncsi soproniak felfedezőútra vállalkoztak.
Először Zágráb utcáin barangoltunk a verőfényes napsütésben, eközben minduntalan magyar emlékekbe botlottunk. A zágrábi várfal mentén IV. Bélának állít emléket egy tábla. A katedrális megtalálható az Erdődy család síremléke. Az oltár előtt üvegkoporsó, a boldoggá avatott Alojzije Stepinac horvát püspök bebalzsamozott teste fekszik benne. A koporsó körül imádkozó tömeg. De egy oldalsó oltárkép előtt is, a megszámlálhatatlan mécses vibráló fényében összetett kezű emberek tucatjai. A képen mély tónusú háttérből emelkedik ki Mária alakja a kis Jézussal. Lába alatt holdsarló, kezében jogar, fején korona, fia országalmát tart – Boldogasszonyunk attribútumai… Amikor a vaku fölvillan, kiviláglik Mária feje fölött a szalagfelirat: „Patrona Hungariae et Croatiae”.
Indulunk tovább; tükörsima utak kanyarognak a hegyek között, az elágazásoknál mégis tanácstalanság. Szerencsénkre egyszer csak egy sárga táblán, az esőfüggöny mögül elővillan a felirat: ©opron. A sofőr beletapos a fékbe, a kisbusz megáll. A viharral dacolva néhányan kiugranak. A völgyben megbúvó csöppnyi falu szélén megdöbbentő a látvány: erdők mindenfelé, a hegy lábától a tetőig kopasz a szikla, tetejében tévétorony. Balra tőle apró sziklakúp. A felfedezők dörzsölik a szemüket: ilyen nincs! Mintha Kópháza felől érkezne Sopronba az ember: előttünk a Dallos-hegy, a sípálya vágata fölött a tévétorony, mellette a Károly-magaslat…
S noha ez nem a Zágráb melletti Medvedlica, oldalában a Medved Gran, ahol Janus Pannonius lehelte ki a lelkét, hanem a kalniki hegy – mégis vannak magyar kötődések. Kissé odébb, a hegyoldalban három szintre épült várrom: mementó az 1200-as évekből. A helyi legenda szerint ide menekült tatár űzte királyunk kíséretével. Az ellenség ki akarta éheztetni, de a horvát parasztok – lévén éppen szilvaérés ideje – megcsonkítva a fákat, az éj leple alatt ágastól dobálták át a magas falakon a szilvát, s az uralkodó megmenekült. IV. Béla hálából kisnemesekké avatta segítőit, akiket aztán szilvásoknak neveztek. A nép ajkán máig él ez a történet.
A harminchat házból álló, negyvencsaládnyi, 162 lelket számláló ©opron múltját a magyaroktól eredeztetik. Bár még levéltári nyomokra nem bukkantak a pontos eredetre vonatkozóan, a népi emlékezet így tartja. Az öregek otthon élnek, az ifjak Németországban és a töröknél próbálnak szerencsét. ©opronban a házakon, a kis gazdaságokon, az állatokon kívül semmi sincs: se templom, se bolt, se iskola, se műemlékek. Közigazgatásilag Kalnikhoz, a hét települést összefogó, ezerhétszáz ember fölött diszponáló központhoz tartoznak. Fél évszázada hagytak fel a bányászattal: a brennbergi bányászat sejlik fel kísértetiesen. A sziklák – még várrom nélkül is – ideális díszletet jelentenek filmekhez. Mint Fertőrákoson a kőfejtő. A hegyek oldalára szelídgesztenyések is felkúsztak – emberemlékezet szerint mindig itt voltak. Odahaza Sopron és a mellette fekvő Ágfalva a gesztenyéjéről (is) híres. Itt is örökké fúj a szél, miként otthon. És: 1732-ben öreg térképek tanúsága szerint ©opron már létezett e néven, ami aztán átmenetileg ©oprunra változott. Gondoljunk csak a hasonlóan hangzó, a Scarbantiára épült város első ispánjára, Suprunra! És az évszám: 1972-ben alakították vissza a horvát település nevét ©opronná, öt évvel a 700 esztendős szabad királyi város jubileuma előtt. Annyi bizonyos, hogy akik e települést alapították, kényesen ügyeltek arra, hogy minél több hasonlóság legyen Sopron és ©opron között. Van egy kópházi mondás: „Soha ilyen kevés gyerek, soha ennyi gaz, de soha ennyi pénz sem volt még a faluban.” Kovacic Bozidar, amikor ezt meghallja, mosolyogva válaszol: „Akkor mindenben hasonlítunk, csak a nyelvben van különbség.”
Egyébként a ¹oproniak ízig-vérig horvátok, fakuló hagyományaikkal, de a tamburát még pengetik, s az országos rádióadókon horvát tánczene szól.
Eddig a múlt és a jelen. A jövő a csodás természeti adottságokra és a vendégszeretetre épülő idegenforgalom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.