Traktorshow diszkózenére

Bodacz Balázs
2005. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kemence, ez az ezer lakosú kis falu elbújva nyúlik bele a Börzsöny lankáiba. Észak felé alig néhány száz méterre már Szlovákia, pár kilométerre a 22-es út, de ez a kis távolság is elég ahhoz, hogy a településre ne nagyon térjen be senki, csak aki ott lakik. Meg aki oda ribiszkefesztivált szervez. Mert a faluban és a környékén terem a ribizli és minden egyéb bogyós gyümölcs is. Jó neki a föld, a levegő, dél felől hosszan süti a nap, barázdás tőle a paraszt szeme környéke.
Második alkalommal gyűlt össze a környező települések apraja-nagyja, hogy – mint az oly sok helyen szokás – megünnepeljék egymást, a földön végzett munkát, annak gyümölcsét. Már ha van. Gyümölcs persze van, de a munka gyümölcse az más dolog. Néhány évvel ezelőtt Kárpáti Zsuzsanna, a térség szocialista képviselője és a fesztivál szervezője (kiderül még a programfüzetből: ötletgazdája, fővédnöke) elmondta: szorgalmazására létrejött néhány termelési és értékesítési szövetkezet, amelyekben – mint mondja – a termelők viszonylagos biztonságban érezhették magukat. A kisebb szövetkezetek később létrehozták a – most már az egész térséget lefedő – Naszályvölgye Börzsöny Rt.-t. Mint Kárpáti Zsuzsanna elmondta, a vállalkozás több száz termelővel áll kapcsolatban, koordinálja felvásárlást, segíti a piacra jutást, így „egyre jobban megy mindenkinek”.
A nyilatkozó kistermelők viszont elégedetlenek. Mint mondják, hiába a szövetkezet, aki nincs közel a tűzhöz, nem tudja jól eladni a gyümölcsöt. A múlt évben kialkudott 40 Ft/kg-os ár alig fedezte a költségeket, ráadásul ahhoz sem jutottak még hozzá a termelők. Egyikük, Lencsés Károly elmondta: egy hektár előkészítése, művelése több százezer forintba kerül, de ezt a pénzt – tartalékok híján – nem tudja úgy előteremteni, hogy egy éve tartoznak neki. – Olyat kell tennem, amit paraszt nem szeret tenni: kölcsönkérni – mondja keserűen. – Ez nem beruházási, fejlesztési hitel, mert az normális dolog lenne. Ez a túlélésre megy – teszi hozzá semmivel sem vidámabban. Faggatom a szövetkezetről. – Az a jövő, a túlélés – mondom a városi ember idealizmusával –, egyedül nem megy. – Nem megy az így se – mondja legyintve, miközben megkínál egy korttyal –, illetve dehogynem, egy-két embernek nagyon is megy. A nagytermelők, akiknél a régi téeszvagyon van, azok jól járnak. Azok el tudják érni, hogy tőlük 80 forintért vegyék át a gyümölcsöt. Nekem az önköltségem sincs meg. Ráadásul a saját szövetkezetünk nem vett át tőlem többet, mint 40-et a 200 mázsából. Mondván: nincs hordó, nincs láda.
Pongrácz János polgármester szerint „90 százalék, hogy nem jut senki tisztességtelen előnyhöz”, bár – mint fogalmaz – „adódhatnak dolgok”. Elmondta ugyanakkor, hogy az ár minőségfüggő. – Ha sikerülne kiemelkedő minőséget produkálni, 250 forint is lehetne egy kiló ribiszke. De amiből gyümölcslé lesz, az valóban 40 forintot ér, és a fagyasztandó sem adható 70 forintnál többért – mondta a polgármester, hozzátéve, hogy „ez valóban legfeljebb a nullszaldóhoz elég.”
A ribiszkefesztivál viszont impozáns. A szakmai programokon részt vesz Pásztohy András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakmai államtitkára, Pártai Lúcia meteorológus, Németh Imre, a gazdatüntetésekbe némi fáziskéséssel belebukott egykori agrárminiszter és Kökény Mihály, a népegészségügyi kormányprogram koordinátora is. A nagyközönség sem marad látnivaló nélkül: az árusok sátrai ellepik a falucska egyetlen, inkább utcaformájú terét. Kapható a törökmézféle édességtől a műanyag Scorpio géppisztolyig minden, itt-ott ribiszke is. A színpadon tánccsoportok. Délután pedig a divat jegyében gépshow-nak nevezett traktorfelvonulás látható, üvöltő diszkózenére. A színpadon álló férfi a diszkót túlharsogva kér tapsokat a „trendi traktoroknak” és a „feltörekvő mezőgazdaságnak”. (Mit gondol, miért csak az a tíz traktor vonul föl? Az enyém alig indul – jegyzi meg a kocsmában egy idősebb férfi. Ő se szereti nagyon a „tűzhöz közel” lévőket.) Este Korda György és Balázs Klári is fellép.
– És sikerült leszerveznem: idehoztam nektek Lajcsit is, hogy jól érezzétek magatokat! – hallom a főattrakciót tudtunkra adó örömhírt az immáron a színpadon álló Kárpáti Zsuzsannától. Nem derült ki, hogy egy szegény kis falu hogyan tudja kigazdálkodni ekkora „sztárok” gázsiját. Pongrácz János polgármester elmondta: a Korda–Balázs páros 150 000 forintos fellépti díját a helyi árusok adták össze, de azt ő sem tudta megmondani, hogy Lajcsi mennyiért vállalta a dáridózást. – Nem igaz, hogy tízmilliós nagyságrendű összeg ment volna a fesztiválba. Körülbelül kétmillióba került – folytatta a polgármester. Elmondta azt is, hogy a falunak egyetlen forintba sem került a rendezvény, azt „egy szponzor” finanszírozta. Kárpáti Zsuzsannától szerettük volna megtudni, hogy költöttek-e pártpénzt a fesztivál megrendezésére, de kitért kérdésünk elől. Mint mondta, „nem pártrendezvény ez”. A fesztivált hirdető programfüzeten mindenesetre szerepel az MSZP logója. – Ez csak azért van, hogy az emberek tudják, kinek köszönhetik. Mi megmutatjuk, hogy van miért ünnepelni. Többet ér ez, mint országzászlók adogatása – fejtette ki egyúttal a millenniumi ünneplésről alkotott véleményét is az MSZP-s képviselő.
Sajnálom hátrahagyni a falucskát, miközben a kocsi orrát Budapestnek fordítom. Kedves papom-osztályfőnököm jut eszembe: „Legények. Más esetleg, de orvos, tanár, pap nem lehet senki hivatás nélkül. És ennek mindnek a paraszt ad enni.” A multik korában nem tudom, ez magasztos vagy keserű gondolat-e. Ha még egyáltalán igaz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.