Amerikai kormányzati ügynökségek közös közleményben hívták fel a figyelmet az iráni állam által támogatott hekkercsoportok jelentette fenyegetésre. Bár eddig nem történt összehangolt támadás, a szakértők óvatosságra intenek – és konkrét intézkedéseket javasolnak a védelem megerősítésére. Június 30-án közös figyelmeztetést adott ki négy jelentős amerikai szervezet – a Kibervédelmi és Infrastruktúravédelmi Ügynökség (CISA), a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI), a Védelmi Minisztérium Kibervédelmi Központja (DC3) és a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) – az iráni állam által támogatott vagy ahhoz köthető kibertámadási tevékenységekkel kapcsolatban.

Fotó: VICTOR DE SCHWANBERG/SCIENCE PHO / VSC
A június 30-án kiadott közlemény szerint iráni hekkercsoportok rendszeresen próbálnak kihasználni frissítetlen vagy elavult szoftverek ismert sebezhetőségeit, továbbá gyenge vagy alapértelmezett jelszavakat használó fiókokat és eszközöket kompromittálnak. Ezeken túl zsarolóvírusokat alkalmazó partnerekkel is együttműködnek, hogy titkosítsák, ellopják vagy nyilvánosságra hozzák az érzékeny adatokat. A hivatalos közlemény elérhető a CISA oldalán.
Egy hekkercsoport 100 gigabájtnyi e-mailt lopott el Trump belső köréből
Egy „Robert” néven ismert hekkercsoport – amelyet az amerikai hatóságok az iráni Forradalmi Gárdához kötnek – bejelentette, hogy hozzávetőleg 100 gigabájtnyi e-mailt lopott el Donald Trump közvetlen köreiből. A csoport állítása szerint a megszerzett levelezések olyan neves szereplőktől származnak, mint Susie Wiles, a Fehér Ház kabinetfőnöke, Lindsey Halligan ügyvéd, Roger Stone politikai tanácsadó, valamint a hírhedt Stormy Daniels felnőttfilmes színésznő.
A hekkerek kijelentették, hogy a lopott anyagokat értékesíteni szeretnék, és felszólították a médiát, hogy foglalkozzon az üggyel.
Pam Bondi amerikai igazságügyi miniszter elítélte a kibertámadást, és „elfogadhatatlan kiberbűncselekményként” jellemezte. Az FBI igazgatója, Kash Patel a Fehér Házzal közös közleményben hangsúlyozta:
A nemzetbiztonságot fenyegető bármilyen incidens teljes körű kivizsgálásra és büntetőeljárásra számíthat.
A CISA (Kibervédelmi és Infrastruktúra-biztonsági Ügynökség) viszont úgy véli, hogy az ügy csupán „digitális propaganda,” amely szándékosan támadja Donald Trumpot és az állami tisztviselőket. Az ügynökség szerint ez egy politikai lejáratókampány része. Irán tagadta, hogy részt venne kibertámadásban.
Borítókép:Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)