Ágoston Gabriella 1993-tól 2001-ig volt községi titkár, akkor, amikor Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke Szabadka polgármesteri tisztségét töltötte be. 2004 óta a VMSZ felkérésére az ügyvédnő ellátta a magyarverések néhány szabadkai kárvallottjának jogi képviseletét. A Magyar Emberi Jogok Alapítvány megkereste Ágoston Gabriella férjét, Kujundzsics Antalt, aki részletesen beszámolt az ügy hátteréről. Szerinte feleségét a magyarverések áldozatainak védelme okán helyezték előzetes letartóztatásba.
Jovica Makszimovics szabadkai kerületi ügyész – aki kinevezéséig a Szerb Radikális Párt tagja volt – hivatali visszaéléssel gyanúsítja az ügyvédnőt, konkrétan azzal, hogy 1997-ben önkormányzati jegyzőként Kasza József utasítására szerződést kötött a Subiro nevű vállalattal egy központi garázs megépítésére, amely máig nem készült el, noha az önkormányzat közel 1,6 millió dinárt (mintegy ötmillió forintot) fordított erre. Ágoston jogi képviselője szerint a gyanúsítás alaptalan, mivel a Subiro vállalat elismerte tartozását. Ágoston Gabriella 2005. április 26-a óta van vizsgálati fogságban, amit – harminc nap elteltével – június 26-ig, majd ezt követően újabb harminc nappal, július 26-ig meghosszabbítottak. Július 26-án a legfelső bíróság ismét meghosszabbította a vizsgálati fogságot, ezúttal további két hónappal. Az ügyvédnő másfél éve súlyos, krónikus megbetegedésben – esszenciális trombózisban – szenved, annak is egyik legsúlyosabb, vérzékenységgel járó formájában. Amikor áprilisi végén letartóztatták és a szabadkai börtönbe zárták, a bíróság teljes mértékben figyelmen kívül hagyta az ügyvédnő egészségi állapotát – áll a tényfeltáró jelentésben.
Az ügyvédnő férje több szerbiai és nemzetközi szervezetnek, többek között a szerbiai Helsinki Bizottságnak, a belgrádi Freedom House-nak, valamint a brüsszeli Human Rights Watch-nak írt levelet, kifogást emelve az ügyészségi eljárás ellen. Ágoston Gabriella ügyvédje Borisz Tadicsnak címzett levelében a szerb elnök közbenjárását kérte a törvényesség betartása érdekében, és kérelemmel fordult a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bírósághoz (EEJB), kérve az eljárás jogszerűségének felülvizsgálatát. Az EEJB bekérte az üggyel kapcsolatos iratanyagok másolatát.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
