A hazai cukorárakat az Európai Unió által a nyugat-balkáni országoknak biztosított, vámmentes cukorbehozatal, azon belül is a szerb és a horvát cukor töri le. Ezekben az országokban ugyanis az uniós ár mintegy hatvan százalékáért vásárolják fel a feldolgozók a répát, ami hatalmas versenyelőnyt jelent. Ugyanakkor nem okoz költségnövekedést az exportőrök számára a szállítás sem, hiszen Magyarország szomszédos Szerbiával és Horvátországgal is – közölte tegnap Pokol Balázs, a Mátra Cukor Rt. alelnöke, aki egyben a Cukoripari Egyesülés (CIE) vezető tisztségviselője is. Hozzátette: ennek hatására az ötvenkilós kiszerelésnél kilónként 155 forint plusz áfa a cukor átlagos ára, szemben a februári 165 forinttal.
A szakember a távirati iroda érdeklődésére a cukorpiac működését ismertetve elmondta, a közösségi szabályozás minden ország számára meghatároz egy kvótát, ami Magyarország esetében évi 401 684 tonna, ugyanakkor a belső fogyasztás nem haladja meg a 340 ezer tonnát. Az EU meghatározza az intervenciós árat is, ami jelenleg 631,9 euró tonnánként, és ha a piaci ár ennél tartósan alacsonyabb, a cukortermelők élhetnek és élnek az intervenció lehetőségével. Mindez azt jelenti, hogy az időjárásnak és a termésingadozásnak az árakra gyakorolt hatása nem számottevő. Ha tartósan – legalább két éven át – nem teremne meg a kvóta előállításához szükséges mennyiségű répa, akkor az uniónak, illetve a tagállamnak jogában áll csökkenteni a kvótát. Ennek azonban igen csekély az esélye, különösen most, amikor a klimatikus viszonyok kedvezőek a cukorrépa számára – fűzte hozzá.
Ismeretes, hogy legutóbb az unió újabb kilencezer tonnás cukorintervenciós lehetőséget hagyott jóvá Magyarország számára, amit a cukorpiac szakmai szempontból egyértelműen kedvezőnek tartott, mert az ágazat így közelebb kerülhet az egyensúlyi állapothoz. Ennek ellenére a hazai és az uniós cukorágazat helyzete ingatag, és a kilátások sem túl kedvezőek az uniós cukorreform miatt.
A radikálisnak tartott reform alapján két lépcsőben, összesen 39 százalékkal kell csökkenteni a fehér cukor árát, a termelőket pedig az árcsökkenés hatvan százalékáig kell kártalanítani. Ugyanakkor ennek feltételei is lesznek: például a szigorú környezetvédelmi és területgazdálkodási előírások betartása. A tervezet tartalmazza az intervenció, vagyis a feleslegek uniós felvásárlásának megszüntetését is. A reform, amely komoly vitákat váltott ki, a hazai cukorgyártást sem hagyja érintetlenül; szakmai berkekben a közeljövőben várható gyárbezárásokat rebesgetnek.
*****
Finisben az aratás. A kormány meghallgatta a földművelésügyi miniszter tájékoztatóját az aratásról – mondta tegnap László Boglár kormányszóvivő. Kifejtette: a búza 97 százalékát betakarították, ötmillió tonna termett ebből a gabonából. A többi kalászos aratása 75-80 százalékon „áll”, a búzával együtt összesen 6,9 millió tonna a várható termés mennyisége. Kukoricából az előrejelzések szerint 5,8 millió tonnára lehet számítani az idén, a teljes becsült 2005-ös gabonatermés tehát 16 millió tonna lesz.
László Boglár szerint a raktározás az utolsó szemig megoldott. Az intervenciós raktárkapacitás öt-millió tonna, de a közeljövőben átadnak 2,5 millió tonnányi új tárolót. (Cz. I.)
Alacsonyabb termelői árak. A mezőgazdasági termelői árak az idén az első fél évben 10,5 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel korábbinál – közölte tegnap a KSH, amelynek a honlapján is nyilvánosságra hozott adatokból kiderül, hogy az idén az első fél évben a növényi termékek árszintje 22,3 százalékkal csökkent, az állati termékeké 5,4 százalékkal nőtt. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdasági termeléshez felhasznált termékek és szolgáltatások árszínvonala 1,6 százalékkal csökkent.