Fél évszázad után felszámolják a Sofát

Augusztus tizenkilencedikével, hosszas bizonytalanságot követőn felmondtak a Sofa dolgozóinak. Járandóságukat a bérgarancia-alapból és a felszámolás, érékesítés, valamint a tartozások kifizetése után maradt összegből fizetik ki.

Frang Gizella
2005. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy beszállítója indított felszámolást néhány hónapja az egyik legnagyobb hazai faipari cég, a Sofa Rt. (Soproni Faipari Részvénytársaság) ellen. A Soproni Faipari Vállalatot 1952-ben alapították Soproni Épületasztalos-ipari és Faipari Vállalat néven egy országos vállalat üzemeként. Ajtókat, ablakokat gyártott az akkori igényeknek megfelelő technológiával. A nagy váltás a nyolcvanas években következett be, amikor áttértek a legújabb termékekre. Akkori mércével mérve hatalmas összeget, hétszázmillió forintot fordítottak a korszerűsítésre. Ennek eredményeként a nyugati szomszédokkal váltak versenyképessé, s a hőszigetelt nyílászárók országos hírűvé tették a céget.
A társaság árbevétele az utóbbi években azonban egyre csökkent. Ez azzal magyarázható, hogy a rendkívül korszerű, magas minőségű, így az átlagosnál drágább nyílászárók helyett a piaci kereslet az olcsóbb áruk felé tolódott el. A 92 százalékban magánszemélyek kezében lévő cég minden tartalékát felélte, fizetésképtelenné vált, az utóbbi hónapokban a bérfizetés is akadozott, ráadásul köztartozásuk is van. Próbálkoztak tőkebevonással, de sikertelenül.
Információk szerint a termelés újraindítását elsősorban nem a felhalmozott adósság, hanem a lehetséges vevők megrendült bizalma és a finanszírozó hiánya akadályozza.
A Sofa Rt.-ben a dolgozók hiába voltak részvényesek is, mint tulajdonosok csak akkor juthatnak részvényeik ellenértékéhez, ha a céggel szemben meglévő valamennyi hitelezői igény és a felszámolási költségek is megtérültek.
Egyelőre kicsi az esély, hogy megtérüljön a kisrészvényesek tulajdoni igénye. A dolgozók közül vannak, akik úgy tudják, hogy munkabérükből levonták a közterheket és a biztosításokat, de ezeket nem fizették be, ezért részükről fennáll a rendőrségi feljelentés lehetősége is. Végleges adatokat csak a hitelezői igények bejelentése után lehet megtudni – a hitelezők között szerepelhetnek többek között a magánnyugdíjpénztárak és az APEH is.
Egyes információk szerint a felszámolás csak a faipari részt érinti, a korábban már a cégen belül elkülönült műanyagrészleg osztrák–német tőkebevonással tovább termel majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.