Hétfőn lépett hatályba az elemek és akkumulátorok viszszavételét szabályozó kormányrendelet, amelynek értelmében a gyártóknak és a kereskedőknek kell gondoskodniuk az évente keletkező kétezer tonnányi használt energiaforrás begyűjtéséről és hasznosításáról – hívta fel a figyelmet a környezetvédelmi minisztérium közleménye.
Megtudtuk: az első elemgyűjtő tartályok várhatóan szeptember végén jelennek meg Budapesten és a megyeszékhelyek boltjaiban, az országos rendszer körülbelül két év múlva épül ki teljesen, ezután több mint húszezer ponton lehet majd leadni a veszélyes hulladékot. A gyártókat tömörítő koordináló szervezet, a Relem Kht., már megkezdte a visszagyűjtőrendszer kiépítését.
Egy négytagú család évente átlagosan fél kilogrammnyi használt elemet „termel”, országosan így kétezer tonna veszélyes hulladék keletkezik. A tárca által kidolgozott kormányrendelet értelmében a kereskedők – onnantól fogva, hogy a kétéves határidőn belül belépnek a rendszerbe – kötelesek típustól és gyártótól függetlenül ingyen visszavenni valamennyi használt elemet, a gyártók és importőrök pedig kötelesek átvenni a boltokban begyűjtött energiaforrásokat. A környezetre ártalmas anyagokat tartalmazó használt elemeket jelenleg még csak egyes önkormányzatok, iskolák és kereskedelmi egységek gyűjtik be, ez csak a teljes forgalmazott mennyiség néhány százaléka.

Megint halálra gázolt egy embert egy vonat