Legtöbben a Magyar Befektetési és Kereskedelem-fejlesztési (ITDH) Kht. bukaresti irodavezetőjét keresték fel a társaság tegnapi nyílt napján. Halász János érdeklődésünkre elmondta: Románia a gyors ütemben bővülő GDP mellett azért is vonzó befektetési célpont a hazai vállalkozások számára, mert szomszédunkban most indulnak meg azok a folyamatok, amelyek Magyarországon már öt évvel ezelőtt lezajlottak. – Azok tehát, akik itthon sikeresek voltak, most újra bizonyíthatnak, akik pedig kevésbé voltak sikeresek, a buktatókat már megismerve ismételhetnek Romániában – vázolta a helyzetet az irodavezető.
A magyar–román kétoldalú kereskedelmi forgalom 1992 óta folyamatosan növekszik; tavaly év végére elérte a 2,1 milliárd eurót. A legfontosabb magyar exporttermékek közé az elektromos gépek, kazánok, műanyagok és műanyagáruk, ásványi olajok, tüzelőanyaggok, vas és acéláruk tartoznak. Romániából elektromos gépek és felszerelések, mechanikus berendezések, alumínium és alumínium- eszközök, valamint ruhaneműk érkeznek hazánkba nagyobb menynyiségben.
A Romániába befektetni szándékozók számára sikerrel kecsegtet az évi 8,3 százalékos GDP-növekedés, igaz, ehhez tavaly csaknem tízszázalékos infláció is társult. A január elsején bevezetett egységes, 16 százalékos adókulcs szintén vonzó lehetőség a befektetőknek. Tavaly év végén mintegy ötezer magyar cég volt bejegyezve Romániában, ezzel hazánk volt a hetedik legnagyobb befektető. A teljes befektetett tőke értéke 800 millió dollár. 2005 első három hónapjában 179 magyar tőkével létrehozott céget jegyeztek be, s Halász János tájékoztatása szerint jelentős volt a tőkeemelések mértéke is.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
