Verest is beidézik

Veres Jánost is beidézi a Zwack-vizsgálóbizottság annak érdekében, hogy kiderüljön: miért avatkozott bele a pénzügyi tárca a Zwack Rt. jövedéki- adó-ügyébe, a társaság számára többmilliárd forintos megtakarítást eredményező döntést hozva. A testület azért kívánja meghallgatni a pénzügyminisztert, mert az ügy végleges lerendezésekor politikai államtitkárként felügyelte a tárcát.

2005. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen harminc-negyven milliárd forintos jövedékiadóbevétel-kiesést okozott az államkaszszának az, hogy a parlament 2003-as döntése nyomán jogkövetkezmény nélkül – visszamenőleg is – mentesítették az adóbefizetés alól azokat a cégeket, amelyeknek vámtarifaszám-besorolási problémájuk volt – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Font Sándor, a Zwack Unikum Rt. jövedékiadó-ügyét vizsgáló parlamenti bizottság vezetője, aki közölte: a testület beidézi Veres János pénzügyminisztert és a pénzügyi tárca más vezetőit is avégett, hogy kiderüljön, a Zwack Rt. termékeinek vámbesorolásánál miért volt szükség a legmagasabb szintű pénzügyminisztériumi egyeztetésre, ahol a tárca – szembehelyezkedve a vámhatóság illetékes szerveinek és vegyvizsgáló intézetének hivatalos állásfoglalásával – a vállalat számára kedvezőbb tarifa kiszabását kérte.
Font Sándor emlékeztetett arra is, hogy a Zwack Rt. adóbefizetési kötelezettségének végleges eltörlése éppen akkor történt meg, amikor Draskovics Tibor pénzügyminiszter mellett Veres János politikai államtitkárként tevékenykedett a tárcánál. A bizottság fideszes vezetője különösnek tartotta, hogy a Zwack Rt. ügyében a fizetendő jövedéki adót nem az általános eljárásnak megfelelően állapította meg a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP), hanem a Pénzügyminisztérium (PM) vezető tisztségviselőinek bevonásával egyeztettek, ahová még az eljárás alá vont Zwack Rt. illetékesét is meghívták, jóllehet akkor már ismert volt, büntetés nélkül több mint kétmilliárd forint lenne a fizetendő jövedéki adó különbözete.
A sajtótájékoztatón Font Sándor egy levelet osztott szét az újságíróknak, amelyet a Zwack-ügyben eljáró 16. számú vámhivatal munkatársai névtelenül juttattak el részére. A levélben a vámhatósági dolgozók arról tájékoztatták a bizottság elnökét, hogy a Zwack-ügy miatt nemcsak Arnold Mihály, a VPOP korábbi parancsnoka, de az illetékes vámhatóság számos pénzügyőre is kénytelen volt távozni, miközben a hatóságnál maradt dolgozókat megfenyegették, hogy nem nyilatkozhatnak a vizsgálatról.
Miként arról lapunk korábban beszámolt, Arnold Mihály az ügyben úgy nyilatkozott, hogy 2003 áprilisában valaki leállította azt a vizsgálatot, amely a Zwack Rt. milliárdos nagyságrendű köztartozásának valószínűségét rögzítette. A volt vámparancsnok azt is közölte, hogy az ügy visszásságait tavaly szeptemberben levélben jelezte Draskovics Tibornak, amelyben arra kérte az akkori pénzügyminisztert, indítson büntetőeljárást ismeretlen tettes ellen.
Kőszegi Márk, a PM sajtóosztályának helyettes vezetője a sajtótájékoztatón elhangzottakra úgy reagált lapunknak, hogy a Zwack-vizsgálóbizottság kérése esetén Veres János hajlandó megjelenni a testület előtt.

Nem kommentál a VPOP. A Zwack-üggyel kapcsolatban végzett átfogó belső vizsgálatunk nem derített fényt olyan utasításokra, amelyek a konkrét ügyben az ügyfélnek kedvezőbb vagy kedvezőtlenebb tarifabesorolást eredményeztek. A tájékoztatón említett levélről, annak tartalmáról, íróiról nincs tudomásunk, így azt kommentálni nem tudjuk – áll a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) közleményében. (Cs. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.