Késve szállhat le a Discovery

Huszonnégy órával elhalasztották a Discovery tegnap délelőttre tervezett leszállását, jóllehet az asztronauták már a landoláshoz készülődtek. Ha minden rendben zajlik, az űrsikló ma délelőtt ér földet a floridai Kennedy Űrközpontban.

MN-összeállítás
2005. 08. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kapott engedélyt tegnap a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) hazafelé tartó Discovery a leszállásra a floridai Kennedy Űrközpontban. A borús idő miatt a NASA úgy döntött: csak ma délelőtt léphet be a Föld légkörébe az űrrepülőgép – adta hírül a BBC.
Közép-európai idő szerint tegnap délelőtt 10 óra 47 perckor kellett volna leszállnia a Discoverynek, de a belépés helyén mind sűrűbbé váló felhőtakaró miatt – először kilencven perccel – elhalasztották a landolást, és arra utasították a már leszálláshoz készülődő asztronautákat, hogy a járművel keringjenek tovább a Föld körül. A NASA ekkor közölte, hogy ha másfél óra múlva sem tisztul az ég, a sikló délután landolhat a kaliforniai Edwards légitámaszponton, vagy az új-mexikói White Sands rakétabázison. Nem sokkal ezután úgy döntöttek, hogy csak huszonnégy óra múlva fogadják az űrrepülőt. Az elhatározás oka a CNN szerint az, hogy az űrsiklóprogram irányítói szeretnék, ha a Discovery a fellövés helyszínén érne földet. Ez pedig hétfőn nem látszott lehetségesnek. Ami biztos, hogy ma feltétlenül meg kell kísérelni a leszállást, mert holnap már ellátási gondjaik lehetnek az űrhajósoknak.
*
Feszült a hangulat a földi irányítóközpontban, a NASA mérnökei nem titkolják, hogy nagy izgalommal és aggodalommal várják az űrrepülőgép érkezését. A Discovery hét asztronautája is egyre nyugtalanabb.
Amikor Eileen Collins, a Discovery parancsnoka értesült az újabb halasztásról, azt mondta, hogy társaival sokat gondolnak a hazatérés közben két és fél évvel ezelőtt felrobbant Columbiára, de még többet arra, hogy sikeresen megoldják az előttük álló feladatokat.
De nyugtató szándékú nyilatkozatokban sincs hiány. John Herrington, aki korábban az Endeavour űrrepülőn utazott, elmondta: ő és társai négy nappal később értek haza, mint gondolták. Szerinte a halasztás jó alkalom arra, hogy a pilótafülke ablakán kipillantó űrhajósok elgyönyörködhessenek az ég és a Föld látványában. Más asztronauták véleménye szerint a várakozás sokkal jobban megviseli a hozzátartozókat, mint magukat az űrhajósokat, azokat ugyanis lefoglalják a tennivalók.
Feltehetőleg azért ilyen nagy az izgalom, mert bár a NASA az elmúlt két és fél évben 1,4 milliárd dollárt költött arra, nehogy megismétlődjön a Columbia katasztrófája, a Discoveryről a felbocsátásakor leszakadt hőszigetelő elemek arra utaltak, hogy a gondot nem sikerült teljesen megoldani. Az amerikai űrkutatási ügynökség így nem lehet egészen biztos abban, hogy a huszonegy éves, matuzsálemi korú űrrepülő jól bírja majd a légkörbe belépéskor rá váró megpróbáltatásokat, elsősorban a nagy sebesség által gerjesztett óriási hőséget.
Amikor a felrobbant Columbia darabjai szétszóródtak Texas és Lousiana fölött, a NASA fogadkozott, ilyesmi többé nem fordulhat elő – emlékeztetett a CNN, és némi szarkazmussal hozzátette: a Discovery ezért az óceán fölött lép majd a légkörbe.
A ma délelőtti leszállás előtt Eileen Collins parancsnok három percre beindítja majd a Discovery hajtóművét, hogy eltérítse a siklót a Föld körüli pályáról. A légkörbe belépő űrrepülőnek egy órával később kell landolnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.