A polgári kabinet idején többek között a búzaégetésről elhíresült Karsai József kormánymegbízottként 2002-ben 4 770 000 forintot kapott beruházási célokra a programhoz: ebből az állandó használatra átadott Volkswagen Passat értéke négymillió forint – olvasható a lapunk birtokába került részletes megállapodásban. Később ezt lecserélte egy Ford Mondeóra, majd 2005. május 30-tól már a Nissan Terrano terepjárót használja a kormánymegbízott. A gépjármű éves üzemeltetési költsége mintegy 340 ezer forintot tesz ki. Az apanázs része volt még két számítógép-konfiguráció 700 ezerért és egy 70 ezer forintos mobiltelefon. A személyi juttatásokra szánt kiadások között a szakmai feladatok koordinátorának bére havi 400 ezer forint. A működésre összesen közel 14 millió forintot kapott a programiroda 2002-ben.
A több minisztérium által finanszírozott szociális földprogramot elkészíteni hivatott Élhetőbb Faluért Alapítvány havi 52 ezer forintért bérel bútorozott irodát. Karsai közben idén június elsejétől a földművelésügyi tárca Kossuth téri székházában is térítésmentesen használ két felszerelt irodát.
Lapunk szombati számában megírtuk, hogy Gráf József agrárminiszter nem ért egyet Karsai József kormánymegbízotti kinevezésével. Ezt Szilvásy Györgynek, a miniszterelnök kabinetfőnökének írt levelében fejtette ki a szakminiszter. Szerinte nem világos, hogy Karsai tevékenysége miként kapcsolódik a szociális földprogramhoz, amelynek kidolgozására egyébként már 2004. május 31-én, tehát több mint egy évvel ezelőtt lejárt a határidő. Gráf azt is kifogásolta, hogy a kormánymegbízott idén januárban a Nemzeti földalapkezelő szervezettől minden adatot bekért az állami és a magántulajdonú földterületekkel kapcsolatban.
Lapunk érdeklődésére Batiz András kormányszóvivő tegnap nem tudott pontos tájékoztatást adni Karsai József megbízásának körülményeiről és tevékenységéről, ma délelőttre ígért választ.
Vadászt is leépítik? Az adócsökkentéssel járó bevételkiesés pótlására tervezett közigazgatási leépítés okán megszűnhet a Vadász János által vezetett Közszolgálati Reform Kormánymegbízotti Hivatal – értesült a Népszabadság. A vezető szocialista politikusok társaságában gyakran látható, képviselői ambíciókat is dédelgető volt szakszervezeti vezetőt még 2002-ben bízta meg Medgyessy Péter, hogy dolgozza ki a közszolgálat humánpolitikai modernizációját szolgáló egységes közszolgálati törvényt. Noha koncepciójával Vadász már 2003-ban elkészült, az új szabályozást pedig még az uniós csatlakozás előtt életbe léptette volna, a törvénytervezet máig nem került a kormány elé. Az érintett szakszervezetek túlnyomó többsége elfogadhatatlannak tartja az előterjesztést, ami a héten a közigazgatási államtitkári egyeztetésen sem jutott túl. Szakmai berkekben már régóta nyilvánvaló, hogy a Vadász János eredeti tervei szerint nettó háromszázmilliárd forintot igénylő reformra nincs pénz. (Eszerint például bevezették volna a 14. havi fizetést, noha ismert, hogy a kormány a tavalyi 13. havi bért sem fizette ki.) A megakadt reform ellenére a kormány eddig nem vált meg az államtitkári rangot és az ezzel járó juttatásokat élvező Vadásztól, így a kabinet továbbra is állja a hivatal belvárosi irodájának bérletét, a kormánybiztos, két munkatársa, sajtósa, titkárnője, gépkocsivezetője bérét, a szolgálati gépkocsi fenntartási költségeit. Megbízatásának eddigi három éve alatt Vadász János mellől tíz titkárnő és kilenc gépkocsivezető távozott önként vagy kényszerűségből, néhány esetben a volt szakszervezeti vezető döntött úgy, hogy mással kíván dolgozni – írja a lap. Ismert, a kormány 2003 decemberében egyeztetés nélkül bocsátott el 6900 köztisztviselőt, ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy a leépítésekkel nem a bürokrácia, hanem a lakossági szolgáltatások színvonala csökkent. A kabinet ugyanis nem saját holdudvarában, hanem főként a lakossági szolgáltatásokat ellátó szervezeteknél épített le. (B. Á.)
Háttér a 4. oldalon