Ki mint vet…

2005. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyanúsan titkolózik a kormány arról, hogy miként képzeli el a jövő évi költségvetést, amelyet a tegnapi ülésén tárgyalt a kabinet. Veres János pénzügyminiszter azt ígérte, hogy Gyurcsány Ferenc a kormányülést követően ad tájékoztatást a 2006-os büdzsével kapcsolatban, ám a miniszterelnök eme programját mára tették át. Így ha nem is tudunk semmit, a jelenlegi tapasztalatok alapján vélhetően nemigen tévedünk, ha kijelentjük, hogy a jövő esztendőnek is megisszuk a levét, mint ahogy jelenleg a mostaniét nyeljük.
Erről éppen tegnap nyilatkozott az InfoRádiónak a Magyar Rektori Konferencia elnöke, aki szerint az újabb megszorító intézkedések miatt nehéz helyzetbe kerülhetnek a felsőoktatási intézmények. Klinghammer István közölte: a múlt héten kaptak egy levelet arról, hogy államháztartási problémák miatt az egyetemeknek és a főiskoláknak újabb összegeket kell tartalékolniuk az év végéig. Az elnök úr hangsúlyozta: a több milliárd forint tartalékolása megoldhatatlan problémát jelent a felsőoktatási intézményeknek, még akkor is, ha ez az összeg januárban felszabadul.
No persze az idei költségvetésnek is megvan a maga sajátos története, hiszen már a startjánál felkapták a fejüket a törvénytisztelő emberek. Ugyanis még meg sem alakult, máris törvényt sértett az új kormány azzal, hogy nem nyújtotta be időben a költségvetést. Gyurcsány Ferenc a kormánynévsor ismertetését követően közölte, hogy a 2005. évi büdzsé ugyan elkészült, ám a kormány egyelőre nem nyújtja be azt az Országgyűlésnek. – A megalakuló kormány első ülésén először rápillant, majd rá is bólint, vagy esetleg módosításokat is eszközöl, s csak ezután, október 7-én terjeszti az Országgyűlés elé – mondta az új miniszterelnök. A kormány ily módon megsértette az államháztartási törvény vonatkozó részét, amely szerint szeptember 30-ig be kell nyújtani a törvényt.
A költségvetés parlamenti vitáján a kormánypárti képviselők aztán kötötték az ebet a karóhoz. Hiába kifogásolta Varga Mihály, a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője, hogy a szocialista választási ígéretek többsége ebben a ciklusban már nem teljesül. Az adók emelkednek, a hiány alultervezett, nő az eladósodottság, továbbá számos területen előrelépés helyett visszafejlődést eredményez a büdzsé, amely a leszakadás költségvetése.
Erre persze még lehet mondani, hogy az ellenzéknek a kritika a dolga, nem kell figyelembe venni a szavait, ám a kormánytöbbséget a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértőinek azon figyelmeztetése is hidegen hagyta, hogy az új kormánynak hitelesebb költségvetési stratégiára kellene átállnia, reálisabb célokkal és fenntartható kiadáscsökkentésekkel. Süket fülekre talált hét országos önkormányzati érdekszövetség közös állásfoglalása is, amely megállapította, hogy a központi költségvetéstervezet nem biztosítja az önkormányzatok kötelező feladatainak ellátásához szükséges működési feltételeket. (Pedig a dokumentumot MSZP-s és SZDSZ-es politikusok is aláírták.) A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) tavaly ősszel elutasította a 2005-ös agrárköltségvetést, mert úgy ítélte meg, hogy egyenesen kérdéses a rendelkezésre álló nemzeti forrás összege. Ám ez sem számított. Így egyebek mellett az idei február–márciusi háromhetes agrárdemonstrációt is becsomagolták az idei büdzsébe.
Ki mint vet, úgy arat – tartja a mondás, ám ez a költségvetésre sajnos nem áll. A rosszul tervezett és alkalmazott büdzsé által okozott károkat ugyanis nem az elkövetői, hanem az itt élők és tevékenykedők – a vállalkozók, a gazdák, a települések, az oktatási intézmények – szenvedik meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.