Ahol megérint a hely szelleme

Előtte a legendás Paavo Nurmi szobra áll, a kilátótornyát pedig centire pontosan olyan magasra építették, 72,71 méterre, mint amennyivel nyerte egy másik finn, bizonyos Matti Järvinen az 1932-es Los Angeles-i olimpia férfi gerelyhajítószámát. A XV. nyári ötkarikás játékokon, 1952-ben nyolc világcsúcs született itt, a helsinki Olimpiai stadionban, szóval, ahogy mondani szokás, megérint a hely szelleme. S ne feledjük, 1983-ban itt rendezték az első szabadtéri atlétikai világbajnokságot. Ami pedig visszahoz bennünket a jelenbe: ma itt kezdődik a tizedik.

2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha már szóba hoztuk az 1952-es olimpiát, ne lépjünk át rajta ilyen gyorsan, elvégre az ezen megszerzett 16 arany-, 10 ezüst- és 16 bronzérmünk gyaníthatóan már soha felül nem múlható teljesítmény marad. Győzelmeink közül egy született atlétikában, ám az nem akármilyen produktum volt: Csermák József 60,34 méteres világcsúccsal, a 60 métert elsőként túldobva a földkerekségen nyerte a kalapácsvetést. A címvédő, Londonban győztes Németh Imre pedig bronzérmes lett. Bár világrekordot akkor éppen nem javított a csehszlovák „gőzmozdony”, Emil Zatopek, mégis megismételhetetlen tettet vitt végbe: megnyerte a 10 000, majd az 5000 métert, legvégül pedig a maratoni futást is!
Azóta persze nagyot változott a világ. Mást ne mondjunk, az 1952-es olimpián 67 ország vett részt, most a vb-re pedig 209 küld versenyzőt. S ma napjaink legjobb hosszútávfutója, az etióp Kenenisa Bekele is úgy döntött, kihagyja az 5000 métert, hogy 10 000-en biztosra mehessen. Érthető, hiszen tavaly Athénban is csak a hosszabbik távon tudott nyerni. Az persze most a javára szól, hogy a marokkói Hicham el-Guerrouj, aki viszont az olimpián az 1500-at és az 5000-et is megnyerte, ezúttal nem lesz ott a mezőnyben. A neves hiányzók között említhetjük még az Athénban ugyancsak duplázó brit Kelly Holmest (800, 1500), a hármasugrásban Jonathan Edwards örökébe lépett svéd Christian Olssont, s a klasszikus férfi 100-on idén 9,77-es világcsúcsot repesztő, de aztán lesérülő Asafa Powellt sem tudták összedrótozni, pedig a jamaicai nagyon szeretett volna indulni.
Az utóbbi hetek történései alapján így aztán most a világ szeme leginkább Jelena Iszinbajeván van, aki nagy menetelése során július 22-én, Londonban kerek 5 méterre emelte a női rúdugrás világcsúcsát. Ugyancsak Oroszhonból Tatjana Liszenko 77,06 méterre javította a női kalapácsvetés eddigi legjobb eredményét, s emberesen elhajította a szert az erősebb nem képviseletében a fehérorosz Ivan Tyihon is: 86,73-ra, ami egyetlen centivel kevesebb mint Jurij Szedih 19 évet nyugalomban megélt rekordja. Erre mondják: mi a méreg, ha nem ez?!
Persze a világrekordot a vb-n éri meg megjavítani, hiszen ezért százezer dollár pluszpénz jár az IAAF kasszája terhére. Igaz, az „alap” sem lebecsülendő, a nemzetközi szövetség rekordnak számító 7,3 millió dollárt oszt ki a helyezettek között; az aranyérem az egyéni számokban 60, az ezüst 30, a bronz 20 ezer dollárt ér, a váltókban pedig 80, 40 és 30 ezret kapnak a dobogós kvartettek.
A hevenyészett esélylatolgatások alapján, s a már említetteken túl vélhetően, kövér csekket kap majd az amerikai Justin Gatlin (100 m), Jeremy Wariner (400) és Dwight Phillips (távolugrás), a katari Szaif Szaid Szahen (3000 m akadály), a litván Virgiljus Alekna (diszkoszvetés), a cseh Roman Sebrle (tízpróba), a nőknél a svéd Kajsa Bergqvist (magasugrás) és Carolina Klüft (hétpróba), valamint a kubai Osleidys Menendez (gerelyhajítás) is, velük nem vállalunk túl nagy kockázatot.
Sajnos azzal sem, ha kimondjuk, fényes magyar szereplést most semmiképpen sem prognosztizálhatunk. Két éve a párizsi vb-n Annus Adrián kalapácsvetésben, Fazekas Róbert diszkoszvetésben egyaránt ezüstérmes volt, de athéni doppingvétségük s eltiltásuk után értelemszerűen lejjebb került a mérce, kisebb az elvárás. Ezt azért a szakvezetés a 16 fős csapat felé így is egy érem és két-három pontszerző helyezés megszerzésénél húzta meg. A medált az athéni eredménylista alapján a Fazekas kizárását követően olimpiai ezüstérmessé avanzsált Kővágó Zoltántól remélhetnénk, ám nem túl szívderítő látni, hogy momentán csak tizedik a diszkoszvetés világranglistáján. Tízpróbában Zsivoczky Attila, valamint a most debütáló női 3000 méteres akadályfutásban Tóth Lívia ellenben a negyedik. S persze egyáltalán nem bánnánk, ha most a futópályán szolgálnánk egy „nagy dobással”.



Ők tizenhatan. A magyar vb-keret a következő, férfiak: Boros László (magasugrás), Dezső Ákos (400 m gát), Horváth Gergely (gerelyhajítás), Kővágó Zoltán (diszkoszvetés), Máté Gábor (diszkoszvetés), Pars Krisztián (kalapácsvetés), Varga Roland (diszkoszvetés), Zsivoczky Attila (tízpróba); nők: Győrffy Dóra (magasugrás), Kálovics Anikó (5000 m), Molnár Krisztina (rúdugrás), Orbán Éva (kalapácsvetés), Petráhn Barbara (400 m), Szabó Nikolett (gerelyhajítás), Tóth Lívia (3000 m akadály), Vaszi Tünde (távolugrás).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.