Az izraeli atomért London a felelős

Csaknem fél évszázad elteltével végre fény derült arra, hogy Izrael kinek köszönheti nukleáris fegyvereit: Nagy-Britanniának. A nemrég a brit nemzeti levéltárban felfedezett iratok szerint 1958-ban Harold Macmillan kormányának néhány tagja a Norvégiából szerzett s feleslegben megmaradt brit nehézvízkészletet pénzkereseti célokból Izraelnek adta el. A nehézvíz az atomfegyver-előállítás egyik nélkülözhetetlen eleme.

2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összességében véve értékelném, ha az esetről az amerikaiaknak nem tennénk említést – így vélekedett Donald Cape, a Macmillan-kormány külügyminisztériumi tisztviselője, miután az Egyesült Királyság 1958-ban másfél millió – mai áron húszmillió – font értékben túladott a Norvégiától vásárolt, feleslegessé vált nehézvízkészletén. A BBC által a brit nemzeti levéltárban feltárt dokumentumok szerint Washington vélhetőleg azért nem szerezhetett tudomást az adásvételről, mert a húsz tonna nehézvíz Izraelbe került, s a közel-keleti ország számára lehetővé tette, hogy útnak indítsa nukleáris programját. A nehézvíz az atombomba előállításának nélkülözhetetlen alapeleme. Mivel London az Izraellel kötött szerződésben nem kötötte ki, hogy a víz „kizárólag békés használatra” alkalmazható, nem kellett sokat várni arra, hogy a Negev sivatagi izraeli titkos laborban megkezdődjenek az atomkísérletek.
Robert McNamara, John Kennedy védelmi minisztere elmondása szerint a washingtoni kormányzat az 1960-as évek elején éppen azon fáradozott, hogy Izraelt eltántorítsa nukleáris fegyverek előállításától. Az a tény, hogy e kísérletében megbukott, nem volt nagy meglepetés, mondta McNamara. „Inkább az lepett meg, hogy éppen Nagy-Britannia látta el Izraelt nehézvízzel, a britekkel ugyanis gyakran cseréltünk információkat az atombombáról.”
A Londont „lebuktató” iratok rávilágítanak arra is, hogy az akkori miniszterelnök, Harold Macmillan előtt is titok maradt az adásvétel, s arról valószínűsíthetően a külügyminisztérium és az atomenergiai hatóság hivatalnokai döntöttek. A britek a megegyezést úgy tüntették fel, mintha az közvetlenül Norvégia és Izrael között jött volna létre, így nem csoda, hogy az eltelt majdnem fél évszázadban a világ közvéleménye gyakran bírálta a skandináv államot és az izraeli nukleáris reaktor megépítésében segédkező Franciaországot.
„Az ember nem gondolná azt, hogy egy meglehetősen művelt köztisztviselő egy illetékes miniszterrel való tanácskozás nélkül képes lenne ilyesmire – vélekedett Lord Ian Gilmore, az ötvenes évek egyik konzervatív párti politikusa. – Úgy tűnik, csak a pénzkeresettel voltak elfoglalva.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.