Egy zágrábi nagyasszony háza

Kiss Gy. Csaba
2005. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Felsőváros a történelmet idézi Zágrábban, akár minálunk Budavár. Oda is fel kell sétálni, s megtaláljuk a Nagyboldogasszony templomának megfelelőjét, a Szent Márk-templomot, csakúgy, mint a csendes utcákat meg a régi palotákat és nevezetes középületeket. Egy nagypolgári lakóház felújításának a munkálatairól számolt be minap a népszerű – reggel megjelenő – horvát esti újság. Nemsokára felkereshetik majd az érdeklődő látogatók a Magas (Visoka) utca 8. szám alatti Gvozdanovic-gyűjteményt. A XIX. század elején épült ház egyedülálló példája a teljes egészében fennmaradt nagypolgári miliőnek. Megmaradt az épületben minden szoba és szalon, a reprezentatív terasz és a kert is. A szobákban az értékes képek, számos személyes dokumentum, megannyi régi fénykép. Úgy sikerült mindent megőrizni, ahogy egykori gazdáik használták őket a XIX. század végén, a XX. század elején.
Ez a ház mindenekelőtt a háziasszony ízlését dicséri. Anka Gvozdanovic Budapesten végezte tanulmányait zongora szakon a Zeneakadémián, öt nyelven beszélt és imádta a művészeteket. Választékos gonddal rendezte be a házat. Tudatosan gyűjtötte a műtárgyakat, európai utazásairól rendszeresen hozott haza emléktárgyakat, új műalkotásokat. Csak két kis szoba volt saját birodalma, a többi helyiség mind szalonnak volt berendezve. Férje, a nagybirtokos és bíró Dragutin Gvozdanovic jó társa volt asszonyának a házukban rendszeresen megtartott szalon megszervezésében, ahol a város politikai, művészeti és tudományos elitjének a képviselői találkoztak. Koncerteket tartottak, táncmulatságokat rendeztek, irodalomról, színházról folytak itt a beszélgetések. A békebeli zágrábi társas élet sajátos szerveződése volt a Gvozdanicéknál összejáró, Kvak Klub néven híressé vált gondűző társaság.
Jelenleg még folynak a felújítási munkák a ház nagyobb részében. A gyűjteményért felelős muzeológus asszony, Silvija Brkic napi kapcsolatban áll a mesteremberekkel. A legapróbb részletekig szeretnének hűek maradni az eredetihez, beleértve még a szobák festését és a bútorszövetek színét is. A felsővárosi műemlék épület 1967 óta a zágrábi iparművészeti múzeumhoz tartozik, és remélhetőleg hamarosan át fogják adni az érdeklődő közönségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.