Nem csupán a médiatörvénybe ütközik, hanem a polgári törvénykönyvbe foglalt, joggal való visszaélés fogalmát is kimerítheti Gellért Kis Gábor kuratóriumi elnök döntése, mely kilátásba helyezi az üzembentartási díj visszatartását – hangzik a Magyar Rádió jogi igazgatósága által megfogalmazott állásfoglalás. A Fidesz médiaszekciójának közleménye is kiemeli: a médiatörvény világosan rendelkezik arról, hogy a rádió működésére szánt állami források felett nem rendelkezhet a kuratórium, az automatikusan megilleti a közmédiumot.
Gellért Kis Gábor viszont nem gondolja, hogy jogszabályba ütközne, ha a kuratóriumi elnökség ma úgy döntene, visszatartja az üzembentartási díjat. Mint azt az elnök lapunknak elmondta, a médiatörvény speciális jogszabály, az általánosabb erejű államháztartási törvény viszont úgy rendelkezik: közpénz csak törvényesen működő intézménynek folyósítható.
*
Gellért Kis Gábor napok óta finomodó kijelentései közül a legújabb: nem csak az a két szélső érték létezik, hogy utalnak-e pénzt vagy nem. Sok köztes lehetőség van még – közölte a főkurátor, de részleteket nem árult el.
A mai elnökségi ülés tehát tartogathat meglepetéseket; nem tudni, hogy egyáltalán milyen kérdést szavaztat meg az előterjesztő Gellért Kis. Az is kérdéses, hogy határozatképes lesz az ülés: a határozatképességet és ezzel a kormánypárti szándékot minden esetben biztosító Firsch Oszkár MDF-es elnökségi tag tegnap esti megkeresésünkkor még külföldön tartózkodott.
Emlékezetes: miután Kondor Katalin rádióelnök a múlt hétfőn a kuratóriumi elnökség által kijelölt Szíjártó István gazdasági igazgató helyett Hollós János igazgatásszervezésért felelős alelnöknek adta át az intézmény irányítását, Gellért Kis Gábor kuratóriumi elnök ultimátumot fogalmazott. Ebben az állt, hogy amennyiben Hollós huszonnégy órán belül nem lép vissza a tisztségből, úgy az esetleges következményekért felelősséget kell vállalnia. Hollós János maradt, Gellért Kis pedig levélben értesítette: a kialakult helyzetben nem áll módjában átutalni a Magyar Rádiót megillető költségvetési forrásokat. Gellért Kis lapunknak korábban elismerte szándékát. Kérdésünkre ugyanis úgy fogalmazott: „Minek bujkálni, megzsaroltam a rádiót.” Az utóbbi napokban azonban cáfolta, hogy egyszemélyi döntést hozva úgy határozott, visszatartja a rádiót megillető összegeket. Mint mondja: mindig azt az álláspontot vallotta, hogy a kérdésben meg kell várni a – mára összehívott – kuratóriumi elnökség döntését. A finomodó álláspont mögött többek szerint az állhat, hogy Szili Katalin (MSZP) házelnök tegnapelőtt egyebek mellett a rádiósok érdekeinek szem előtt tartását is kérte a főkurátortól, továbbá Mandur László, a parlament szocialista alelnöke egyenesen túlzónak értékelte a kuratórium elnökének közelmúltbeli lépéseit és nyilatkozatait.
A kormányoldal finom utalásai mellett az ellenzék keményebb hangot ütött meg: a fideszes Rogán Antal ügyészségi vizsgálatot helyezett kilátásba, csak úgy, mint Szadai Károly kuratóriumi alelnök és Mészáros László, a kuratóriumot felügyelő ellenőrző testület vezetője. Újságíró-szervezetek is tiltakozásukat fejezték ki: a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége és a Közszolgálati Műsorkészítők Szövetsége a mai kuratóriumi elnökségi üléstől teszi függővé azt, hogy nemzetközi szakmai szervezetekhez fordul-e az ügyben.
Tovább bonyolítja a kialakult helyzetet, hogy Gellért Kis Gábor, a kuratórium elnöke tegnap kezdeményezte a Fővárosi Cégbíróságnál saját jelöltje, Szíjártó István tulajdonosi megbízottként történő bejegyzését.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
