Vörösök kormánya

Az előre hozott német parlamenti választás alakulása újabb fordulattal gazdagodott. Hermann Otto Solms, a liberális FDP elnökségi tagja szerint az eddigi kormánykoalíció nem riadna vissza attól, hogy a politikai hatalom további megőrzésének az érdekében szövetségre lépjen a szélsőséges szocialistákkal.

Stefan Lázár
2005. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kancellári pozíció újbóli megszerzésének érdekében – ha a szavazás számszerű adatai alapján többséghez jutna a szociáldemokraták, a Zöldek és a Baloldali Párt blokkja –, akkor az SPD erre is hajlandó lenne – vélte az FDP politikusa. A vörös–vörös–zöld-kormány létrejöttének a lehetősége egyáltalán nem tartozik az elképzelhetetlen variációk közé. Még akkor sem, ha Gerhard Schröder és a szélsőbaloldali WASG-ben hangadó Oskar Lafontaine közötti kapcsolatot mélyreható személyi ellenszenv befolyásolja.
A közvélemény-kutató intézetek meglátása szerint sikerrel kecsegtet az új tartományokban továbbra is erős bázisra támaszkodó PDS, a nyugati országrészben pedig az SPD reformelképzeléseivel szemben álló „munka és szociális igazságosság választási alternatívájá”-nak a szövetsége. A közös listával induló pártok előreláthatóan tizenkét-tizenhárom százalékkal jutnának be a Bundestagba, ahol a parlament harmadik legerősebb frakcióját alkotnák. A baloldal frontharcosainak szerepét vállaló Georg Gysi (PDS) meg Oskar Lafontaine (WASG) közel állnak ahhoz, hogy szenzációról gondoskodjanak! Négymillió eurós költségvetéssel rendelkező kampányukat két iroda szervezi Berlinben meg Majna-Frankfurtban.
A 2002-ben lezajlott választás során a kommunista NDK-egységpárt örökébe lépett PDS csak a szavazatok négy százalékát szerezte meg, a nyugati tartományokban teljesen alárendelt szerepet játszott. Ezúttal viszont a partnernek kiszemelt WASG a Saar-vidéken – Oskar Lafontaine hazájában – akár húszszázalékos eredményre is számíthat.
A szélsőbaloldali pártszövetség szimpatizánsainak emelkedő száma komoly gondot okoz a kereszténydemokratáknak. A volt kancellár, Helmut Kohl meglátása szerint: „A baloldali maffia mindent elkövet annak érdekében, hogy bebeszélje nekünk: nem fogjuk megnyerni a választást.” És valóban, a polgári pártok néhány héttel ezelőtt még megnyugtatónak tűnő fölénye fokozatosan csökken. Mindenekelőtt a CDU visszaesése tapasztalható a keleti tartományokban, a CSU több mint hatvan százalékra becsült sikere Bajorországban pedig nem tudná megnyugtatóan kiegyenlíteni a testvérpárt számszerű gyengéit. Így érthető Edmund Stoiber figyelmeztetése: „Nem lesz gyerekjáték a választási küzdelem, a kormányfelelősség remélt átvétele.” A liberális FDP-vel kötendő koalíció parlamenti fölényét biztosító adatok – az előjelzések alapján – már közel sem annyira megnyugtatók, mint az Észak-Rajna-Vesztfáliában lezajlott tartományi választást követően. E folyamat feltartóztatására a CDU Horst Köhler államelnök megállapítását igyekszik kihangsúlyozni a választópolgárokkal szemben: „Jövőnk és gyerekeink jövője forog kockán.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.