Ellentmondásos ítéletek, egyre több félreértés és vita

Még a szlovák parlament elé sem került az 503/2003. számú földtörvény tervezete, amikor már mind a szlovák, mind a szlovákiai magyar sajtóban parázs vita folyt arról, hogy vajon a jogszabály lehetővé teszi-e majd a felvidéki magyarok számára a Benes-dekrétumok alapján elkobzott földterületek visszaszerzését. A kérdés a törvény 2003. október 24-i elfogadása után sem tisztázódott. A jogszabály ugyanis úgy rendelkezett, hogy restitúcióra – vagyis az eredeti tulajdonviszonyok visszaállítására – azoknak a szlovák állampolgároknak van lehetőségük, akiknek a földjét 1948. február 25. és 1990. január 1. között államosították.

Vincze László
2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szöveg azonban tartalmazott egy bekezdést, amely szerint bizonyos esetekben az 1948 előtt – azaz a benesi időkben – elkobzott földtulajdon is visszaigényelhető. A törvény szövegében rejlő ellentmondásosság az utóbbi hónapokban számos vitára és nézeteltérésre szolgáltatott alapot, s nyilvánvalóvá vált, hogy az ominózus passzust gyakran még maguk a szakemberek is különbözőképpen értelmezik.
Gál Gábor jogász, parlamenti képviselő, a jogszabály egyik megalkotója az Új Szó 2003. szeptember 3-i számában például a következőket mondta: „A törvénynek vannak lábjegyzetei, azokból kiderül, hogy 1948 elé is lehet menni. Eszerint azok a személyek is visszaigényelhetik a földjeiket, akiktől különböző törvények alapján – például a Benes-dekrétumok értelmében – kobozták el tulajdonukat. (…) A január 1-jétől életbe lépő törvény alapján már gond nélkül vissza lehet adni az 1948 előtt jogtalanul elvett földeket is.”
A törvényt beterjesztő Simon Zsolt földművelésügyi miniszter viszont a Pravda című napilap 2003. szeptember 13-i számában – Gálnak ellentmondva – ekképp fejtette ki nézeteit: „Az élet bebizonyította, hogy az eredeti, 1991-es restitúciós törvény sem mondott ellent a Benes-dekrétumoknak, nem nyitja ki őket az új sem. (…) Az emberek az 1948 és 1990 között államosított földeket igényelhetik vissza.”
A törvény gyakorlati alkalmazása során csak bonyolódott a helyzet. Számos ellentmondásos ítélet született, ami egyre több félreértésre és vitára adott okot. Akadtak, akiknek a hatóságok visszaítélték az 1948 előtt, a Benes által elkonfiskált földtulajdont, és akadtak, akiknek a keresetét éppen amiatt utasították el, mert az adott földterületet 1948 előtt államosították.
Hogy a törvény értelmezése mennyire nem egyszerű, azt jól jelzi a Szlovák Köztársaság legfelsőbb bíróságának egy 2004. június 3-án kelt határozata. Ebben a testület úgy foglalt állást, hogy vissza lehet igényelni a Benes-dekrétumok alapján elkobzott földterületeket – de csak abban az esetben, ha az államosításra 1948 után került sor. Ez azonban fából vaskarika. Hiszen a dekrétumok egyik sajátossága éppen az, hogy bármikor került is sor a lefoglalásra, a tulajdonvesztés „hivatalos” időpontjául minden esetben 1945. január elsejét kell tekinteni.
A helyzet ma, több mint fél évvel a restitúció végső határidejének (2004. december 31.) lejárta után sem sokkal áttekinthetőbb. Czajlik Katalin, a Szlovák Köztársaság földművelésügyi minisztériumának szóvivője érdeklődésünkre elmondta, hogy egyelőre nincsenek statisztikai adatok arról, hogy a jogszabálynak köszönhetően hány károsultnak sikerült visszakapnia a Benes-dekrétumok alapján elkobzott földjét. A szóvivő szerint a törvény pontosan meghatározza, mely esetekben lehet 1948 előtt elkobzott földtulajdont visszaadni. „Főleg azokról az esetekről van szó, amikor az elkobzott föld tulajdonosát nem ítélték el fasiszta kollaboránsként” – közölte. A legérdekesebb mindazonáltal Hamerlik Richárd álláspontja. A szlovák parlament mezőgazdasági bizottságának a Magyar Koalíció Pártja által delegált képviselője ugyanis úgy véli, hogy a törvény egyszerűen „nem az 1948. február 25. előtt elkobzott földek problémáját volt hivatott orvosolni”.
Egy szó, mint száz, a vélemények megoszlanak. Úgy tűnik, egyedül Eduard Benes tudta, hogyan kell egyértelműen megfogalmazni egy jogi szöveget. A kérdés pedig feltehetőleg még jó ideig nyitva marad: vajon visszakapható-e vagy sem a Benes-dekrétumok alapján elkobzott földtulajdon?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.