Finnugor államtól tart az orosz hatalom?

Az ország szétverésére irányuló politikai játszmákat vél felfedezni az Oroszországban élő finnugor népek körül a Rosszijszkaja Gazeta. Az írás hivatalos moszkvai véleményeket tükröz, hiszen a téma a posztszovjet térségbeli „színes forradalmak” lázában egyre élesebben vetődik fel Oroszországban, s ez akár teherként nehezedhet a kétoldalú kapcsolatokra is. E feltételezések ráadásul különösen megnehezítik az oroszországi finnugor kisebbség amúgy is nehéz helyzetét.

Hírösszefoglaló
2005. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Részben magyar képviselők előterjesztése alapján az Európai Parlament (EP) májusban határozatot fogadott el az Oroszország részét képező Mari Autonóm Köztársaságban tapasztalható súlyos jogsértésekkel kapcsolatban, s az őslakos mari (cseremisz) nép jogainak tiszteletben tartását követelte. A cikk szerzője, Vlagyimir Tomilov mesterkélteknek tartja az EP-ben elhangzott vádakat. Ezzel kapcsolatban felidézi, hogy az Egyesült Államok 2003-ban közzétett geopolitikai stratégiájában Zbigniew Brzezinski, Carter egykori nemzetbiztonsági főtanácsadója nagy szerepet tulajdonít a hipotetikusan létező „Nagy Finnugor Köztársaságnak”. E népcsoport kiválasztása nem véletlen, hiszen a finnugorok területein található az energiahordozók negyven százaléka. Tomilov szerint a nemzetiségi kérdések Oroszország konkurenseit gazdasági érdekekből foglalkoztatják.
A szerző kiemeli, hogy az amerikai doktrínának Oroszországban is vannak hívei, de legalábbis hasonló törekvés figyelhető meg egyes regionális vezetők cselekedeteiben. Példaként említette Anatolij Karakcsijevet, Komiföld köztársasági elnökének volt helyettesét, aki Északi terület néven négy északnyugati régió – Komiföld, az arhangelszki és a vologdai terület, valamint a Nyenyec Autonóm Körzet – egyesítését javasolta. Tomilov egyfajta finnugor állam mintaképét látja a javaslat mögött, amely a helyzet destabilizálásával és a térségben élő népek közötti gyűlölködés fellángolásával fenyegethet.
Figyelemre méltónak nevezi az újságíró, hogy a helyi nemzetiségiekkel karöltve megélénkült a környezetvédők tevékenysége, s több beruházást meghiúsítottak. Aktivizálódtak az ifjúsági mozgalmak és programok, amelyeket „pénzeszsákok vagy külföldi szervezetek – a Nyitott Oroszország és a Soros György Alapítvány – támogatnak”.




Varsó nem kér bocsánatot. Eltúlzottnak ítéli, s az ország hírbe hozására tett újabb kísérletnek tartva visszautasítja Varsó azt az orosz követelést, hogy hivatalosan kérjen bocsánatot a Varsóban megvert diplomatagyerekek ügyében. Moszkva szerint az incidens az egyre erősödő oroszellenesség bizonyítéka, a lengyel politikusok barátságtalan kijelentéseinek a következménye. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.