Öngyilkos agrárpolitika

Nánási Tamás
2005. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért kellett belépnünk egy olyan szervezetbe, amelyik nem a hasznunkra van, hanem csak arra jó, hogy egy újabb bőrt húzzanak le a hátunkról? – fakadt ki tegnap a nagyüzemi tejtermelők tanácskozásán egy sokat megélt cégvezető. Természetesen nem a KGST-ről, hanem a szövetségbe forrt Európáról van szó, mely attól függetlenül, hogy kimondják, vagy szemérmesen elhallgatják, a támogatások egyoldalú lefaragásával másodrendű tagságot biztosít a kontinens közép-keleti térségében gazdálkodó termelőknek. Botrányról és vérlázító igazságtalanságról van szó, amit addig nyeltek le az érintettek, amíg elhitték a bővülő értékesítési lehetőségekről, valamint a „kevés ellenére is soha nem látott mértékű” támogatásokról szóló kormányzati történeteket. A valóság azonban más, mint az elmélet. A kis- és nagytermelők fejüket kapkodva figyelik, miként zárulnak be előttük az állítólag nyitottabbá vált nyugati piacok, miként szorulnak ki lépésről lépésre áruik a hazai üzletek polcairól és válnak egyre tehetetlenebbé a feldolgozókkal és a kereskedőkkel szemben. A magyar agrártermelőknek ezt jelenti az unió mindennapi valósága.
A tehenészetek harmada még ez év végéig bezárhatja kapuit. A baromfitenyésztőknél elindult a csődhullám, a sertéstartók jobb időben reménykednek, jövőre tízezer ember válhat munkanélkülivé a cukorágazatban. S ez csak néhány a naponta sorjázó vészjelzések közül. Már semmivel sem lehet palástolni, hogy földművelőinket, állattartóinkat rútul becsapták, és feláldozták a csatlakozás oltárán. Nem tudni, ki éli túl a következő éveket, a hagyományos gabona- és hústermelő ágazatokban csak a tőkés latifundiumok jövője látszik biztosítottnak. Bár Európában vagyunk, mezőgazdaságunkban beköszöntött Amerika. Aki nálunk befektet, csak arra vár, hogy végéhez érjen a magyar termelők agóniája. S akkor az egyben felvásárolt birtokokon és a szebb napokat látott gazdaságok romjain megkezdődhet a tengerentúlon honos ipari jellegű agrárgazdálkodás. Nálunk szenved majd történelmi vereséget a vidéki táj és népesség megtartásáért eddig sikerrel küzdő, ám egyre nagyobb válságát élő közös európai agrárpolitika.
Nem csoda, hogy egyre nagyobb a csalódottság és a letargia a magyar mezőgazdaságban. Amit csak erősít a külső szemlélőben némelykor már a szándékos öngyilkosság gyanúját keltő hazai agrárpolitika. Pedig milyen határozottan látott munkához az új földművelésügyi miniszter, csakugyan reménykedni lehetett abban, hogy sikerül megmozdítania a leállt rendszert és a „bedöglött” apparátust. Most meg azt halljuk, hogy négy-ötezer termelő még mindig nem kapta meg a tavalyi pénzét, pereskedni kell a hivatalos megállapodásban vállalt kötelezettség teljesítéséért. Már nem is az érdekli az embert, hogy egy jogállamban miképp történhet meg ilyesmi. Ismerve a hazai állapotokat, ezen már nem is érdemes felháborodni. Azon nem lehet napirendre térni, hogy nem elég a másodrendű tagság: úgy tűnik, szándékosan és akarattal gyorsítja a véget a kormány, miközben a magyar polgárok érdekeinek védelme és segítése volna a megbízatása. Több mint száz támogatási lehetőséget fogadtattunk el Brüsszellel, miközben nincs pénzünk arra, hogy ezekből bármelyiket is életbe léptessük. Egy huncut fillér sem áll már rendelkezésre a hazai agrárpolitikában. Gráf József állítólag mindössze négymilliárd forint szabadon felhasználható összeggel vette át a szaktárca irányítását. A jövő évi büdzsét pedig már legalább kétszáz milliárdos áthúzódó kötelezettség terheli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.