Vízi túrázók paradicsoma a Tisza

Naponta több tucat vízi túrázó indul útnak kenukkal vagy kajakokkal a Tiszán. Többeknek az vált nyári életformájává, hogy egy-egy nekifutás alkalmával megtegyenek húsz-harminc kilométert a folyón. Munkatársunk is beszállt az egyik csapat csónakjába, hogy megvizsgálja, miért vált oly népszerűvé a Tisza-túrázás.

Kristály Lehel
2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugdíjasok, iskolások, multinacionális nagyvállalati menedzserek, bankárok és tanárok vágnak neki egy-egy tiszai túrának, amelynek kiindulópontja általában Tiszabecs és Tivadar. Utóbbi település kiváló hely a startoláshoz. A falu part menti szakaszán olcsó (fejenként 800– 1000 forint), faházas vagy kempinges szálláshelyeken lehet feltöltődni, mint általában mindenhol a Tisza mentén.
Az éttermekben egy kiadós ebéd ára még a kétezer forintot sem éri el személyenként, bár több helyen is előfordult (nem csak Tivadarban), hogy a pincérek nem a kért ételt hozták ki, a hibát azonban hamar korrigálták. Tivadar egyik part menti vendéglőjének személyzete viszont annyira rácáfolt az említett hibákra, hogy figyelmességüket a tolakodás határain belül tartva még a vacsorától elcsatangolt gyermekek felkutatásában is szívesen segédkeztek. A következő pihenő, a gergelyiugornyai kemping csendjét gyakran felveri ugyan a közeli diszkó hangzavara, de ha a fáradt utazó kitartóan telefonál a helyi rendőrségre, a hajnali órákban mégis kiszáll a hatóság, és rendet teremt. Ugornyát elhagyva, Tiszamogyorós előtt érdemes kikötni az Aranyosapáti magasságában fekvő homokpadon is. A folyó bal oldalán fekvő falu nincs messze, és utcai kútjaiból ki lehet egészíteni a vízkészletet, ami elmaradhatatlan kellék a bográcsozáshoz. A bolt ebben a faluban is bezár este hat órakor.
Ha mégis kihagyjuk az aranyosapáti pihenést, ki lehet kötni a tiszaadonyi kompnál. Itt az ABC délután csak 15 órakor nyit, igaz, a tulajdonos az otthonából is szívesen átugrik a boltba a vásárlók kedvéért. Hasonlóan kedvesek az idegenekkel a folyó menti települések lakói is. Segítségükre bármilyen helyzetben számítani lehet. Adonyból a következő célállomás Tiszamogyorós lehet, ahol zuhanyozó, kemping és büfé is van a parton. Innen Zsurk érintésével folytathatjuk az utat. Utóbbi település mellett azonban csak gyakorlott evezőknek ajánlott a kikötés. A part ugyanis magas, sátorozni pedig a fél kilométerre levő futballpálya területén érdemes, ahová a csónakokat nehéz elszállítani.
Tiszamogyoróst elhagyva a bal parton tanácsos tovább evezni. Hasznunkra válhat egy Tisza-térkép is, mert a folyó közepétől jobbra könnyen az ukrán és szlovák felségvizekre lehet tévedni, ami kellemetlen eljárásokat vonhat maga után. Záhonynál a közúti híd alatt van kikötésre alkalmas hely, a várost viszont csak a töltésen haladva lehet megközelíteni, mert ezt kifejezetten kéri a hídfőre telepített vámhivatal személyzete. A Tisza-túrák általában Tuzsérnál (itt a hangulat és az ellátás a tivadarihoz hasonlóan kitűnő), Dombrádnál, vagy Tokajnál érnek véget. A vízi túrához nem kell előképzettség, dagadó izomzat, de még vastag pénztárca sem. Mentőmellény viselete viszont kötelező, amit napi négyszáz forint körüli áron bérelhetünk. A túra fontos kelléke még a napolaj, a szúnyogriasztó, de a nejlonzsák vagy a műanyag hordó is. Profi túrázók így védik csomagjaikat az esetleges elázástól. Az evezésben elfáradtakat a Tisza sodrása is közelebb viszi a célhoz, elég, ha csak az irányt tartják „csordogálás” közben. Három-négy személyes kenuk kevesebb mint kétezer forintért bérelhetők egy-egy napra, míg a kajak ára az ezer forintot sem éri el.
– Az aktív pihenésnél semmi sem frissíti fel jobban az elmét és a lelket. Amikor csobban az evezőlapát, és nem látsz mást, csak a vizet, a fák lombkoronáit vagy a löszfalakat, nem tudsz már a mindennapokra gondolni, legfeljebb a természet védelmére – fejtette ki a Tisza-túrázás lényegét a csapat vezetője.



Megtisztult. A Tisza ökológia állapota a magyarországi és szerbiai szakaszokon nagyon hasonló ahhoz, amilyen a folyó a 2000. évi ciánkatasztrófa előtt volt – mondta Gyurgyics Tamara, a tegnap befejeződött 12 napos vajdasági környezetvédelmi expedíció kutatója. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.