Olaszországban is aktívan működnek olyan terrorista alapsejtek, amelyek bármelyik pillanatban lecsaphatnak – összegezte az olasz titkosszolgálatok vezetője, Nicola Pollari egy parlamenti bizottsági meghallgatáson. A félelemmel együtt egyre nő az iraki katonai szerepvállalás politikai ellenzőinek száma.
A terror már Olaszország kapuján kopogtat – figyelmeztet Giuseppe Pisanu belügyminiszter, aki a londoni merényletsorozat után fokozott biztonsági intézkedéseket rendelt el, de – a franciákkal ellentétben – nem függesztette fel a schengeni egyezmény hatályát. Nem korlátozhatjuk az állampolgárok szabadságát azért, hogy fellépjünk a szabadság ellenségeivel szemben, mert ez pont az ő győzelmüket jelentené – fogalmazott a miniszter. Ehelyett inkább a rendőrségi házkutatások és ellenőrzések számát növelték drasztikusan, és a gyanús személyek azonnali kiutasítását rendelték el, amely főleg Róma, Milánó, Torino és Nápoly iszlám hívők lakta negyedeit érintette. Roberto Castelli igazságügy-miniszter arról tájékoztatta a parlament titkosszolgálatokat ellenőrző bizottságát, hogy majdnem biztosra veszik: a torinói téli olimpia és a tavasszal esedékes általános választások előtti időszakban számolhatnak merényletekkel.
A kampány egyik fő kérdése immár nem vitás, hogy az iraki katonai misszió jövője lett. A Romano Prodi vezette balközép unió koalíció máris leszögezte, hogy nem fogják támogatni a több mint háromezer fős olasz katonai kontingens mandátumának meghosszabbítását a következő parlamenti szavazáskor. A háború olyan tragikus hibának bizonyult, amely nem oldotta meg a terrorizmus problémáját, hanem időközben még erősítette is – jelentette ki. A mérsékelt pártok egy olyan kihátrálási stratégiában próbálnak gondolkozni, amely az ENSZ égisze alatt egy békefenntartó jellegű hadtestben való részvételre váltaná a jelenlegi katonai miszsziót. A harmadik legjelentősebb erőnek számító Antik Babilon nevű olasz missziót eredetileg csak a kommunista pártok ítélték el, később csatlakozott hozzájuk az Északi Liga is, az utóbbi napokban már azonnali kivonulást követelve. Silvio Berlusconi kormányfő így harapófogóba kerülhet a szavazáskor: a liga voksai nélkül ugyanis nehézkesen tud majd érvényt szerezni a meghosszabbításnak, miközben a közvélemény nyomása miatt jómaga is szeretne kifarolni a szövetséges akcióból – lehetőleg még a választások előtt. Az első háromszáz katona távozását Nasszíriából már bejelentette, de a további létszámcsökkentéseket csak a szövetségesekkel történt egyeztetések után ígérheti.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
