Nem korrigálhatja a kormány alkotmánysértő mulasztását a felvételi keretszámok bővítése, átcsoportosítása – mondta Takács Albert. Az ombudsmanhelyettes szerint a felvételi ponthatár meghúzása után, e hónap végén lesznek a diákok abban a helyzetben, hogy eldöntsék, kell és érdemes-e jogorvoslatot kérniük, és milyen formában. Elképzelhető – tette hozzá –, hogy adódnak sérelmek, hiszen bár az Alkotmánybíróság a jogszabályt nem semmisítette meg, azt megállapította: sérülhet az esélyegyenlőség. Takács Albert ennek kiküszöbölésére nem tartja alkalmasnak a minisztériumban tervezett keretszámbővítést. Úgy látja, hiába vesznek fel több hallgatót, az aránytalanság megmarad a régebben és az idén érettségizettek között.
Arra a kérdésre, miként bizonyíthatja az egyetemről kimaradt fiatal, hogy jogtalanság érte, az ombudsmanhelyettes azt mondta, a statisztikai valószínűség-számítást mindenhol elfogadják. Ha például a korábban érettségizők kapják meg az egyetemi helyek 80 százalékát, akkor ez az arány jelentős sérelemre utal. Nem megoldás az sem, ha a következő tanévre iskolázzák be a régiek egy részét, mert milyen alapon tennék ezt? Nincs rá jogszabályi alap. „Amikor én jelentkeztem egyetemre, ismert volt, hogy a fiúknak előbb katonai szolgálatot kell teljesíteniük” – jegyezte meg Takács Albert. Most szerinte legfeljebb azt mondhatnák, hogy a mássalhangzóval kezdődő nevűek már az idén megkezdhetik tanulmányaikat, a többiek pedig a jövő tanévben. Ez újabb diszkriminációt okozna – vélte a szakember. Emellett nem lehet most betölteni a jövő évi keretet is. Takács Albert egyébként már kora tavasszal alkotmányos visszásságot állapított meg a pontszámítással kapcsolatban.
A Fidesz oktatási kabinetvezetője lapunknak azt mondta, a kormány új jogsértéssel kívánja elfedni a régieket. Ilyen a keretszámbővítés is. „Csak idén áprilisban került be a felsőoktatási törvénybe az a kifogásolható felhatalmazás, hogy a miniszter felülvizsgálhatja a felvételi keretszámokat” – mondta a politikus. Hozzátette: akkor már nyilvánvaló volt, hogy baj van: rossz a szabályozás. Sió László emlékeztetett arra is, hogy a felvételi keretszám nem bővíthető tetszés szerint. Egyrészt állami finanszírozási kötelezettség társul hozzá, másrészt a felsőoktatási intézmények teljesítőképességét nem lehet érdemben bővíteni.
Rapid délutáni friss – Kimondhatatlan kegyetlenség Kárpátalján + videó
