Pataki László, a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetségének (MOSZ) megyei elnöke szkeptikus a gabonapiac jövőjét illetően. Szerinte az értékesítés idén sem egyszerű feladat, sőt úgy tűnik, ismét megoldhatatlan célt tűztek ki maguk elé a gazdák. Mint azt az encsi Agrárcenter Rt. elnöke – aki közvetlenül is „érintett” – elmondta, még a tavalyi intervenciós készlet jelentős részét sem sikerült értékesíteni. A társaság által integrált kétszáznyolcvan termelő újabb készletét ugyan el tudják helyezni saját raktáraikban, a megyében azonban rendkívül súlyosak a problémák, nagyobbak, mint azt a szaktárca illetékesei gondolnák. Az intervenciós tárolókapacitást „leköti” a még el sem adott gabona, így esély sincs arra, hogy kiürüljenek a raktárak. Encsen 18–20 ezer tonna terményt tudnak raktározni, s az idei beruházásaik során kapacitásukat 6200 tonnával tudják növelni.
Borsodban ötvenkét gazdálkodó pályázott gabonaraktárak építésére az idén. A MOSZ megyei elnöke úgy látja, máshol sem jobb a helyzet, mindenhol a tárolásra készülnek az eladás helyett. Összességében 2–2,5 millió tonna búza, árpa befogadására alkalmas raktárak épülnek az országban, noha jobb volna, ha az értékesítés területén vitézkednének inkább a szaktárca illetékesei.
Komoly raktározási gondra kell tehát számítani: az átmenő készlettel együtt mintegy hárommillió tonna gabonát nem lehet majd elhelyezni aratás után. Sajnos a szerződéskötés időpontja kissé elcsúszott, így ezek az objektumok leghamarabb őszre készülhetnek el. Pataki a jelenlegi és következő kormánynak egyaránt figyelmébe ajánlja, miszerint a raktárbázisok kiépítését, logisztikai rendszerét úgy kellene megvalósítani, hogy az értékesítést ne terhelje a szinte megfizethetetlen szállítási költség. Sanyarúak a körülmények , mert például Borsodban óriási a távolság a vasúti berakóhelyek és a tárolóobjektumok között. A húszezer forintos tonnánkénti gabonáért – éppen a négy-ötezer forintos szállítási költségek miatt – a végeken nem kapnak többet 15-16 ezer forintnál.
Új raktárak. Várhatóan augusztus elején adja át az agrártárca vezetője a hazai és uniós támogatásokból épülő első gabonatárolót. A Világgazdaság értesülései szerint az agrártárca ütemezési tervében július végéig 3-4, augusztusban pedig további 7-8 raktár készülhet el, együttesen százezer tonna tárolókapacitással.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
