A kereszténydemokraták kancellárjelöltje hosszúra nyúlt, éles hangú oldalvágásokkal tarkított vita után nyakasan parírozta ellenlábasa akcióit, érvényt szerzett akaratának, és elhárította a szociáldemokrata kormányfő két verbális összecsapást követelő javaslatát. A rövid kortesidőszak csúcspontja így immár biztosan szeptember 4-én lesz.
A CDU elnök asszonyának érdekeit képviselő tanácsadók csapata kezdettől fogva azzal a határozott céllal lépett színre, hogy vagy egyetlen tévépárbaj részleteiről tárgyal, vagy ezúttal elmarad a megszokott vizuális pengeváltás. Tartózkodó magatartásuk oka: az idő rövidsége és a múlt tapasztalataiból levont tanulság, hogy a második menet már csak igen szerény újdonsággal szolgál a nézőknek. E meggyőződést alátámasztotta a tévéközönség véleményét elemző közvélemény-kutatás eredménye: az általános érdeklődés mindössze negyvenhét százalékra rúg és mindössze a megkérdezettek húsz százaléka támogatja a kétmenetes vitát.
A kereszténydemokraták takarékos hozzáállásának ki nem mondott magyarázata az, hogy Schröder a politikai csatározások egyetlen jelenetében sem olyan veszélyes, mint a kamerák előtt. A német parlament első „médiakancellárja” mesterien játszik azon a klaviatúrán, amely lehetőséget nyújt neki arra, hogy hanyag eleganciával, talpraesetten, jó hangulatban szolgáljon magyarázatokkal. Elsősorban nem is szakmai érveinek felsorakoztatásával, hanem sokkal inkább sármőr adottságainak csillogtatásával befolyásolva a nézőket. „Schrödernek azért lenne szüksége két menetre, hogy legalább egy alkalommal jó benyomást keltsen” – hangzott a CDU-képviselet véleménye. Béla Anda kormányszóvivő ugyanakkor erre azt válaszolta: „Furcsa, hogy Merkel nem kíván eleget tenni a lakosság információigényének, vajon mit akar eltitkolni?”
Az eltérő nézetekkel szembesülve a kancellár attól a provokatív ajánlattól sem riadt vissza, hogy a tévépárbaj második menetében, az időhiányban szenvedő Merkel helyett Edmund Stoiber CSU-elnök álljon ki ellene. Ezt a megoldást a kereszténydemokraták természetesen mint komolytalan indítványt utasították vissza. A német sajtókommentárok szerint a tévépárbaj a politikai viták szerves részének számít és a résztvevők olyan közelharcát teszi lehetővé, amelyben közvetlenül reagálhatnak ellenlábasuk állításaira. A győztes pedig az lesz, aki hitelt érdemlően, értelmesen adja elő érveit.
Kocsis Máté gyerekkori nyaralásairól és első politikai élményeiről beszélt
