Nyilvánvaló, hogy New York, Madrid és London után mi lehetünk a terroristák következő támadási helye – indokolta Roberto Calderoli reformügyi miniszter az iraki olasz kontingens azonnali hazahívásának és egyfajta hadiállapot bevezetésének a szükségességét.
A Skóciából megérkezett Berlusconi nem késlekedett a válasszal: 300 katona kivonását erősítette meg, amiről egyeztetett a szövetségesekkel és az iraki kormánnyal. A jobbközép koalíció gerincét adó Forza Italia és a kereszténydemokraták azonban siettek leszögezni, hogy nem lehet megfutamodni a terror elől, és ki kell tartani Irakban. A miniszterelnök szeme előtt azonban már a szűk egy év múlva esedékes általános választások lebegnek, a választópolgárok döntő többsége pedig nem ért egyet az olasz katonák állomásoztatásával.
Az Antik Babilon elnevezésű misszióban 3300 fő tartózkodik az arab országban a szövetséges erők harmadik legnagyobb csapataként. Az eddig csaknem harminc olasz katona halálával járó háborús részvételt elutasító közvélemény nyomására Berlusconi még az áprilisi helyhatósági választások előtt bejelentette, hogy szeptembertől folyamatosan csökkenteni kívánja az olasz haderő létszámát.
Olaszország ma terrortámadástól retteg. A római Fiumicino reptéren gyanús csomagot találtak a hét végén, Lombardiában másfél kiló robbanóanyagot foglaltak le a csendőrök. Giuseppe Pisanu belügyminiszter a maffiaellenes modellt kezdeményezte, a terroristagyanús személyek vagyonának zárolásával és pénzügyőrök bevonásával a terrorhálózat anyagi forrásait igyekeznek ellehetetleníteni.
Soha ennyi gyermek nem vett még részt az Erzsébet-táborokban, mint idén
