Cementbe lökött emlékezet

Hónapok óta, pontosabban május 28. óta demonstrál egy német nyelvű óriásposztert tartó kisbusszal a Holcim cementipari vállalatóriás zürichi székháza előtt Kálmán János, a Magyar Cement Kft. ügyvezetője, a Hejőcsabai Cement és Mészipari (HCM) Rt. többségi részvényeinek tulajdonosa. Kálmán annak a magyar konzorciumnak a vezetője, amely 11 évvel ezelőtt az Állami Vagyonügynökségtől megvásárolta a cementgyár többségi részvényeit. Mint mondja: a kisebbségi tulajdonos Holcim az első naptól kezdve sikeresen akadályozta meg a birtokba vételt, s miután a magyar bíróság ítéleteinek nem tud érvényt szerezni, a svájci közvélemény és jogrend hatékonyságában bízik.

Varga Attila
2005. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügy kifejezetten bonyolult, elég, ha csak annyit érzékeltetünk, hogy egy évtizede a magyar fél kitűnő jogászcsapatával egy hadseregnyi holcimes kiválóan képzett és gyakorlott jogász áll szemben. A sokasodó perek dossziéi közül néhány ott lapul Kálmán János zürichi Mercedes kisbuszában, ahol egyébként egy kis gázpalack, illetve a mézzel, uborkával, olajjal, teával s magyar borokkal rakott polc emlékeztet arra, hogy a jármű lakóalkalmatosságként szolgál. Kálmánnál kilenc év, tíz hónap és húsz nap után telt be a pohár.
A magyar cementipart ma már két nemzetközi cementipari cég birtokolja. Mindkettő multinacionális nagyvállalat. Egyikük a Schmidheiny család többségi tulajdonában lévő Holcim (korábbi nevén Holderbank), amely a világ hetven országában van jelen, és övé a legnagyobb cementgyártó-kapacitás. A másik cég a Schwenk család tulajdonában lévő Heidelberger Schwenk konzorcium, amely Európa egyik legnagyobb cementgyártója. E két család szerezte meg az öt magyar cementgyárat. A nagyszámú kavicsbányáktól a beton- és betonelemgyártásig vagy a betonszállításig meghatározó szereplői ezen területeknek.
Hejőcsaba esetében 1994 augusztusától egy külön történet kezdődött, amely a magyar állami vagyon privatizációjának történetében példa nélkül álló. A Budapesti Műszaki Egyetem kémiai technológiai tanszékén dolgozó környezetvédelmi szakemberek által létrehozott, hat magyar cégből álló, Kálmán János által vezetett konzorcium pályázaton megszerezte az 1 553 500 000 forint törzstőkéjű gyár részvényeinek 57 százalékát. A Holderbank a pályázaton alulmaradt, így a részaránya továbbra is 33 százalék. „Az ezt követő események vizsgálatából kibontakozik politikai és gazdasági kiszolgáltatottságunk a pénzzel és tapasztalattal felfegyverzett multinacionális céggel szemben” – olvasható a hazai privatizációt 2002-ben vizsgáló parlamenti albizottság jelentésében.
A továbbiakban a parlament elé azóta sem kerülő jelentésből idézek. „A Hejőcsabán többségi tulajdont szerző magyar konzorcium át akarta venni az irányítást a cementgyár felett. A Holderbank-csoport az igazgatóság manipulálásával, majd ellenérdekelt részvénykivásárlással gyakorlatilag elkobozta a gyárat, a bányát, a már megtermelt nyereséget.
A hitelkövetelés-engedményezésnek álcázott ellenérdekeltségű kivásárlás létrejöttét valószínűleg külső befolyásolással hozták létre az Erste Banknál, akkori nevén Mezőbank Rt.-nél. Abban az időben, 1996-ban a Mezőbank Rt. felett a tulajdonosi jogokat formálisan a pénzügyminiszter (Medgyessy Péter), gyakorlatilag pedig az ÁPV Rt. vezetője, a privatizációs miniszter (Suchman Tamás) gyakorolta.”

Yerseytől Panamáig

A HCM részvénycsomagját eredetileg E-hiteles konstrukcióban 1994-ben vette meg az Állami Vagyonügynökségtől a Magyar Környezetvédelmi Kft. és a vele társult öt kft. A magyar befektetők a HCM 57 százalékát szerezték meg, ám az akkor már 33 százalékkal rendelkező Holderbank a menedzsment segítségével a jogerős bírói ítéletek szerint jogsértő módon mindvégig megakadályozta, hogy új tulajdonostársai élhessenek részvényesi jogaikkal. Miután a Holderbank az elképzeléseiről személyesen kézbesített levélben (?) tájékoztatta Suchman Tamás privatizációs minisztert, 1996. október elején az E-hitelt folyósító Mezőbank Rt. eladta a Holderbanknak ezt a követelést, majd – bár az adósok rendben törlesztettek – a Holderbank felmondta a hitelszerződést, s így megszerezte a biztosítékul letétbe helyezett 57 százaléknyi HCM-részvényt. A magyar kft.-k már akkor vitatták a hitelátruházás jogszerűségét, s a Fővárosi Bíróság ideiglenes intézkedésként már 1996. november közepén kötelezte a Holderbankot a részvények bírósági letétbe helyezésére. A svájci konszern – a részvényeket taxikkal Bécsbe fuvarozva – azonban már túladott a részvényeken, ráadásul közvetítőkön keresztül, így azokat úgymond jóhiszeműen szerezték meg az – ugyancsak holderbankos érdekkörbe tartozó – új tulajdonosok. Egzotikum, hogy a Quayale Ventures S. A. (Panama), az Ellice Investment Inc. (Panama), a Cem Holdings Ltd. (Yersey), a Nemtec Holdings Ltd. (Yersey), a Rainbow Worldwide Ltd. (Bahamák) és a Herald Resources Ltd. (Malajzia) váltak a hejőcsabai cementművek új társtulajdonosaivá.
(A privatizációt vizsgáló országgyűlési albizottság előtt Suchman Tamás nem jelent meg, írásban arról tájékoztatta a képviselőket, hogy a cementipart érintő kérdésekben érdemi tárgyalást soha nem folytatott.)
„A Horn-kormány a hozzá intézett világos kérdések, interpellációk ellenére elhallgatta valós szándékát, leplezte a mélyben játszódó folyamatokat. Legalább négy kormányülés foglalkozott ezzel a HCM–Holderbank–Mezőbank-üggyel. A kormányülések erre vonatkozó anyagai titkosítva lettek különböző időtartamokra” – áll a megállapítás a már említett parlamenti vizsgálóbizottság jelentésében.
A lapunk birtokába került dokumentum: Medgyessy Péter pénzügyminiszter tájékoztatója a kormány részére a Mezőbank Rt. privatizációjáról (1997. október). Tárgya: A Mezőbank Rt. ellen a Magyar Környezetvédelmi Kft. és konzorciumi társai által indított per:
„A Mezőbank Rt. jogelődje, az Agrobank Rt. a HCM Rt. privatizációja során a privatizálásra kerülő cég megvásárlásához 1,5 Mrd Ft E-hitelt nyújtott egy 6 kft.-ből álló konzorciumnak (a konzorcium vezetője a Magyar Környezetvédelmi Kft.). A Mezőbank Rt. azon jogcímen, hogy az E-hitelek visszafizetését biztosítsa, 1996. október 2-án hozott igazgatósági határozatában döntött arról, hogy a konzorciummal szembeni követelését engedményezi a konzorciummal együtt a HCM-ben társtulajdonos Holderbank Ungarn Management Kft.-re. A Holderbank Ungarn Management Kft. célja az volt, hogy a részvényeket megszerezze, amit a hitelszerződés azonnali felmondásával ért el.”

Medgyessy önmagának mond ellent

Medgyessy a jelentésében így folytatja: „A Magyar Környezetvédelmi Kft. által vezetett konzorcium két pert indított, az egyiket az eredeti állapot visszaállítása, a másikat a károkozás tényének megállapítása érdekében. A kft. ez utóbbi keresetlevelében azt jelzi a bíróságnak, hogy a per folyamán, amennyiben a károkozás tényét a bíróság megállapítja, úgy a konzorciumot ért kár összegét 34,194 M Ft-ban fogja megjelölni.
A független jogi szakértői vélemény az üggyel kapcsolatban a következőképpen foglalható össze:
A Mezőbank Rt. részéről a Magyar Környezetvédelmi Kft. vezetése alatt álló konzorciummal szemben fennálló követeléseknek a Holderbank Ungarn Management Kft. részére történő eladása sem jogszerű, sem indokolt nem volt, mivel többek között:
– az E-hitel adósai (a per felperesei) az E-hitel törlesztési kötelezettségeinek eleget tett, és jelenleg is tesz;
– a Holderbank Ungarn Management Kft.-nek nem volt engedélye E-hitelek nyújtására és kezelésére;
– a Holderbank Ungarn Management Kft. szerződése színlelt szerződésnek minősíthető, mivel végső célja nem a hitelek átvétele, hanem a hitel mögött szereplő óvadék megszerzése, amit mutat az, hogy a hitelállományt megvásároló Holderbank Kft. mint vevő 120 százalékos árfolyamot fizetett a hitelállományért, ami egy ténylegesen kétes hitel esetében teljesen indokolatlan.”
Egy hónappal később, 1997. november 12-én Medgyessy Péter a Magyar Köztársaság nevében eljáró miniszterként mint eladó szerződést kötött az Erste Bank ausztriai központjával a Mezőbank Rt. eladásáról. A szerződés keretén belül 34 milliárd forint kárigényre kötött garanciavállalást arra az esetre, ha a magyar konzorcium keresete alapján a bíróság semmisnek nyilvánítaná a színlelt hitelkövetelés-engedményezéseket, és az eredeti állapot nem lenne helyreállítható. Tehát több mint 28 milliárd forint kifizetését vállalta a lehető legrövidebb időn belül arra az esetre, ha a magyar konzorcium javára a bíróság megállapítja, hogy a Mezőbank Rt. a konzorcium E-hitelét eladva, a hitel fedezeteként óvadékul lekötött részvényeket is átadva a követelést megvásárló Holderbanknak, jogellenes magatartásával a felpereseknek kárt okozott.
Medgyessy Péter 2001. június 18-i albizottsági meghallgatásán a fentiekkel szemben arra a kérdésre, hogy „Ön tudott-e arról, hogy ez gyakorlatilag nem E-hitel-kivásárlásra, hanem a részvénytöbbség megszerzésére irányult?” (mármint a Holderbank által a magyar konzorcium részvényeinek és hiteleinek kivásárlása a Mezőbank Rt.-ből), így nyilatkozott: „Legjobb tudomásom szerint a pénzügyminiszter személy szerint semmifajta engedélyezési eljárás végén nem szerepel ebben a kérdésben. Nekem erről nem volt tudomásom, és nem is kellett hogy tudomásom legyen. Egyébként az E-hitel – még egyszer mondom – és az ezzel kapcsolatos eljárás törvényes úton történt. Azt, hogy személy szerint nekem erre miért kellett volna engedélyt adnom, nem is igazán értem.”

Svájcban elégtételt nyerni

– Tizenegy éve a vételár kifizetését visszaigazolták nekünk, a részvényesek könyvébe bejegyeztek minket, de már az első közgyűlésen sem engedték nekünk, hogy javaslatainkat a napirendi pontok közé felvegyék – emlékeztet a kezdetekre Kálmán János, majd hozzáteszi: – Kis törvénysértésekkel, nagyon ügyes jogászok segítségével olyan helyzetet teremtettek, hogy a részvényesi jogunkat nem tudjuk gyakorolni.
Kálmán plasztikus példával jellemzi az akkori helyzetet: ők addig még részvényeket sem láttak, a Holcim pedig világszerte úgy bánt a gyárak részvényeivel, mint ma bárki a bankkártyájával.
A bíróságon indított pereknek, ha lassan is, de meglett a hozadékuk: kilenc év után a magyar bíróság jogerősen kimondta, hogy a részvények megszerzése jogellenesen történt, és mivel az eredeti helyzet már nem állítható vissza, kártérítés illeti meg a magyar felet.
– Ebből az ügyből nem pénzkérdést csinálunk, ez a mi vagyonunk, ezt tőlünk tizenegy évvel ezelőtt törvénytelenül elvették, és mi azt várjuk el, hogy visszaadják. Ez Magyarországon lehetetlen, Svájcban viszont máshogy gondolkodnak. Itt az a koncepció, hogy ha valaki törvénysértő úton szerez meg egy vagyont, azt nem tarthatja meg – véli Kálmán János, így jelölve meg fő okként a zürichi tartózkodását és demonstrációját. Hétfőnként a Mercedes kisbuszon kívül egy másik kisteherautó is feltűnik, munkaidőben parkolva a Holcim székházánál, rajta tiltakozó feliratok és egy nemzeti lobogó. Megtudtuk, hogy Kálmán János időközben egyetemre is beiratkozott. – Kényszerűségből, de nem olyan szomorú kényszerűség ez, mint az itt-tartózkodás. Nem tudtam volna másképp hozzájutni az egyetemi hallgatók olcsószállás-címlistájához, ezért az analitikai kémia fakultást látogatom. A szállásra azért van szükség, mert a svájci törvények szerint akinek van bejelentett szállása, az annyit lakik és annyit alszik az autójában, amennyit akar – magyarázza a demonstráló részvénycsomag-tulajdonos.
Ma már szinte történelem: az 1994 és 1998 közötti parlamenti ciklusban számos interpelláció hangzott el a cementiparral kapcsolatos kérdésekkel, különösen a Hejőcsabai Cementgyárral kapcsolatban. A kapott válaszok bizonytalanok, elfedők voltak Horn Gyula miniszterelnök, Csiha Judit privatizációs miniszter és Akar László pénzügyminisztériumi politikai államtitkár részéről is. A jogrendszerünkben meglévő kiskapuk kihasználásával immáron tizenegy éve képes egy külföldi cég a bírósági eljárás érvényét, valamint lezárását megakadályozni, és közben az eredeti állapot helyreállíthatóságát ellehetetleníteni (cégösszevonásokkal a HCM Rt.-t jogilag már meg is szüntették). Mindezért még az előző parlamenti ciklusban a magyar konzorcium Dávid Ibolya igazságügy-miniszterhez fordult, ám ő válaszra sem méltatta őket.
A 11 éve tartó perekkel, jogerős végzéssel s különös ügyletekkel kapcsolatban szerettük volna a zürichi Holcim képviselőinek álláspontját megtudni, ám ezt a kérést ők udvariasan elutasították. A magyarországi nyilatkozataikból kitűnik: a magyar konzorcium E-hitelének kivásárlását követően azért mondták fel a hitelszerződést, mert a magyarok nem teljesítették a szerződést, s nem egyenlítették ki időben a másfél milliárd forintos hiteltartozást sem.
A volt parlamenti albizottság vezetője, Ivanics István országgyűlési képviselő azt közölte: az Orbán-kormány utolsó hónapjában elkészült vizsgálati jelentést a szocialista kormányzat az elmúlt közel négy év alatt nem vette napirendre, így az Országgyűlés a tartalmát nem ismerhette meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.