Új kézbe kerülhet a szegedi piac

Abban mindenki egyetért, hogy szükség van a szegedi Mars téren balkáni körülmények között működő piac rekonstrukciójára, azonban az MSZP–SZDSZ-es városvezetés módszereivel nemcsak az ellenzéki politikusok, de az érintett kiskereskedők, sőt a helyi MSZP-frakció egyes tagjai sem értenek egyet.

Haág Zalán
2005. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre nagyobb hullámokat vet a szegedi Mars tér piacterének átépítése az ott áruló több száz őstermelőnél és kiskereskedőnél, valamint a sokezres vásárlói körben. A kérdés megosztja az önkormányzat MSZP-frakciójának tagjait is. Így a szegedi közgyűlés májusi ülésén – amelyen megjelent több tucat őstermelő és piaci árus is – az ellenzék által beterjesztett indítvány napirendre vételekor a név szerinti szavazásnál több olyan baloldali képviselő is tartózkodott, aki attól tart, hogy a népszerűtlen döntés kedvezőtlenül fog hatni jövő évi választási szereplésére. De olyanok is akadtak, akik igennel szavaztak a fideszes és független képviselők indítványának napirendre vételére, kockáztatva, hogy véget ér politikai pályafutásuk a szocialista pártban. Köztük volt az MSZP-frakciótag Beck Zoltán, Szeged vagyongazdálkodási tanácsnoka is. Ám végül a többség – a Mars téri kereskedők füttyszavától kísérve – elutasította a javaslat napirendre vételét. A magasba csapó indulatokat jól mutatta, hogy a Mars téri kiskereskedőket, őstermelőket és vásárlókat tömörítő egyesület elnökét, Bíró Sándort – aki maga is az MSZP szegedi szervezetének tagja – biztonsági őrökkel távolíttatták el a városházáról, még mielőtt a vita során elmondhatta volna érveit. Bíró az ellene alkalmazott durva fellépés miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a szegedi rendőrkapitányságon. Lapunknak nyilatkozva felháborítónak nevezte a lépést, mivel szerinte alkotmányos alapjog, hogy egy érdekvédelmi szervezet képviselői kifejtsék véleményüket egy ilyen horderejű döntés előtt, amely ráadásul hátrányosan érinti a tagokat. De Szeged város szervezeti és működési szabályzata is kimondja: a szegedi közgyűlés üléseire tanácskozási joggal meg kell hívni a napirend által érintett szervezet vezetőjét, akinek a tagokat érintő javaslat tárgyalásánál joga van jelen lenn. Ez az elv azonban Bíró Sándor idő előtti kivezettetésével meghiúsult – vélik a kereskedők.
Úgy tűnik, az MSZP–SZDSZ-es városvezetés végleg rászánta magát a jelenlegi piac felszámolására és új csarnokok építésére – az érintett kiskereskedők, iparosok véleményének figyelembevétele nélkül. A város ötszázmillió forintot ad a Mars tér rekonstrukciójára – olvashatták a szegediek az önkormányzat ingyenes lapjában, a Szegedi Tükörben. Ám hogy a rekonstrukció egyes fázisai mennyibe kerülnének, arról senkinek sincs pontos információja, így sokan azt sem értik, mi kerülne a bódésor elbontásakor ötvenmillió forintba. Ekkora összegről beszélt ugyanis Szentgyörgyi Pál szocialista gazdasági alpolgármester az önkormányzati szakbizottság ülésén.
A már említett ellenzéki indítvány egyik beterjesztője, Bakai Csaba önkormányzati képviselő, a város egyik legjelentősebb civil szervezete, az Együtt Szegedért Egyesület elnöke úgy véli: Szegeden számos olyan civil szervezet van, amely komoly humánerőforrással rendelkezik. Amennyiben őket bíznák meg a Mars téri bódék elbontásával, az alpolgármester által említett összegnél bizonyosan nagyságrenddel kevesebb pénzből meg tudnák oldani a feladatot, így mindenki jól járna. Bakai állítja: nem történt pontos költségszámítás a tér rekonstrukcióját illetően, és ha az illetékesek nem játszanának a számokkal, a beruházás sokkal olcsóbb lehetne a tervezettnél. – Nem értjük, miért turbózta fel az MSZP–SZDSZ-es városvezetés a beruházás és a kereskedői önrész költségeit, ha az a célja, hogy a jelenlegi bérlők részvételével vigye véghez a rekonstrukciót – mondja a városatya.
A legutóbbi, júniusi közgyűlésen, amikor újra napirenden szerepelt az ügy, szintén nem kérdezték meg az érintett árusokat. A kormánypárti többség által végül megszavazott javaslat szerint a kereskedőknek négyzetméterenként 160 ezer forintot kell fizetniük az új kiscsarnokokban helyet kapó üzlethelyiség húsz évre szóló bérleti jogáért. Ez megfelel egy belvárosi lakás négyzetméterárának, amiért pedig tulajdonjog is megilleti a finanszírozót – emlékeztetett Szöllősi Béla Fidesz-frakcióvezető, ám az általa javasolt méltányosabb összegű önrészvállalás meghatározása süket fülekre talált. A kereskedők az irreális összegű bérleti jog mellett az ezenfelül fizetendő bérleti díjat is sérelmesnek találják, hiszen háromszoros bérleti díjat kell majd fizetniük a jelenlegihez képest – mondja elkeseredetten Bíró Sándor. A piaci árusok korábbi nagygyűléseiken lapunknak elmondták: uzsoraszerződésnek tartják a városvezetés ajánlatát, amivel a döntéshozók kihasználják, hogy a téren árulóknak és családjuknak ez az egyetlen megélhetési forrásuk.
Pontosan nem lehet tudni, hány kereskedő egyezett meg a beruházás megvalósításában illetékes önkormányzati céggel, de az érintettek többsége biztosan nem írt alá semmilyen megállapodást. Bár korábban nagyobb számokról lehetett hallani, Botka László polgármester június végén már csak 31 aláírt szerződésről beszélt. Ám Kohári Nándor (Fidesz) emlékeztetett rá, ezek is csak előszerződések, és korántsem biztos, hogy valamennyi érintett ténylegesen részt vesz a beruházásban. Szerinte épp ez a baloldali városvezetés célja. Az ellenzéki városatya külföldi, tőkeerős befektetőt sejt a háttérben, amely a jelenlegi, kedvezőtlen feltételeket vállalni nem tudó őstermelők és kiskereskedők helyébe lépne a beruházás finanszírozásában. Ezt támasztja alá, hogy a város cége – a bontási határozat jogerőre emelkedését meg sem várva – hozzákezdett a beruházás első ütemében érintett bódésor felszámolásához. Úgy tűnik, az MSZP–SZDSZ-es városvezetésnek és személyesen Botka László polgármesternek is presztízskérdés, hogy a Mars tér rekonstrukcióját saját elképzeléseinek megfelelően, akár az itt áruló kereskedők hangos tiltakozása ellenére is véghezvigye. Bíró Sándor azonban állítja: nem hagyják magukat, és minden rendelkezésükre álló törvényes eszközzel igyekeznek megakadályozni a számukra elfogadhatatlan tervet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.