Hazánkban akárcsak az első negyedévben, az év második három hónapjában is 7,1 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. Egy évvel ezelőtt ugyanez a mutató még csak 5,8 százalékon állt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett felmérése szerint a munkanélküliek száma az idén a második negyedévben 299,5 ezer volt; míg az első negyedévben 303 ezren, 2004 második negyedévében pedig 241,6 ezren voltak munka nélkül. Az egymással hajszálpontosan megegyező első és második negyedéves számok azt mutatják, hogy idén valamiért nem érvényesült az a korábbi években jellemzőnek mondható tendencia, hogy a mezőgazdasági munkák beindulása idényjelleggel csökkenti a munkanélküliséget.
A második negyedév átlagában a 15–74 éves népesség 54,3 százaléka volt jelen a munkaerőpiacon, míg a munkavállalási korúak 64,6 százaléka minősült gazdaságilag aktívnak. A 15–24 évesek munkanélküliségi rátája 19,3 százalékos volt. Az ebbe a korosztályba tartozók aránya az összes munkanélkülin belül 21,8 százalék volt, ami lényegében azonos az egy évvel azelőttivel. A munkanélküliek csaknem fele egy éve vagy annál is régebben keres állást; a munka nélkül töltött idő átlagosan 16,5 hónap. A magyarországi régiók foglalkoztatottsága nem változott jelentősen 2004. második három hónapjához képest – emeli ki a jelentés. Ahogy tavaly, idén is Közép-Magyarországon a legkedvezőbb a helyzet, itt a 15–74 éves népesség 56,5 százaléka volt foglalkoztatott. Legnehezebben Észak-Magyarországon lehet munkát találni, ahol a foglalkoztatottsági mutató mindössze 43,7 százalékos. Amíg a foglalkoztatottság stagnált 2004 második negyedévéhez képest, a munkanélküliség valamennyi régióban erőteljesen emelkedett. A legnagyobb, 2,1 százalékpontos változás az Észak-Alföldön következett be, ahol a munkanélküliségi ráta 8,9 százalékosra növekedett. A legmagasabb munkanélküliségi rátát – 10,6 százalékot – Észak-Magyarországon mérték, míg 5,1 százalékkal Közép-Magyarország büszkélkedhet a legalacsonyabb munkanélküliségi aránnyal.
Jelenleg százezer emberrel kevesebb dolgozik Magyarországon, mint amennyit a kormány az Európai Uniónak tavaly decemberben megküldött konvergenciaprogramban az idei esztendőre kitűzött célként meghatározott. A program szerint a foglalkoztatottak számának az év végéig csaknem el kellene érni négymillió főt, ehhez képest ma csupán 3,891 millió ember dolgozik Magyarországon. Ez ugyan ötezer fővel több, mint az év első negyedében, háromezerrel elmarad viszont a tavaly április–júniusban mértnél. Ezzel az Európai Unióban az utolsó helyen állunk. Az MSZP-frakció munka világa csoportja ennek ellenére is kedvezőnek látja a statisztikai változásokat – derül ki a munkacsoport vezetőjének közleményéből. Simon Gábor a távirati irodának nyilatkozva elmondta, bízik abban, hogy a száz lépés program foglalkoztatást érintő része eredményeként tovább javulhat a foglalkoztatási helyzet. Bernáth Ildikó fideszes képviselő ezzel szemben rámutatott: semmi nem valósult meg a kormány 400 ezer új munkahely megteremtéséről szóló választási ígéretből. – A helyzet egyre romlik, az elmúlt év azonos időszakához képest jelentősen nőtt a munkanélküliek száma – emelte ki a politikus közleménye.
Csizmár visszafelé mutogat. Stabil a munkaerőpiac – értékelte a KSH adatait Csizmár Gábor munkaügyi miniszter. Nem nagy a változás, és az adatok a hibahatáron belül kedvezően alakultak. Szerinte arra kell odafigyelni, hogy 2002 óta 134 ezerrel csökkent az inaktívak száma. „Persze, hogy nem akkora a munkanélküliség és a foglalkoztatás, mint amennyit a KSH kimutat. Van egy rejtőzködő réteg” – mondta. Úgy vélte, nem csoda, ha az inaktívak először nem találnak munkát a piacon. A fiatalok növekvő állástalanságáért szerinte az Orbán-kormány a felelős.
Németországban csökken a ráta. Németországban júliusban szokásosan nőtt a munkanélküliek száma, miután az iskolát végzett fiatalok most regisztrálnak munkanélküliként – mondta Wolfgang Clement gazdasági miniszter. Szezonális kiigazítással számolva viszont negyedik hónapja csökkent a munkanélküliség, s a szakminiszter becslése szerint ez még gyorsulni is fog. Júliusban Németországban – szezonális kiigazítással – 42 ezerrel, 4,809 millióra fogyatkozott a munkanélküliek száma, arányuk 11,6 százalékra csökkent a júniusi 11,7 százalékról, de még nagyobb volt a tavaly júliusi 10,6 százaléknál. (MTI)