Megvalósíthatónak tartotta a NATO beruházási ügynöksége (NC3A) a magyar Honvédelmi Minisztérium (HM) javaslatát arról, hogy a Zengőre tervezett radarberendezést csak egy későbbi időpontban gyártsák le és szállítsák Magyarországra, amikor már kiderül, hogy hol lesz a lokátor végleges telepítési helyszíne – tudtuk meg Bocskai Istvántól, a szaktárca szóvivőjétől. Ez azt jelenti, hogy a szövetség támogatja a radar felépítését akkor is, ha az egy másik helyszínen valósul meg. A HM szóvivője viszont megjegyezte: nem valószínű, hogy a NATO kifizeti azokat az esetleges többletköltségeket is, amelyek abból származnak, hogy új helyszínen kell felépíteni a lokátorbázist. Bocskai elmondta azt is: néhány hete tárgyalásokat kezdtek a Zengőre tervezett lokátorépítés kivitelezőjével a szerződések módosításáról. Az ugyanis már biztosra vehető, hogy az eredeti megállapodás szerint nem épülhet meg a létesítmény.
*
A Bayer-Center Kft.-vel arról szeretnének megegyezni, hogy ha erre van jogi lehetőség, más helyszínen is a cég végezhesse el a munkát. Ebben az esetben ugyanis nem kell kártérítést fizetni a szaktárcának a társaság elmaradt nyereségéért. „A szaktárca a kölcsönösen előnyös megoldásra törekszik” – közölte a honvédelmi tárca szóvivője, de azt sem zárta ki, hogy végül felbontják a szerződést a kivitelezővel.
Az Oviber Kft. által megbízott Bayer Center Kft. már számos beruházást nyert el a szocialista vezetésű pécsi önkormányzattól. A minisztérium állítása szerint azonban nem ezért ragaszkodtak ahhoz, hogy a Zengőn építsék fel a lokátort, hanem azért, mert szakmai szempontból ez a legoptimálisabb megoldás, és a szaktárcának olyan szerződései vannak a létesítményre, amelyeket határidőre teljesíteni kell.
Bocskai korábban arról is szólt, hogy a HM kényszerhelyzetben van, hiszen a NATO 1999-ben adott felhatalmazást Lengyelországnak hat, Csehországnak kettő, Magyarországnak pedig három lokátorállomás építésére, de az egyik résztvevő módosításával az egész csomagterv bukhat. Ez az érv azonban most megdőlt, hiszen mint a szóvivő elmondta, a szövetség és a radarberendezést gyártó olasz cég is hajlik arra, hogy a Zengőre tervezett radart időlegesen kivegyék az eredeti gyártási csomagból.
Mint ismert, a Zengőről született legutóbbi kormányhatározat szerint kellett a honvédelmi miniszternek tárgyalásokat kezdeményeznie a NATO-beruházásokért felelős ügynökségével. A tárcavezetőt azonban a kabinet felszólította arra is, hogy végezze el a radar Zengőn kívüli lehetséges telepítési helyszíneinek (Mórágy, Hármashegy) vizsgálatát úgy, hogy a kivitelezés végleges helyéről a kormány még jövőre dönthessen. A határozat szerint az építkezést olyan feltételekkel kell végrehajtani, hogy a telepítés helyszínén lévő növények élőhelyeit ne érje számottevő károsodás.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!