Pakisztániak robbantottak?

Kilencven embert vettek eddig őrizetbe az egyiptomi rendvédelmi szervek a szombati sarm-es-sejki robbantásokkal kapcsolatban. Egy egyiptomi rendőrtiszt azt állította, közvetlenül olaszok ellen irányult a merényletek legvéresebbje, amelyet a Ghazala Gardens szálloda ellen követtek el. A hatóságok hat pakisztáni származású gyanúsított felkutatására indítottak hajtóvadászatot.

Hírösszefoglaló
2005. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tűzpárbajba torkollt tegnap az egyiptomi rendőrség sínai-félszigeti nyomozó akciója két pakisztáni személy után, akiknek a feltevések szerint szerepük volt a hét végi sarm-es-sejki merényletekben. A források szerint a rendőrök a félsziget déli részén, Sarm-es-Sejktől ötven kilométerre, Hurúm és Ruveiszát beduinfalvak közelében a hegyekben keresték a gyanúsítottakat, s eközben tűzharc tört ki.
Az egyiptomi rendőrség nem sokkal korábban hat pakisztáni gyanúsított ellen adott ki elfogatóparancsot – közölte az al-Dzsazíra arab nyelvű hírcsatorna nyomán a BBC. A televíziók be is mutatták két feltételezett merénylő, a 18 éves Imszaddak Huszein és a 30 esztendős Mohamed Ahtár fotóját.
Az MTI emlékeztet, hogy az egyiptomi biztonsági illetékesek már vasárnap utaltak arra, hogy kilenc pakisztáni állampolgárt keresnek a Sínai-félszigeten lévő üdülőhely elleni terrorakció kapcsán.
A hajsza közepette egy újabb, immár harmadik szervezet is magára vállalta a vérfürdő elkövetését. Az eddig ismeretlen, Egyiptomi Mudzsahedek nevű csoport tett közzé tegnap az interneten egy erre vonatkozó üzenetet. Vasárnap először az Abdullah Azzám Brigádok, majd a Sínai Mártírok Brigádja jelentkezett a merénylet tetteseként.
Egy nappal korábban Habib al-Adeli belügyminiszter nem zárta ki, hogy összefüggés van az üdülőhelyen elkövetett robbantások és a tavaly októberben, szintén a Sínai-félszigeten a tábai Hilton szálloda és két étterem ellen végrehajtott, 34 emberéletet követelő merénylet között, a Corriere della Sera című lap tegnapi száma pedig egy egyiptomi rendőrtisztet idézett, aki szerint közvetlenül olaszok ellen irányult a sarm-es-sejki merényletek legvéresebbje, amelyet a Ghazala Gardens szálloda ellen követtek el.
A nyomozás eddigi eredményei szerint a szélsőséges merénylők mintegy 500 kilogrammnyi robbanószert használtak fel, ennek felét az óvárosi bazár területén felrobbantott gépkocsiban rejtették el.
A halottak többsége egyiptomi, de az eddigi adatok szerint az áldozatok között két brit, két német, egy olasz és egy cseh állampolgár is volt. (Egyiptomi rendőrségi források korábban két brit, két olasz, egy ukrán, egy orosz, egy holland és egy izraeli arab haláláról számoltak be, a cseh állampolgár halálát a prágai külügyminisztérium jelentette be.) Az egyiptomi kormány döntése értelmében a terrorcselekmény valamennyi áldozatának családtagjai 520 és 865 dollár közötti összegű egyszeri kártérítést kapnak.
Az egyiptomi idegenforgalmi minisztérium által közzétett ideiglenes veszteségmérleg szerint öszszesen hatvannégyen haltak meg a sarm-es-sejki robbantásokban.




Zavartalan turizmus
Jól vannak, és nem jelezték, hogy idő előtt haza akarnának térni az egyiptomi merényletsorozat térségében tartózkodó magyar turisták – mondta az OTP Travel utazási iroda ügyvezető igazgatója az MTI érdeklődésére szombaton. Molnár Judit szerint „mind a 172 turista, akit a térségbe utaztattunk, kivétel nélkül jól van, és egyikük sem jelezte, hogy haza akarna térni”. Sőt többen is jelezték, hogy kinttartózkodásukat meg kívánják hosszabbítani – mondta el lapunknak az utazási iroda vezetője. A magyar turisták többsége a robbantásoktól 15-30 kilométerre lévő szállodákban van elszállásolva. Egy olyan szálloda van, amely mindössze fél kilométerre található az egyik merénylet helyszínétől, ott hat magyar turista lakik, de ők sem jeleztek semmi problémát. Az OTP Travel Egyiptomba utaztatott turistái hetenkénti váltásban csütörtöki charterjáratokon mennek ki, illetve jönnek haza. Az észak-afrikai országba való utazásfoglalást elenyésző számú utas mondta le.
A Best Reisen utazási iroda vezetője, Zám Tibor lapunk kérdésére közölte, hogy a Sarm-es-Sejkben tartózkodó mind a 82 ügyfelük biztonságban van, a merényletekről az irodától szereztek tudomást. Az üdülőhelynek létezik egy visszatérő közönsége, amely már megszokhatta az ott tapasztalható szigorú biztonsági intézkedéseket. Ezzel is magyarázható, hogy kevesen mondták le a kiutazást.
Nem így a románok. Mircea Draghici, a román idegenforgalmi ügynökségek szövetségének képviselője tegnap közölte, román turisták tömegesen mondták le egyiptomi és törökországi nyaralásukat. Számos svájci is visszamondta sarm-es-sejki útját a hét végén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.