Immár harminc esztendeje mentik szervezetten a koraszülöttek életét a Miskolci Megyei Kórház koraszülött-újszülött patológiai osztályán. Először csak a megyei kórházon belül irányították az osztályra a veszélyeztetett csecsemőket, majd 1993-tól hét borsodi város szülészeti osztályának két kilogramm alatti apróságait szállítják ide. Csiba Gábor, az intézmény főigazgató főorvosa elmondta: az osztály eszközellátottsága, a személyzet szakmai tudása rendkívül magas színvonalú, éppen ezért sikerült elérni a megyében, hogy drasztikusan csökkent a csecsemőhalálozás aránya. Az előző kormány idején, 2001 decemberében közfeladat ellátása céljából létrehozták a Magyar Koraszülött Mentő Közalapítványt – tette hozzá –, s Miskolc, illetve további nyolc centrum látja el az országban a koraszülöttek szállítását kellő magabiztossággal. A kormányváltást követően, 2002 júniusában a Medgyessy Péter vezette kormány illetékes minisztériuma szerződést kötött közhasznú tevékenységre a szervezettel, a koraszülött-mentő alapítvány pedig a régiós centrumokkal állapodott meg az alapítványi tulajdont képező, kifejezetten speciális, intenzív ellátás feladataira alkalmas mentőautók folyamatos működtetéséről, a személyzet biztosításáról az ország egész területén napi 24 órás időtartamra.
A mentőautó az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) miskolci állomásán mindig riasztásra készen várakozik. Szűts Ágnes, a koraszülött-újszülött patológiai osztály osztályvezető főorvosa, mint az alapítvány helyi vezetője, úgy véli, az OMSZ és az osztály orvosai, ápolószemélyzete rendkívül jó kapcsolatot alakítottak ki egymással, hiszen a hónap minden napján, a nap minden órájában lehet rájuk számítani, nem kell félni attól, hogy riasztás esetén nem tud elindulni az autó. Ezzel szemben az alapítványi gépkocsi fenntartása, a mentőautó vezetője, valamint személyzete jelentős anyagi terheket ró az alapítványra, s immár kétséges, vajon eleget tudnak-e tenni fizetési kötelezettségeiknek. Szűts Ágnes szavai szerint havonta hárommillió forintra rúgnak a költségek, s éppen ezért nagyon nagy érvágás a kormány azon döntése, miszerint a kilenc centrumnak éves szinten megítélt 450 millió forintot mindenféle különösebb indok nélkül 270 millióra csökkentették. Csak Miskolcon 35-40 szakember dolgozik azért, hogy a koraszülöttek szállítása folyamatos legyen, ezt szabadnapjuk rovására is megteszik. Ugyanakkor a fővárosi Peter Czerny Alapítvány működtetéséhez még több pénz kell, hiszen körzetük sokkal tágabb, mint Borsod-Abaúj-Zemplén megye. Ráadásul eddig két jól felszerelt gépkocsi állt a miskolci koraszülöttmentők rendelkezésére, s amint kevesebb lett a pénz, már csak egyet vehetnek igénybe.
A főorvos asszony nemtetszésének adott hangot, amikor azt mondta, tudomásul kellene venni, hogy a koraszülött csecsemők nem az alapítvány betegei, hanem az államé, s tisztességtelen dolog a vétlen apróságok életével játszani csak azért, mert erre a speciális ellátásra nincs elég pénz. Segítsenek azok, akik segíthetnek, hiszen a jövő generációjának az élete a tét. Szűts Ágnes pályázati támogatással szeretné pótolni a hiányzó milliókat, bár nem egyszerű feladat a mai Magyarországon komoly összeghez jutni, különösen nem az északkelet-magyarországi régióban. Kijelentette, az anyatej és a szoptatás szintén megérdemli a reklámot, ám ha a koraszülött csecsemők életének árát pénzben kell mérni, akkor tényleg nagy a baj, s szükség van a nyilvánosság erejére. A koraszülöttmentő alapítvány működése veszélybe került, a pénzügyi mérleg egyik oldalán a gyermek, a másikon pedig 180 millió forint.
Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank aranytartalékának ellenőrzése
