Kifulladt a tőzsde

Nyitásban újabb csúcsot döntött tegnap a BUX, ugyanakkor a 21 574 pontos szint elérése után meredek, több mint 400 pontos zuhanás következett. Később valamicskét felfelé mozdult el az index, de így is 353,54 pontos veszteséggel zárt. A mutatók egyébként az egész régióban gyengültek, s a nyugat-európai börzéken is gyengélkedtek.

Dénes Zoltán
2005. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lejtőnek indult tegnap a „pesti bika”, vagyis bekövetkezett az, amit az elemzők már napokkal ezelőtt jeleztek: a folyamatos rekorddöntés időszaka után törvényszerűen le fog zuhanni a BUX. A Budapesti Értéktőzsde indexe nyitás után – a kisbefektetőket valószínűleg meg is tévesztve – még felfelé indulva újabb csúcsot döntött, ám fél óra elteltével meredek lejtmenetbe kezdett. A nap további részében lényegi változás nem történt, s a BUX a kereskedést végül 1,66 százalékos gyengülés után 21 000,56 ponton zárta. A zuhanás komolyabb vállalati hír nélkül következett be, így az elemzők szerint a csökkenés csak rövid távú profitrealizálás következménye.
A részvénypiac forgalma meghaladta a 21 milliárd forintot, a legnagyobb forgalma a Molnak és az OTP-nek volt. A legnagyobb bukást a gyógyszerpapírok könyvelhették el. A Richter 1,5 milliárd forintos forgalomban 3,8 százalékot, 1205 forintot veszített értékéből, s 30 695 forinton zárt. Kisebbik szektortársa, az Egis pedig 227 milliós forgalom mellett 615 forinttal, 20 300 forintra ereszkedett. A 9,5 milliárd forintot megmozgató Mol-papírok 205 forinttal, 21 095 forintra gyengültek. A forgalom tekintetében második legjobb OTP-részvények pedig, 1,9 százalékot veszítve értékükből, 7788 forinton zártak. Ugyancsak gyengült a BorsodChem, mégpedig 1,8 százalékkal, s az utóbbi napok száguldása után korrekció zajlott le az FHB és a Synergon papírjai esetében is. Az FHB 4,7, a Synergon pedig kereken egy százalékkal gyengült. A blue chipek közül egyedüliként tudott a nyereséges oldalon zárni az MTelekom, de csak minimális, 0,2 százalékos plusszal.
Erősödött tegnap a forint a bankközi devizapiacon. Az eurót szerdán 16 óra tájban 244,25 forinton jegyezték, mintegy 70 fillérrel gyengébben a keddi 244,90 forintos árfolyamnál. A forint 23 bázisponttal 13,48 százalékra javult a 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán. A hazai valuta legerősebben délután állt, amikor egy eurót 244,15 forintért vették a kereskedők; erre utoljára március elején volt példa. Piaci pletykák 243,50 forintnál sejtik a következő forint/ euró határidős opciót. Ez az árszint csupán 3,50 forintra volna a 240,01 forintos sávszéltől. A dollár az euróval szemben gyengült a nemzetközi piacokon, s ennek következtében Budapesten május közepe óta nem volt olyan gyenge az amerikai valuta, mint a délutáni 198,40 forintos kurzus, ami kétforintos gyengülés a kedd délutáni árfolyamhoz képest.
Előző napi ralijuk után a nyugat-európai börzéken is megbicsaklottak az indexek. Ugyanakkor a kereskedés végére a veszteségeket sikerült kissé visszaszorítani. A frankfurti DAX 30 index minimális 0,2 százalékos veszteséggel, míg a londoni FTSE 100-as előző napi szintjén zárt. A frankfurti börze főszereplője az Adidas Salomon cég volt, amelynek akvizíciós terveit vételi nyomással honorálta a piac. A cég papírjai a kereskedés során 6,7 százalékot javultak.
Veszteséggel kezdtek a tengerentúli börzék is: lapzártakor a Dow Jones 0,2, a Nasdaq pedig 0,1 százalékot mutattak.

BÉT: megvan az éves terv. A Budapesti Értéktőzsde Rt. a 2005. első féléves gazdálkodását 1,3 milliárd forintos eredménnyel zárta, amely meghaladja mind az előző év eredményét, mind az idei évre időarányosan előirányzott terveket. A BÉT 2004. évi eredménye 1038 millió forint volt, míg a 2005. év üzleti terve 1,2 milliárdos eredménnyel számol. Döntően a magasabb forgalmi díjbevétel miatt, a Budapesti Értéktőzsde Rt. tőzsdei tevékenység bevétele az előző év azonos időszakához képest kedvezőbben alakult. A napi átlagos részvénypiaci forgalom a 2004. első féléves 10,7 milliárd, valamint a 2004. éves 10,3 milliárd forinttal szemben 2005. első fél évében 17,4 milliárdot ért el. A társaság pénzügyi eredménye a tavalyi első félévi 180 millióról 680 millió forintra emelkedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.