Ki veszi komolyan a nehézségekkel küszködő kistérségek gondjait?

Leépülő intézményhálózat, iskola- és postabezárások, az országos átlag kétszeresét is meghaladó, egyre növekvő munkanélküliség. Ezekkel a szavakkal jellemezhető Csongrád megye leginkább leszakadó részének, a szocialista irányítású Makónak és kistérségének a több éve tartó gazdasági mélyrepülése.

Haág Zalán
2005. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Makó nincs eladósodva, az intézmények stabil működése biztosított, a fejlesztések folytatódnak – jelentette ki februári sajtótájékoztatóján Makó szocialista polgármestere, Buzás Péter. – Az azóta eltelt hónapok azonban sajnos bebizonyították: semmi ok a lelkendezésre, a város és környéke 2002 óta tartó gazdasági mélyrepülése az előző fél évben is folytatódott – állítja Martonosi György, a térség fideszes országgyűlési képviselője. Példaként az oktatási és szolgáltatói intézményhálózat növekvő elszegényedését említi, amely intézménybezárásokban csúcsosodik ki. Így a térségben Nagylakon általános iskolát, Kövegyen óvodát és öregek napközi otthonát kényszerült bezárni a fenntartó önkormányzat, de jellemzők az iskola-összevonások is a szocializmus évtizedeiben sokat hangoztatott „körzetesítés” jegyében. A nehézségeket mutatja, hogy még Makó városa is kénytelen volt átadni középiskoláit a megye fenntartásába, mivel nem maradt anyagi forrása a működtetésre – mondja az ellenzéki honatya. Még nehezebb a kistelepülések helyzete, hiszen napi létfenntartási gondokkal küszködnek, de olyan intézkedések is sújtják őket, mint a Magyar Posta döntése. Eszerint öt kistelepülésen, Ambrózfalván, Csanádalbertiben, Óföldeákon, Kövegyen és Klárafalván is elhatározták a postahivatalok megszüntetését. Mindez természetesen tovább sújtja a térség munkaerőpiacát. Akárcsak a Makón bevezetett megszorító intézkedések. Így az MSZP-s vezetésű helyi önkormányzat ahelyett, hogy a gazdasági élénkülés zálogának számító kis- és középvállalkozásokat támogatná, tavaly óta építményadót vet ki rájuk, így sokan kénytelenek megválni alkalmazottaiktól, mert túl magasak a közterheik. De az önkormányzat máshol is igyekszik „megfogni” a pénzt:
– A szerződéssel foglalkoztatott tanárokat csak szeptembertől júniusig alkalmazzák, hogy megspóroljanak rajtuk kéthavi bért. Ezek az emberek nyáron miből tartsák el családjukat? – kérdezi felháborodva Martonosi György. Ám még ők is jobban járnak, mint az elbocsátott dolgozók. A múlt évben a kistérségekben az intézménybezárások folytán 62, míg a makói kórházban 45 álláshelyet szüntettek meg. A fideszes politikus arra is rámutat, hogy egyes intézményekben – mint például a makói kórházban – úgy csökkentik a béreket, hogy a korábbi, nyolcórás munkaidő helyett hat órában foglalkoztatják tovább dolgozóikat. – A magas munkanélküliség mellett tehát létezik egy „kapun belüli” munkanélküliség is: sok helyen nem bocsátják el ugyan az alkalmazottakat, de drasztikus fizetéscsökkenéssel kell szembenézniük – mondja Martonosi, aki szerint az sem igaz, hogy nem létezik eladósodás a városban, hiszen például a makói kórházat háromszázmillió forintos adósságállomány terheli, amit saját forrásból az intézmény nem tud kigazdálkodni, miközben a makói önkormányzat csak a szociális ellátórendszer fenntartására évente félmilliárd forintot fordít.
Szükség is van rá, ugyanis a munkaügyi központ adatai szerint Makón és kistérségében a legmagasabb a munkanélküliség Csongrád megyében. Míg a polgári kormány négy éve után, 2002 májusában kevesebb mint kétezer-százan, addig az idén májusban már több mint háromezren voltak munka nélkül Makón és környékén, ami harmincszázalékos növekedés. Így a munkanélküliségi ráta jelenleg jócskán meghaladja a 16 százalékot. És ami a legrosszabb, semmi jel nem mutat arra, hogy ebből a helyzetből ki lehetne törni. Sőt újabb leépítésekre lehet számítani: szép számmal járnak át a térségből például a szomszédos Békés megyébe, a MÁV mezőhegyesi járműjavító üzemébe dolgozni, de most itt is az elbocsátás réme fenyeget másfél tucat munkást. Kóka János a létszámleépítést levelében „gazdasági racionalizálással” indokolta, Martonosi szerint viszont lassan az Újszeged–Mezőhegyes vasúti szárnyvonal léte is veszélybe kerül, újabb nehézségek elé állítva az elnéptelenedő kis falvakat. – Veszteségességre hivatkoznak, de valószínűbb, hogy a vasút privatizációja számára akarják előkészíteni a terepet. Mindez pedig újabb csapást jelenthet a foglalkoztatottságra nézve – vázolja a lehetséges jövőt a fideszes képviselő.
A Makót és kistérségét sújtó gazdasági válság külön elemét képezik a mezőgazdaságból élőket sújtó intézkedések. Több Makó környéki gazda júniusig nem kapta meg a területalapú támogatását, amelynek kifizetését pedig már hónapokkal korábban megígérte nekik Németh Imre akkori agrárminiszter. Hasonlóan gond, hogy Makón és környékén sok gazdálkodónak fogalma sincs, hol fogja tárolni a betakarított termést, pedig hamarosan befejezik a búza aratását. A környék termelői tavaly az állami tulajdonú Concordia Rt. makói telephelyére vihették gabonájukat, ahol azt egy közreműködő cég vásárolta fel tőlük, de lehetőségük volt annak tárolására is. Most azonban – a termelőket úgy tájékoztatták, „felsőbb”, azaz minisztériumi utasításra – nem vihetik be a búzát az üresen álló silókba. Martonosi György szerint pedig bőven lenne itt tárolókapacitás akkor is, ha a térség összes intervenciós gabonáját ide akarná hozni a kormányzat. Ezért a képviselő az agrártárca segítségét kérte, mert azok a kistermelők, akiknek nincs pénzük saját gabonatárolót építeni, és nem tudják elhelyezni terményeiket, teljesen tönkremehetnek, ami tovább növelné a munkanélküliséget a térségben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.