Az utolsó, Londonból származó információk szerint összesen négy robbanás rázta meg tegnap a brit fővárost, kioltva legkevesebb 37 ember életét. A hírek korábban hat, illetve hét detonációról szóltak, később azonban kiderült, három merénylet történt a metrón, egy pedig egy emeletes buszon. A radio.hu úgy tudja, az utóbbi helyen a sofőr lehetett az öngyilkos merénylő. A londoni rendőrség egyik vezetője, Brian Paddick szerint a legtöbben – huszonegyen – a város északi részén lévő King’s Cross metróállomáson haltak meg. A pénzügyi központ, a City keleti szélén lévő Liverpool Street állomáson hét volt a halálos áldozatok száma, az Edgware Road-i robbanásban öten vesztették életüket. Itt olyan erejű volt a detonáció, hogy a felrobbantott szerelvény mellett álló két másik földalatti vonaton is voltak halottak. A buszon történt robbantás áldozatairól egyelőre nincs hír.
A detonációk után London közlekedése gyakorlatilag megbénult. A hadsereg páncélozott csapatszállítói egész nap cirkáltak a város belső területein, éppúgy, mint két éve, amikor a Heathrow repülőtér ellenőrzését vették át több napra a hadsereg harckocsikkal megerősített egységei, miután olyan hírszerzési értesülések futottak be, hogy az al-Kaida terrorhálózat utasszállító repülőgép lelövésére készül – tudósított az MTI. A londoniak brit hidegvérrel reagáltak a robbantássorozatra, a robbantások azonban elsöpörték a szerdai örömmámort, amely a 2012-es olimpia Londonnak ítélése után lett úrrá a városon – tette hozzá a radio.hu.
Mintegy három órával az első detonáció után került nyilvánosságra az a levél, amelyben egy eddig ismeretlen al-Kaida-csoport, a Titkos Társaság – al-Kaida Európában vállalta, hogy emberei követték el a robbantássorozatot. Mint írásuk fogalmaz, a támadás bosszú az iraki és afganisztáni „mészárlásokra”. Az üzenet végén a terroristák azzal fenyegetnek, hogy a dán, az olasz és a többi „keresztes kormány is azonos büntetést fog kapni, ha nem vonják ki erőiket Irakból és Afganisztánból”.
A közlemény szövege több ponton is meglepő a Der Spiegel szakértője szerint. Jasszin Musharbash számára feltűnő már a megszólításban szereplő „arab” kitétel és a „Titkos Társaság” megnevezés is. Az al-Kaida a nagyobb merényleteknél nem szokott ilyen gyorsan reagálni, jóllehet ezek olyan tapasztalatok, amelyekből messzemenő következtetéseket nem lehet levonni – véli az újságíró. Egyelőre megmagyarázhatatlan, hogy a weboldal, ahol a beismerő vallomás először megjelent, miért lett a publikálástól számított egy óra múlva jelszóval védett.
Tony Blair a BBC szerint barbár támadásnak minősítette a merényleteket és „intenzív hajtóvadászatot” ígért a merénylők kézre kerítésére. A terrortámadásokat világszerte elítélték, állam- és kormányfők fejezték ki együttérzésüket az áldozatok hozzátartozóinak. Közben Európa-szerte szigorították a biztonsági intézkedéseket. Németországban mozgósították a terrorelhárítást, és fokozottan ellenőrzik a határokat és a tömegközlekedést. Franciaországban a második legmagasabb szintre emelték a készültséget, Spanyolországban biztonsági riadót rendeltek el – tudósított a közrádió, hozzátéve, hogy a robbantássorozat hírére komoly pánik alakult ki a világ tőzsdéin is. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter tegnap utasította az összes amerikai nagykövetséget, hogy vizsgálják felül biztonsági helyzetüket. Az Egyesült Államokban egyúttal a második legmagasabbra emelték a terrorveszély éberségi szintjét.
A feszültséget fokozta, hogy este gyanús csomagot találtak a londoni Victoria pályaudvar közelében és egy buszon a skóciai Edinburgh-ben.
Veszélyes szónokok
Évek óta az egyik legkomolyabb aggodalmat a nagy számban a királyságban élő mozlimok jelentik a brit rendőrségnek. Számos jelentés érkezett ugyanis hozzájuk arról, hogy az iszlám országokból érkezett, brit földön letelepedett mozlim hitszónokok egyike-másika a nyugati értékek elleni fellépést szorgalmazza a hagyományos pénteki imákon, amivel komoly fenyegetést jelentenek a britekre nézve. Az egyik legfőbb gyanúsított az al-Kaida-kapcsolattal vádolt Abu Hamza szónok, aki Észak-Londonban, a Finsbury Parkban álló mecsetben tartott gyújtó hangú beszédeket. Miután összegyűlt ellene elég bizonyíték, Abu Hamzát letartóztatták, és éppen kedden kezdődött meg a tárgyalása, amelyben felelnie kell bíráinak: valóban a zsidók és a nem mozlimok meggyilkolására szólított fel? A nagy érdeklődésre számot tartó per a következő hetekben fog zajlani. Abu Abdullah, a hitszónok szóvivője közölte, véleményük szerint nem a mozlimok a terroristák, hanem a nyugati kormányok.
Az ilyen kijelentések miatt szorgalmazzák civil szervezetek és parlamenti képviselők egyre nagyobb számban, hogy szigorítsák a bevándorlási törvényeket, s szűrjék ki azokat az elemeket, akik terrorcselekményeket hajthatnának végre a királyságban. Jelenleg mintegy 1200 mecset van az Egyesült Királyság területén, soknak az élén olyan szónokok állnak, akik radikális eszméket vallanak és terjesztenek. Ezzel szemben egy elemzés szerint számos olyan mozlim vallású brit állampolgár van, aki nem ért egyet ezekkel a véleményekkel, ám őket is „egy kalap alá veszik” radikális társaikkal. Ezeknek az embereknek komoly gondot okoz, hogy bár ellenzik a kultúraközi gyűlöletkeltést, mégsem léphetnek fel ellene, mivel a mozlim közösségen belül kiközösítenék őket.
Percről percre
8 óra 48 perc: A Liverpool Street és az Aldgate közötti metrószakaszon történt balesetről érkezik bejelentés a rendőrségre.
9 óra 15 perc: Első hírek a robbantás tényéről, a helyszínre különleges egységeket vezényelnek.
9 óra 30 perc: Felfüggesztik a teljes londoni metró működését.
9 óra 35 perc: Újabb balesetről érkezik hír, ezúttal az Edgware Road-i állomásról.
10 óra 15 perc: Hírek arról, hogy a brit fővárosban egy buszon is detonáció történt.
10 óra 20 perc: A hatóságok bejelentik, hogy merényletsorozat rázta meg Londont, újabb hírek a Tavistock Place közelében történt merényletről.
10 óra 50 perc: Számos sérültről számolnak be a híradók. A belügyminiszter kéri, mindenki maradjon otthonában, vagy kerülje el Londont.
11 óra 20 perc: Bejelentik, hogy hat robbanás történt, ebből öt a metróban, egy pedig a buszon. Később ez a szám módosul.
12 óra 5 perc: Tony Blair kormányfő terrortámadásról beszél a G8 találkozóján. London utcáit páncélozott katonai járművek lepik el, összeomlik a telefonszolgáltatás.
12 óra 27 perc: A Titkos Társaság – al-Kaida Európában nevű terrorszervezet vállalja a merényleteket.
12 óra 45 perc: XVI. Benedek pápa, majd a világ számos vezetője kifejezi részvétét az áldozatok hozzátartozóinak.