Az eső miatt kárt szenvedett településeken a hét végén főleg a fertőtlenítéssel foglalkoztak a helybéliek, mert a szerda óta nagy mennyiségben lehullott csapadék miatt megteltek és kifolytak az emésztőgödrök, ez pedig különféle betegségeket idézhet elő – mondta lapunknak Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője. Ezenkívül a tűzoltók néhány helyen még szivattyúztak, mivel a talajvíz ismét visszaszivárgott. Szombaton és vasárnap Kisújszállást fertőtlenítették, ma többek között Érden végzik el ugyanezt a feladatot.
Dombóváron ötvenkilenc embernek kellett elhagynia otthonát. Aki nem talált szállást rokonnál vagy ismerősnél, azt egy helyi kollégiumban helyezték el. A helyreállítási munkák három hétig tartanak majd.
A katasztrófavédelem szóvivőjétől megtudtuk: a hét közepe óta 1300 helyszínre vonultak ki a tűzoltók. Volt, ahol türelmetlenül és ingerülten várták a segítséget. Szentes György leszögezte: a tűzoltók az előírások alapján először mindig oda mennek, ahol emberi élet került veszélybe, másodszorra a közművek és közutak következnek. Megértik a bajbajutottak aggodalmát, de egyszerre nem tudnak eleget tenni minden kérésnek.
Kisújszállás polgármestere az MTI-vel közölte: a településen ötvenhét lakást rongált meg a belvíz, ezek közül két lakóépület és egy melléképület állapota életveszélyes. Az összkár 42-47 millió forintra tehető. A két lakóházból három embert kellett kiköltöztetni, elhelyezésüket megoldották. Az önkormányzati ingatlanok kárainak felmérése még tart. Kisújszálláson csütörtökön és pénteken 180-190 milliméter eső hullott. Főként a mélyebben fekvő részeken lévő ingatlanok szenvedtek kárt, miután az elvezető rendszerek a nagy víztöbblettel nem tudtak megbirkózni.
Zivatar és jégeső tör ránk, kiadták a narancs figyelmeztetést
