A vérünk megcsapolásával fenyegette a Rockmaraton közönségét a német előadó + galéria

Kalózok, középkori lovagok, távol-keleti harcosok és horrorshow. A Rockmaraton első napján a fantasyelemekkel operáló nemzetközi előadók domináltak.

2025. 07. 03. 15:37
A Powerwolf koncertje a Rockmaratonon Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeretjük azt gondolni magunkról, hogy metálos nemzet vagyunk, de a fesztiválokon végigtekintve jelenleg a Rockmaraton az egyetlen rendezvény, amely tematikusan erre a műfajra épül. És a szerényebb lehetőségekből ki is hozzák a maximumot, nyilván nem lehet elvárni tőlük az osztrák Nova Rock színvonalát, butaság lett volna abban reménykedni, hogy Dunaújvárosban is bemutatja a Linkin Park az új lemezét és énekesnőjét, vagy hasonló stadionokat megtöltő sztárok váltják majd egymást, de idén a rendezvény az eddigi legerősebb programját állította össze, már a délutáni órákban neves nemzetközi bandák álltak színpadra.

Rockmaraton
A Gloryhammer középkori jelmezbe bújt a Rockmaratonon. Fotó: Havran Zoltán

A Rockmaraton első napja

És mint kiderült, a metál rajongói nem szeretik a napfényt, bőven harminc fok felett járt a hőmérséklet, mégis túlnyomórészt csak helyiek hűsöltek a strandon, és a nagyszínpadot megnyitó Visions of Atlantis fellépésére is alig pár százan merészkedtek ki. Pedig az osztrák együttesnek egyből sikerült két települést is megsértenie, amikor ,,Helló, Budapest” felkiáltással üdvözölték a közönséget. Nyilván a helyi lokálpatriótáknak sem esett ez jól, de fővárosiként is felhúztam a szemöldököm, hogy még a szomszédos országból érkezve sem tűnt fel nekik a budai Vár vagy a Lánchíd oroszlánjainak hiánya. A formáció egyébként külsőségeiben és dalszövegeiben is a kalózos tematikára épül, a túldíszített dalaikkal már csak a témaválasztás miatt sem sikerült rezonálnom, viszont kifejezetten vicces volt, amikor arra kérték a közönséget, üljenek le és imitáljanak evezést az egyik szám alatt, de úgy tűnik, sokaknál betalál ez a világ, mert mint bejelentették, jövőre visszatérnek, ezúttal tényleg Budapestre.

Rockmaraton
A The Hu az elmúlt évek egyik legérdekesebb rockzenei jelensége. Fotó: Havran Zoltán

Az őket követő Gloryhammer is a fantasyben utazik, csak ők a középkort idézik meg, de a háttérben látható atombomba gombafelhőjéből kiindulva nem a múltba kalauzolnak vissza, hanem egy posztapokaliptikus jövőbe, ahol annyira leamortizáltuk magunkat, hogy technológia hiányában ismét lovagi páncélban írtjuk egymást.

És egészen élvezhetőek voltak az Iron Maiden hangzását idéző dalok, félidőben mégis inkább hazai ízekre vágytunk, így belenéztünk a Junkies fellépésébe, ami viszont kifejezetten enerváltnak hatott a hőségben, valószínűleg a szellős közönség sem fűtötte fel Szekeres András frontembert. Annál kellemesebb meglepetés volt az őket váltó amerikai Tetrarch, amelyet ugyan a nu metál címkével szokták illetni, mégis jóféle hardcore punk beütést keltettek a színpadon, olyannyira lehengerlőek és lelkesek voltak – nem véletlenül, ez az első európai turnéjuk –, hogy kihagytuk miattuk a fesztivál első A kategóriás koncertjének a felét.

Ugyanis mire végeztek, már javában zakatolt a The Hu, ami egyébként az elmúlt évek egyik legérdekesebb rockzenei jelensége. 

Nem egy hagyományos, kezdetben garázsban próbáló, majd idővel felfutó karrierívről van szó, hanem egy producer egy konzervatóriumból összeválogatott hagyományos mongol zenét és torokéneket tanuló diákokat azt remélve, hogy ez az egzotikum majd izgalmasnak hat szerte a világban és bejött az elképzelése, a legnagyobb fesztiválok kiemelt fellépőivé váltak Európában és Észak-Amerikában.

A sikerben valószínűleg a Papa Roach énekese, Jacoby Shaddix is szerepet játszott, amikor közreműködött a Wolf Totem című slágerükben, és szép számmal tudtak a Rockmaratonon is együtt menetelni a zenéjükkel, noha nem vetették be a teljes technikai arzenált, míg másutt pirotechnika kísérte a koncertjüket. Itt csak Dzsingisz kán vagy másik mongol hadvezér szobra méregette szigorúan a fesztiválozókat a háttérből.

Az őket követő Powerwolf azonban befizette a gázszámlát, szinte percenként lobbantak a magasba a lángnyelvek vagy robbant fel valami a színpadon.

A bandát a német Alice Cooperként is lehetne jellemezni, hasonló önironikus módon játszadoznak a horrorral, csak az énekes vérfarkasnak adja ki magát, és azzal fenyegetőzik, hogy megissza a vérünket.

A szuperdallamos, egyből énekelhető számaik azonban zárójelbe teszik az okkult tematikát, nem csoda, hogy itthon is sok rajongójuk van, a germán precizitással előadott koncertjük már csak az abszurd hangulata miatt is vicces. Vásári mulatság persze, de soha rosszabb főfellépőt a Rockmaratonra.

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.