A múlt hónapban mért 3,8 százalékos fogyasztói áremelkedés után négy százalék körül alakulhat a júliusi infláció, amelynek mértékéről holnap ad tájékoztatást a Központi Statisztikai Hivatal. Makroelemzők szerint a múlt havi infláció alakulását elsősorban a gyógyszer és az üzemanyag árainak emelkedése befolyásolta, de felfelé húzhatták az inflációt a megdrágult élelmiszerek és a tömegközlekedési díjak is. Év végére a gazdaságkutató intézetek és az elemzők többsége 3,9 százalék körüli éves pénzromlási ütemet prognosztizál.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője lapunknak kifejtette: a legfrissebb éves inflációs adat előreláthatólag négyszázalékos lesz, amelyben meghatározó szerepet játszanak a magasabb gyógyszer- és az üzemanyagárak. Továbbá bizonytalansági tényezőnek minősül az élelmiszerárak alakulása is, amelyek szintén lényegesen befolyásolják a pénzromlás ütemét.
Emelt a Fed. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatalakító Nyíltpiaci Bizottsága (FOMC) tegnap 25 bázisponttal 3,50 százalékra emelte az irányadó kamatot, a szakértők várakozásának megfelelően. A FOMC ezzel a tizedik egymást követő alkalommal növelte a kamatot, mindegyik esetben 25 bázisponttal, és nem tett utalást arra, hogy végéhez közeledne a tavaly június óta tartó kamatemelés politikája. A testület egyhangúlag hozta meg döntését. A mostani emeléssel a kamat négy év óta a legmagasabb szintre nőtt.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
