Kilenc hónap szünet után augusztus 1-jétől újra felírhatnak tb-utalványt az arra rászorulóknak a Széchenyi, a Gellért és a Lukács fürdőben működő nappali kórház orvosai – közölte a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Rt. vezérigazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján. Horváth Gábor elmondta, hogy 2004 októberében vonták meg az utalványírási jogot a fürdőkben működő orvosoktól, s ezzel valójában magánrendelőnek tekintették a társaságot. Mivel támogatott utalványhoz csak szakrendelőben lehetett hozzájutni, egyrészt óriási zsúfoltság alakult ki ezeken a helyeken, másrészt komolyan visszaesett a BGYH Rt. forgalma is. Mint mondta, az utalványfelírás szigorítása miatt mintegy harminc százalékkal kevesebb tb-támogatású vendég kereste fel a budapesti fürdőket. Gyógymasszázsra is kevesebben jutottak el; a 308 ezer szakrendelőből beutalt beteg a korábbi forgalomnak csupán az ötvenhat százalékát jelenti.
Az utalványfelírási lehetőség visszaszerzésétől forgalmuk növekedését várják a fürdők. A vezérigazgató ugyanakkor azt is közölte, hogy mivel az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ma is a három évvel ezelőtt megállapított összeggel finanszírozza a kezeléseket, a betegeknek is hozzá kell járulniuk a költségeihez. Horváth Remény, a BGYH Rt. osztályvezető főorvosa ehhez hozzátette: egy 15, illetve műtét utáni rehabilitáció esetén 20 kezelésből álló kúra árát az OEP mindössze 15 százalékig téríti meg; a betegek átlagos költsége így kúránként körülbelül hatezer forint. Horváth Gábor szerint ezt nem tudják áthárítani betegeikre, hiszen azok jó része idős vagy rokkant ember, akinek ez a hatezer forint is túlságosan nagy terhet jelent. A BGYH Rt. ezért azt kéri az OEP-től, hogy 25 százalékkal emelje meg a finanszírozás mértékét.
A vezérigazgató bejelentette, hogy a jövő héten írják alá azt a megállapodást, amely szerint a jövőben a fürdőkben is felhasználható lesz az üdülési csekk. Horváth Remény kifejtette: a betegeknek háziorvosi beutalóval és érvényes taj-kártyával kell rendelkezniük a nappali kórház egyébként ingyenes fürdőorvosi tanácsadó rendelésének igénybevételéhez. A pénztárnál a háziorvosi beutaló és a taj-kártya bemutatása ellenében térítésmentes jegyet kap a beteg, amellyel a fürdőorvosi tanácsadó rendelésre bejuthat. Végezetül Horváth Gábor szól arról: hazánkban jelenleg 32 műemlék fürdő, illetve fürdőjellegű építmény van. Ebből 13 működőképes, amelyek közül a BGYH Rt. nyolcat üzemeltet. Várják a – több hónapja csúszó – fürdőrekonstrukcióra kiírt pályázat megjelenését, mert mindenképpen pályáznak majd. Jelenleg is folyik a Rudas fürdő és a Pesterzsébeti gyógyfürdő rekonstrukciója, az előbbit októberben fejezik be.
Franciaország politikai káoszba süllyedhet Macron miatt
