Szent István-terv: fókuszban az ember

Nemzetstratégiai lépéseket határoz meg a Professzorok Batthyány Köre által kidolgozott Szent István-terv. Számos olyan kérdéssel foglalkozik, amelynek hatására hosszú távon élhető és bővülő ország lehet hazánk. Megalkotói a Kárpát-medence egészében gondolkodnak, hiszen a kapcsolatok és az üzleti lehetőségek már átnyúlnak az államhatárokon.

Csákó Attila
2005. 07. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Programunk középpontjában az ember áll – ismertette lapunkkal a Szent István-terv legfőbb mondandóját Náray-Szabó Gábor egyetemi tanár. A Professzorok Batthyány Körének elnöke kiemelte: a terv alkotói úgy látják, hogy hosszú távú elképzeléseket és konszenzust kell teremteni, mert „egy civakodó nemzet nem versenyképes”. Az elnök pozitív példaként a lengyeleket említette, akik a mezőgazdasági támogatások megszerzése érdekében egységesen léptek fel.
Bod Péter Ákos, a jegybank korábbi elnöke, egyetemi tanár kiemelte: a terv alkotói a közgazdasági összefüggésekről is Kárpát-medencében gondolkodnak, hiszen a kapcsolatok és az üzleti lehetőségek átnyúlnak a jelenlegi államhatárokon. Amikor a gazdaság növekedésének lehetőségeit keressük, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a térségi kapcsolatok szerepét sem. A magyar tőkeexport jelentős része ma is a szomszédos országokba irányul, és ez nemcsak a nagyvállalatok, de a kis- és középvállalkozások tevékenységének is betudható.
– A politikai viták általában a felszínen mozognak, ezért fontos, hogy komolyabban megalapozott, stratégiai jellegű szakmai anyag született – húzta alá Bod Péter Ákos. A szokásos kormányzati tervek eleve nem tekintenek túl a négyesztendős ciklusokon , holott a sikerhez – számos gazdasági területen – ennél hosszabb időre volna szükség. Náray-Szabó Gábor úgy látja, hogy általában tizenöt, egyes esetekben pedig negyven évre érdemes tervezni. Bod Péter Ákos emlékeztetett arra, hogy a Szent István-terv távlatos kitekintésével szemben a Széchenyi-terv kormányzati munkaprogram volt, ami a gazdasági növekedés ütemére kívánt hatni, emellett az uniós pályázatok írására is felkészítette az önkormányzatokat, vállalkozásokat. A Szent István-terv tehát inkább nemzetstratégiai lépéseket határoz meg.
Náray-Szabó Gábor szerint az ország, a magyarok jövőbeli sikerének záloga elsősorban az oktatás. Tajvanon például az alkotmányban rögzítették, hogy mennyit kell költeni évente erre a területre. Bod Péter Ákos úgy látja, hogy EU-tagságunk viszonyai között oktatási rendszerünk versenyképessége elsőrendűen fontos üggyé válik. Ma már kérdéses, hogy ha egy egyetemista, főiskolás hosszabb-rövidebb időre külföldre megy tanulni, ezt követően visszatér-e Magyarországra. Ha a fiatalok úgy érzik, hogy idehaza is van gazdasági növekedés, előrejutási lehetőség, akkor – és ez volt a tapasztalat a kevésbé gazdag uniós országokban is –, nem maradnak végleg külföldön.
Gazdaságunk másik alapvető problémája, hogy a magyar kutatási potenciál sok esetben kihasználatlan. A hazai iparban még mindig túl nagy az összeszerelő üzemek aránya, lassan bővül az üzleti célú kutatás-fejlesztési tevékenység. Nincs nálunk igazi „kutatóegyetem,” amelynek közelébe akár száz középcég is letelepedhetne, s ezzel az innováció motorja lenne. A szakemberek szerint az ország földrajzi és természeti adottságait is jobban ki lehetne használni, amiben főszerepet játszhat a logisztika. A raktározás, a szállítmányozás és a vámolás terén az ország fekvése, az európai nemzetközi főutak miatt vezetők lehetnénk a régióban. A kitörési pontok közé sorolható még a gyógy-, a konferencia- és a borturizmus.
A Szent István-terv szerzői megállapítják: csupán a kiadások lefaragásával nem lehet az államháztartás egyensúlyát megteremteni, mert az visszafogja a gazdaságot, emiatt csökkennek az adóbevételek, és újra nő a deficit. A magyar gazdaság nem eléggé versenyképes, ezért a terv részletezi a változtatáshoz szükséges lépéseket. Hazánknak mielőbb csatlakoznia kell az euróövezethez, hiszen ezáltal nőhetne a stabilitás és a valutaspekulációval szembeni ellenálló képesség. A tervezet az egyik legfontosabb prioritásként a kutatás, fejlesztés kérdését jelöli meg. A dokumentum szerint megfelelő feltételek mellett nemcsak a hazánkban alkotó magyar kutatók külföldre vándorlását lehet megakadályozni, de azokat is vissza kell csábítani, akik már elmentek. Gazdaságdiplomáciai lépéseket kell tennünk a következő tíz évben annak érdekében, hogy hazánkban telepedjen le egy nagy európai kutatóközpont. Az innovációs ötletek elvándorlásának megakadályozása érdekében ösztönözni kell a kockázatitőke-társaságok tevékenységét.
A Szent István-terv szerint a hazai közintézmények átfogó és összehangolt reformjára lenne szükség. A hazai vállalkozói szféra – a multik kivételével – még nem eléggé versenyképes. A helyzet javításában továbbra is jelentős szerepet töltenek be az EU közös pénzalapjai és a működő tőke.
Mezőgazdaságunk egyik kulcskérdése, hogy a magyar gazdáknál maradjon a nemzeti földvagyon meghatározó része. Az agrártermelés versenyképessége pedig azt követeli meg, hogy a kis- és közepes gazdaságok társulásokat hozzanak létre. Így még inkább állják a piaci küzdelmet, hiszen közösen sikeresebben bonyolíthatják le a beszerzést, a termelést, a reklámozást, az értékesítést, valamint a fejlesztést. Ugyanilyen stratégiai kérdés az internethasználat terjedése, hiszen hazánkban – az uniós átlaghoz képest – feleannyi a világhálót használók száma. E tény a jövőben a fejlődés gátja lehet. A Szent István-terv alkotói a munkaadókat, a kis- és középvállalatokat állami eszközökkel ösztönöznék az internet használatára. A terv meghatározza a versenyképesség és a sikeres jövő érdekében szükséges lépéseket, ugyanakkor a források biztosítását a következő kormány(ok)ra bízza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.