Gyurcsány nem ünnepel Gdanskban

Czirják Imre
2005. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghívták, de nem megy el Gdanskba a Szolidaritás-ünnepségekre Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Magyarországot Sólyom László köztársasági elnök képviseli. 1980. augusztus 31-én a gdanski hajógyárban írták alá a Lengyel Egyesült Munkáspárt vezetői és a sztrájkoló munkások azt a megállapodást, amely lehetővé tette független szakszervezetek alapítását a kommunista Lengyelországban. A lengyel állampárt képviselőit többhetes, az ellátási nehézségek és az életszínvonal folyamatos zuhanása által kiváltott, hatalmas sztrájkhullámmal kényszerítették arra, hogy lehetővé tegyék a legendás Szolidaritás szakszervezet legális működését.
*
Lengyelország ma különös figyelemmel készül a 25 évvel ezelőtt történtek megünneplésére. Varsóban és Gdanskban nemzetközi konferenciákat tartanak, a központi ünnepség azonban az augusztus 31-i nevezetes évfordulón Gdanskban lesz. A jelenlegi állás szerint Németországot az államfő, Nagy-Britanniát a miniszterelnök-helyettes, az Egyesült Államokat a kongresszus külügyi bizottságának elnöke képviseli – tudtuk meg Puskás Ferenctől, a varsói magyar nagykövetség ideiglenes ügyvivőjétől –, de ott lesz a cseh, a horvát, a lett, a szlovák és a szlovén miniszterelnök is. Részt vesz az ünnepélyen az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso is.
Mint a budapesti lengyel nagykövetségen megtudtuk: az eseményre Sólyom László államfőn kívül meghívták Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnököt is. Gyurcsány azonban nem megy ünnepelni a gdanski hajógyárba. Polgár Viktor, a Külügyminisztérium szóvivője lapunk kérdésére elmondta: Magyarországot hivatalosan csak Sólyom László köztársasági elnök képviseli. A delegációban nem lesz ott az MSZP– SZDSZ-kormány egyetlen vezető tagja sem. A szóvivő kifejtette: a szokás szerint az államfő kíséretében nem utaznak miniszterek, legfeljebb államtitkárok vagy helyettes államtitkárok, akik ilyenkor tanácsadói szerepet töltenek be. Emlékezetes: Ronald Reagan volt amerikai elnök temetésén Magyarországot Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke képviselte. Ismeretes: Reagan a kommunizmust ördögi dolognak tartotta, és ezt nyilvánosan képviselte is. Politikájának döntő szerepe volt a szovjet tömb összeomlásában, amely esélyt adott a kelet-európai országoknak arra, hogy kivívják szabadságukat, és csatlakozzanak a demokratikus államokhoz.
Lengyelországban 1981. december 13-án Jaruzelski tábornok puccsal hadiállapotot vezetett be. A Szolidaritás vezetői, számos aktivistája, élükön Lech Walesával, börtönbe vagy házi őrizetbe kerültek. Hadiüzemmé nyilvánították a gyárak többségét, a munkások sztrájkja így parancsmegtagadásnak minősült. A Szolidaritást azonban a kommunista hatalom atrocitásai sem törték meg, az országot már nem sikerült visszaterelni a szovjet tömbbe. A nyári sztrájkok hőse, a Szolidaritás elnöke, Lech Walesa a rendszerváltozás után köztársasági elnök is volt.
A hazai kommunistákat, a Magyar Szocialista Munkáspártot végig nyugtalanították a „lengyel események”, féltek attól, hogy azok Magyarországra is átterjedhetnek. Ezért a Politikai Bizottság határozata alapján 1981 nyarától hazugságkampány indult a magyar sajtóban, amely a lengyeleket lustának bélyegezte, mint akik nem szeretnek dolgozni.
A varsói magyar nagykövetség ideiglenes ügyvivője lapunknak elmondta: a különböző országok hivatalos delegációján kívül az ünnepségekre sokakat meghívtak: Václav Havelt, Pat Coxot vagy Madeleine Albrightot, illetve a magyarok közül például Wittner Máriát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.