Egy beszállítója indított felszámolást néhány hónapja az egyik legnagyobb hazai faipari cég, a Sofa Rt. (Soproni Faipari Részvénytársaság) ellen. A Soproni Faipari Vállalatot 1952-ben alapították Soproni Épületasztalos-ipari és Faipari Vállalat néven egy országos vállalat üzemeként. Ajtókat, ablakokat gyártott az akkori igényeknek megfelelő technológiával. A nagy váltás a nyolcvanas években következett be, amikor áttértek a legújabb termékekre. Akkori mércével mérve hatalmas összeget, hétszázmillió forintot fordítottak a korszerűsítésre. Ennek eredményeként a nyugati szomszédokkal váltak versenyképessé, s a hőszigetelt nyílászárók országos hírűvé tették a céget.
A társaság árbevétele az utóbbi években azonban egyre csökkent. Ez azzal magyarázható, hogy a rendkívül korszerű, magas minőségű, így az átlagosnál drágább nyílászárók helyett a piaci kereslet az olcsóbb áruk felé tolódott el. A 92 százalékban magánszemélyek kezében lévő cég minden tartalékát felélte, fizetésképtelenné vált, az utóbbi hónapokban a bérfizetés is akadozott, ráadásul köztartozásuk is van. Próbálkoztak tőkebevonással, de sikertelenül.
Információk szerint a termelés újraindítását elsősorban nem a felhalmozott adósság, hanem a lehetséges vevők megrendült bizalma és a finanszírozó hiánya akadályozza.
A Sofa Rt.-ben a dolgozók hiába voltak részvényesek is, mint tulajdonosok csak akkor juthatnak részvényeik ellenértékéhez, ha a céggel szemben meglévő valamennyi hitelezői igény és a felszámolási költségek is megtérültek.
Egyelőre kicsi az esély, hogy megtérüljön a kisrészvényesek tulajdoni igénye. A dolgozók közül vannak, akik úgy tudják, hogy munkabérükből levonták a közterheket és a biztosításokat, de ezeket nem fizették be, ezért részükről fennáll a rendőrségi feljelentés lehetősége is. Végleges adatokat csak a hitelezői igények bejelentése után lehet megtudni – a hitelezők között szerepelhetnek többek között a magánnyugdíjpénztárak és az APEH is.
Egyes információk szerint a felszámolás csak a faipari részt érinti, a korábban már a cégen belül elkülönült műanyagrészleg osztrák–német tőkebevonással tovább termel majd.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
