Népszerűtlen politikusok

Szlovákiában száz polgárból tizenhárom állítja, hogy a parlamentben nincs olyan politikus, aki szakmai vagy erkölcsi alapon joggal tölti be posztját, s minden ezer emberből három vallja azt, hogy a politikusok többsége megfelel elvárásainak. A Módszertani Kutató Központ felmérése szerint Szlovákia polgárainak több mint a fele azt vallja, hogy a politikusok igen kis része felel meg a közszereplőkkel kapcsolatos elvárásoknak.

Neszméri Sándor
2005. 08. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miroslav Kusy politológus professzor szerint a felmérés eredménye nem meglepő. Az emberek a politikusokat elsősorban parlamenti felszólalásaik és az elektronikus médiumokban mutatott teljesítményük alapján ítélik meg, illetve kölcsönös vádaskodásaikat, botrányaikat figyelik, „s ez együttesen igen rossz képet fest a politikai színtérről, a politikai kultúra igen alacsony fokáról tanúskodik”. A professzor szerint a szlovák politikusok műveletlenek, „sok esetben egészen meghökkentő környezetből kerültek a politikába, és közszereplésük során csak politizálgatni tanulnak meg”.
Hasonlóan vélekedik Pavol Haulík szociológus is, aki szerint nem véletlen, hogy az intézmények megbízhatóságát vizsgáló felmérésekben most már hónapok óta a kormány és a parlament zárja a sort. Volt olyan felmérés már, amelyben a kormány szavahihetőségének az indexe a százpontos palettán 8,6 százalékot ért el. Haulík szerint a politikusok esetében gondot jelent az, hogy „a konkrét szakmai tudáson kívül igen alacsony szinten van az általános műveltségük, különösképpen látványosan hiányos jártasságuk olyan tudományágakban, mint a jog, a történelem, a szociológia vagy a politológia”.
A politikusokról alkotott negatív kép annál meglepőbb, hogy a velük szemben állított igények nem is olyan nagyok. A felmérés szerint például a lakosság 46,7 százaléka elsősorban azt várja el a politikusoktól, hogy „megértsék az egyszerű emberek hétköznapi gondjait”, ugyanakkor csak akkor látják indokoltnak a politikából való távozásukat, amennyiben valamilyen bűncselekmény miatt jogerősen elítéli őket a bíróság (a megkérdezettek 87 százaléka vélekedik így), illetve akkor, ha korrupcióba keveredett, vagy nem tudja igazolni vagyona eredetét (72 százalék). Érdemes hozzátenni, hogy a megkérdezetteknek mindössze hatvan százaléka ítéli el azokat a politikusokat, akik gyakran fogyasztanak alkoholt, a hűtlenséget pedig csak 11 százalék tartja elítélendőnek.



Meciari demokrácia. A jövő évi parlamenti választásokra készülve Vladimír Meciar, a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom elnöke bejelentette: változtatnak a képviselőjelöltek kiválasztásának a módján, a listák összeállításakor a párthűség lesz a döntő. A regionális szervek javaslatait ugyan figyelembe veszi a pozsonyi központi iroda, de arról, hogy ki kerül a jelölőlistára és hányadik helyre, azt a párt szűk vezetőtestülete dönti el. (N. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.