Állam jöhet létre az államban a következő ciklusra, ha még idén ősszel dönt a parlament a II. Nemzeti fejlesztési tervvel (NFT) összefüggő források elosztásának fő irányairól, s ha a kifizető ügynökségeket még ez a hatalom hozná létre, üzleti érdekkörének megfelelően – fejtette ki lapunknak Pálinkás József. – Ez utóbbihoz csak apró adalék – jegyezte meg –, hogy Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc neje nemrég még Baráth Etele legbefolyásosabb munkatársa volt. Rámutatott, óriási jelentőségű kérdés, hogy milyen szakmai tartalma lesz az új NFT-nek, ami alapján a 2007–2013 közötti évek uniós költségvetéséből részesülünk, s hogy milyen végrehajtó ügynökségek bonyolíthatják majd le a programot. A professzor szerint félő, hogy az NFT-ből életbevágó fontosságú területek hiányoznak majd; pedig ami az NFT-ből hiányzik, arra egyáltalán nem lesz fejlesztési pénz a következő években.
Felidézte: a tervek szerint Magyarország 2007 és 2013 között mintegy 8000 milliárd forintot hívhat le az EU különféle alapjaiból. A hazai társfinanszírozásnak ehhez 2300 milliárdot kell hozzátennie. „Ha figyelembe vesszük az államháztartás jelenlegi és várható helyzetét – magyarázta Pálinkás –, nyilvánvaló, hogy a központi költségvetésben az említett társfinanszírozási tételek és az intézmények működésére szánt összegek mellett nem marad szabad forrás.”
Baráth Etele, az európai ügyek tárca nélküli minisztere úgy reagált, Pálinkás még sohasem kereste meg észrevétellel. Elmondta, rendszeres konzultációkat folytat egy, a Fidesz-frakció által megbízott szakértő csoporttal. Utalt arra, hogy még az Orbán-kormány jelölte ki az operatív programokat irányító hatóságokat, amelyek alatt a közhasznú lebonyolító szervek működnek, illetve működni fognak. Ezt a rendszert szerinte még ez évben kell véglegesíteni – együtt a legfontosabb fejlesztési célok kijelölésével –, mert tavaszszal az uniónak már el kell fogadnia az operatív programokat, auditálni kell a lebonyolító szervezeteket.
Feljelentették Pankotai Lilit a pride miatt
