Putinka – így nevezik manapság az egyik legnépszerűbb orosz vodkát. A moszkvai Kristall dobta néhány éve piacra. S ha felhívja valaki a Putinka „forró vonalát”, az ital mellé ingyen egy tósztot is kap. A vodka természetesen Vlagyimir Putyin után kapta a nevét.
Az elnöknek azonban még ez sem elég, jegyzi meg viccesen néhány orosz lap arról írva, hogy Putyin állami monopóliummá akarja tenni az alkohol-előállítást. Ez a jog évszázadokon át erősítette az orosz államot, s Borisz Jelcin mondott le róla 1992-ben. Az államfő azzal a megdöbbentő adattal támasztotta alá mostani előterjesztését, hogy Oroszországban évente körülbelül 40 ezren halnak meg alkoholmérgezésben, ugyanis a korrupció miatt nem működik hatékonyan a minőség-ellenőrzés. Az állam e törekvését azonban nem csupán az egészség megóvásának nemes célja inspirálja, hanem a pénz is. Az alkoholszektor ugyanis tavaly 215 millió eurónyi adóval gazdagította az orosz államot. Ehhez járul a vodka forgalmazásából a központi költségvetésnek járó nyereségadó, amely 1,4 millió euró. Ez az államkassza bevételeinek 3–5 százalékát jelenti, míg a cári időkben ez az arány elérte a 40 százalékot.
Ebből is látszik, hogy bár a bevételek útja átláthatatlan és zavaros, a régiók sokkal jobban járnak a jelenlegi rendszerben, mint a föderális központ. Ezt elégelte meg Putyin, s igyekszik e pénzfolyamot a Kremlbe irányítani. Elsőként az olaj- és gázszektor feletti ellenőrzést szerezte vissza, jelentős összegekkel gazdagítva a büdzsét, nem csoda tehát, ha a Kreml az örök forrásra is rá akarja tenni a kezét.
Most a törvényhozókon a sor, s az állam monopóliumának viszszaállítására vonatkozó szabályozás a tervek szerint 2007 elejére készülhet el.
Donald Trump döntést hozott a háború utáni Ukrajnáról
